Maroko

Maroko, které se nachází v severozápadní Africe, je jedním z mála posledních království v arabském světě. Jeho sousedy jsou na východě Alžírsko, na jihu Západní Sahara (uznáme-li ji za součást Maroka, pak Maroko sousedí na jihu s Mauritánií) a na severu dvě malé španělské enklávy Ceuta a Melilla.

Jako všechny severoafrické země také Maroko přitahuje návštěvníky i v zimě. Jsou tu pěkné pláže, poušť a zajímavá krajina. Dny jsou teplé, ale noci poměrně chladné v zimě. Mezi pouští a mořem leží pohoří Atlas, které může být v zimě pokryto sněhem.

Zajímavá místa: 

Essaouira
Jeden z nejzajímavějších přístavů Maroka, umělecká atmosféra a výborné plážové místo. Taková byla dříve plážová místa, obnovené riady (tradiční domy) změněné na hotely. Nedaleko ve vnitrozemí leží Marrakech, nejexotičtější místo Maroka, jsou zde trhy a nádherná islámská architektura. Chcete-li uniknout modernímu světu, pak právě zde je to pravé místo. Jižně od Essaouira leží nejlepší místo na surfování v Maroku - Sidi Kaouki.
Essaouira byla opevněna v 16.století, hradby Castelo Real de Mogador nebyly příliš odolné, takže místní vypudili Portugalce již za deset let. Francie se pokusila získat město v roce 1692, dodnes má město francouzský vzhled, i když získání města bylo neuspěšné. Díky francouzskému inženýrovi Théodoru Cornu, který v 19.století vybudoval moderní město. Když byl najat Sultánem Sidi Mohamemed ben Abdallah. Cornu použil desing hradeb Saint Malo v Bretani. Křičící racci, úzké uličky mediny s vůní koření a zahalené ženy vás ihned uvědomí o tom, že jste v severní Africe. Nejlepší čas pro návštěvu města je v zimě, kdy tu nejsou plážoví turistě a můžete si tak vychutnat kulturu místa.

Agadir
Nejoblíbenější destinace charterových letů z Evropy, jsou zde příjemné plážové resorty, pláže chráněné od silného větru a místo pro skvělé surfování. Agadir je základnou pro surfaře po celou zimu. Na jih od Agadiru se nachází divoká krajina Souss - Massa národní park, kde žijí divoká zvířata, jsou tu písečné duny a lesy.

Draa Valley
Toto poklidné údolí se táhne jižně od Atlasu podél starého řečiště s palmami a hliněnými kasbahy. Cesta Vás zavede do Erg Chigaga u alžírských hranic - zde můžete přenocovat v dunách. Na severu se rozkládá hliněná pevnost Ourzazate a dále pak Ait Benhaddou - kouzelné místo.

Rabat
Má bohatou a dlouhou historii, město bylo ovlivněno různými vlivy fénickými a kartaginskými, jeho kosmopolitní centrum je administrativním střediskem země, chybí mu však exotický charakter jako má Marrakesh a Casablanca. Avšak fascinující kontrast starého a nového je zajímavý a Rabat hraje důležitou roli v zemi.


Marrakesh
Město je obklopeno sněhem pokrytými vrcholky Atlasu, ale také 13.000 hektary palem a olivovníků. Ve středu města je tržiště Djemaa el Fna, směsice stánků, kde se prodává vše od pomerančů po koberce a tradiční afrodisiaka. Je tu přehlídka vyvolávačů hadů, tanečníků, cvičitelů opic a umělců malujících hennou. Městu vévodí minaret Koutoubia (70 metrů), který má nádherný design. Tradiční riady Mediny jsou symbolem kreativity jsou velkou atrakcí stejně tak jako místní suky. Riady jsou oázy s bazény a luxusními hammamy, výbornou kuchyní, s fontánami, terasami na střechách s krásným výhledem na město a zasněžené vrcholky Atlasu.

Casablanca

Považuje se za neoficiální hlavní město země, je to moderní město ležící na pobřeží, kde je mnoho plážových a nočních klubů, kaváren a butiků. Mnoho budov bylo postaveno ve stylu Art déco, je tu mnoho památníků a mešit (hlavní je Mešita Hassana II.), katedrál a divadel. Casablanca má bohatou historii, která je evidentní hlavně ve Staré medině, kde jsou tradiční trhy a obchody.

Západní Sahara
Rozsáhlý pás Západní Sahary je oficiálně považován za marockou provincii. Je však velmi řídce osídlen, v roce 1975 se ho vzdalo Španělsko. Mezi místními rebely a marockou vládou panuje sice přímeří, status Západní Sahary je nevyjasněn. Maroko ovládá rozsáhlé oblasti, vystavělo zde 1600 km písečný val, aby zabránilo militantním aktivitám. Maročané také věnovali kapitál do rozvoje projektů na vybudování infrastruktury v poušti a města Laayoune. Jsou tu policejní zátarasy a kontroly, avšak provoz mezi Západní Saharou a Marokem existuje.

Vysoký Atlas
Altlas je nejvyšší pohoří v severní Africe, jeho lesy, vrcholky a údolí jsou snem horolezců a dobrodruhů. Jsou tu dlouhé řeky, které si razí cestu žulovými soutěskami, terasová pole a berberské osady, postavené z mísntího kamene a dřeva. Existuje zde mnoho tras, nejvyšší vrcholek je Jebel Toubkal (4.167 metrů) a výstup sem patří k nejlepším trekům na světě. Pohoří je protkáno stezkami mul, které spojují berberské vesnice, kde se zastavil čas a lidé tu žijí jako před staletími.

Fez
Druhé největší město v Maroku bylo založeno v roce 793 př.n.l., bylo důležitým obchodním centrem pro velboudí karavany, které šly na jih a východ a posvátné místo islámského učení. Dnes zde pocítíte silný dotek historie. Město je provoněno různými vůněmi.

V Marrakechi je téměř povinností se ubytovat v krásně zrestaurovaných riadech a žít si jako paša. Nejznámější místní paša byl T´hami El Glaoui, který se společně se svým starším bratrem Madani stal kmenovým vůdcem v Atlasu. T´hami neboli Lev Atlasu okouzlil evropskou společnost svými sofistikovanými bankety a dary, dokonce se přátelil s Winstonem Churchillem a byl na korunovaci královny. Avšak doma byl znám jako někdo, kdo nikdy neodpouští. Hlavní sídlem byl Dar El Bacha u Dar El Glaoui a blízko starého Bab Doukkala, není snadné najít toto místo. Toto místo zrestauroval americký sběratel Patti Birch a vytvořil z něj Palác umění. Najdete tu mozaiky a štuky, ručně vyřezávané dveře, stropy s hvězdami a vypracované pilíře. Vedle je riad - nyní vyhlášená restaurace Dar Moha.

Vše

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.