Safari v Africe

Safari v Jihoafrické republice má odlišný charakter od safari ve Východní Africe. Zde si na mnoha místech můžete jezdit sami vlastním autem po národních parcích a přizpůsobit si tak cestu podle vašich požadavků. Bohužel však vlastním autem smíte jezdit pouze po vyznačených asfaltových nebo štěrkových cestách, proto doporučujeme safari v soukromých rezervacích, kde za doprovodu průvodce / rangera a stopaře uvidíte mnohem více zvířat, jelikož v soukromých rezervacích lze jezdit i off road.
V JAR je široký výběr těchto rezervací a všechny nabízejí tzv. game drive - což je safari, ubytování a plnou penzi. Některé lodge nabízejí i pěší safari tzv. game walk a najdou se tu i místa, kde můžete spát venku pod hvězdami tzv. sleep out.
Většinu míst lze navštívit během celého roku, záleží na Vašich zájmech. Zvířata jsou hlavní atrakcí afrického kontinentu. Během tzv. vrcholné sezóny je třeba si předem vždy zajistit ubytování. Mnoho safari lodgí má velmi omezenou kapacitu míst.

Během období dešťů může být tráva vysoká a zvířata jsou v parcích na mnoha místech rozprchlá. Během období sucha je nejlepší pozorování zvířat, stále zdroje vody přitahují zvířata a vegetace není tak hustá, stromy nemají listy a je lépe vidět. Optimální doba na safari je duben - květen a září a říjen. V obdobích měsíců sucha a zimy - květen-srpen jsou denní teploty mírné a noční chladnější. Ve většině oblastí jižní Afriky je obvykle období dešťů od listopadu do března.
V Západní provincii (Kapské Město) prší někdy i v zimě.

Safari v Botswaně je podstatně divočejší než v JAR a i zde máte dvě možnosti - jednak jízdou po vlastní ose, ale zde je vždy nutno mít auto 4x4, protože cesty jsou většinou nezpevněné a do některých parků se doporučuje, aby spolu jela dvě auta, v případě komplikací si mohou pomoci. Hlavně v období dešťů je riziko zapadnutí poměrně velké a je důležité, abyste ovládali techniky jízdy autem 4x4 v terénu. Další možnosti jsou safari v rámci ubytování v soukromých lodgích, některé z nich se soustřeďují pouze na pozemní safari (podle oblasti), jiné kombinují safari v autech s plavbou na lodi nebo na mokoro, to vše závisí na poloze dané lodge, kde jste ubytováni. Rozhodně však Vám zkušení rangeři ukáží mnohem více z fauny a flóry, než můžete objevit sami.

Safari v Keni doporučujeme s řidičem/průvodcem - ti vědí přesně, kde se zvířata vyskytují a také jsou ve spojení s ostatními a sdělují si, kde se zvířata právě nalézají. V Keni lze jezdit na safari vlastním vypůjčeným autem, ale značení je zde velmi špatné a určitě Vám řidič/průvodce ukáže místa, na která se sami nedostanete. V soukromých koncesích se zásadně jezdí na safari s místním průvodcem/řidičem. Terén v národních parcích bývá zrádný a řidiči si musí často vzájemně pomáhat, pokud se dostanou do komplikací.
Nekonečná divoká příroda a velká zvířata vždy lákaly do Keni dobrodruhy, žádná jiná africká země se nemůže pochlubit takovým množstvím zvěře a rozmanitostí krajiny. Je zde několik ekosystémů, divoká stáda stěhující se v savanách, mnoho ptačích druhů v tropickém pralese a podmořské bohatství Indického oceánu.Safari v Tanzánii se doporučuje zásadně s průvodcem/řidičem, některé parky ani nenechají auta bez průvodce do parku vjet. Parky jsou rozlehlé a není zde obvykle značení, takže po vlastní ose se můžete snadno ztratit. Průvodci/řidiči znají místa, kde se zvířata obvykle vyskytují a také jsou spojeni vysílačkami a podávají si informace o výskytu zvířat. Parky na jihu Tanzánie mají mnohem menší návštěvnost než parky na severu země.


 

 

Vše

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.