Co nového v Africe

***Novinky - říjen 2020***
Cestování do Namíbie a Tanzánie

Skvělou zprávu jsme dostali už minulý týden, kdy namíbijská vláda oznámila otevření letišť a zahájení letecké dopravy do země. Dnem 11.9. se oficiálně navrátily na namíbijské nebe společnosti jako Ethiopian Airlines, Lufthansa/Eurowings a Qatar Airways.

Cesta do země nekonečných horizontů je otevřená!

Co je potřeba hlídat?
1. negativní test na covid-19, ne starší než 7 dní,
2. vyplněný dotazník ohledně cesty a zdravotního stavu,
3. cestovní pojištění na dobu cesty po Namíbii,
4. 5. den na cestě je nutné být k dispozici k testu na covid-19,
5. 7. den na cestě přijde od namibijského ministerstva informace, zda-li jsou výsledky negativní a můžete pokračovat v cestě či nikoliv,
6. potvrzený itinerář cesty a ubytování od státem schváleného poskytovatele.  

Stejně jako některé další země, objevila se Tanzánie na seznamu bepečnějších zemí, co se týče cestování v době koronavirové. Samozřejmě je nutné dodržovat základní zásady pohybu, ale jinak je cestování bez omezení.

Mezinárodní spoje jsou obnoveny a také došlo k obnovení letů mezi národními parky v kontinentální oblasti a Zanzibarem.
Co je ještě nutné vědět před cestou?
1. nutnost vyplnění dotazníku Traveler´s Surveillance Form.


Při přeletu na Zanzibar není nutné mít další test na covid-19, je to stále jedna země. Kilimanjaro, Zanzibar = jedna Tanzánie!

 

*** Článek - červenec 2020***

Stále více destinací se otevírá turistům a svět se pomalu vrací do „normálu“.

I přesto je však více než nutné informovat se důkladně o stávající situaci v té konkrétní zemi, do níž se vydáváte.

Časy, kdy jste mohli bez obav provozovat dříve tolik oblíbený způsob cestování „kup letenku a leť“, jsou již bohužel pryč.

A rozhodně v případě, že chcete cestovat do Afriky 

Nevystavujte se tedy nepříjemnostem a ověřte si následující:

Karanténa po příletu do země.
Otevřené hranice automaticky neznamenají volný pohyb v zemi a možnost navštívit všechna známá místa.
Některé státy stále vyžadují povinnou 14ti denní karanténu po příletu. Pokud tedy nechcete celou dobu strávit zavření v hotelu, nezapomeňte si předem zjistit, zda právě tam, kam letíte, to tak není.

Turistické atrakce, památky a kultura.
Dalším faktorem, který je nezbytné si ohlídat, jsou možnosti cestovat v rámci země. To, že můžete přejet přes hranice či přiletět na letiště, totiž neznamená, že místa, kam se chcete podívat a památky, které chcete navštívit, již fungují jako dříve. V mnoha případech stále běží karanténní opatření a buďto běží v omezeném provozu, nebo návštěvníky vůbec nepřijímají.

Dokumenty před cestou.
I přesto, že země, do níž letíte, nevyžaduje povinnou karanténu, je povinností každého turisty předložit lékařsky ověřené potvrzení o absolvované zdravotní prohlídce.
Po příletu/příjezdu do země navíc musíte vyplnit dotazník o celkovém zdravotním stavu.

Test na COVID-19.
Podmínkou některých zemí pro vstup na jejich území je absolvování testu na COVID-19.
Bez platného certifikovaného negativního testu na COVID-19 vydaného některou ze státem ověřených laboratoří Vás dokonce nemusí vpustit ani na palubu letadla některých leteckých společností.
V některých případech ale postačí lékařem potvrzený negativní test - ne však starší než 48 hodin.

Dokumenty a doklady po příletu.
Obvyklé fronty a dlouhé čekání po přistání Vás neminou ani v post-koronavirové době. Vše je spíše náročnější - očekávejte ještě delší dobu vyřizování a více dotazníků k vyplnění. V rámci formulářů buďte připraveni na uvádění informací o trase i ubytování včetně adresy a kontaktu na blízkou osobu, která s Vámi necestuje. Ubytování je potřeba doložit platným voucherem a vše mít předem připravené.

Cestovní pojištění.
Pokud jste v minulosti riskovali a cestovali bez pojištění, pak opravdu nedoporučujeme, abyste to zkoušeli nyní.
Bez dokladu o platném cestovním pojištění by Vás nemuseli ani vpustit do země, proto je nutné být řádně pojištěn/a.
Zároveň si nezapomeňte přečíst podmínky a pojistné plnění a ověřte si, že zahrnuje i pojištění související s koronavirovým onemocněním.

A nezapomeňte si s sebou zabalit i roušku!***Článek - červen 2020***

Při cestování VSAĎME NA ZELENOU!

Stále ještě není zcela jasné, kdy a jakým způsobem se vrátíme k volnému cestování, ale jedno víme jistě.
Až se znovu vydáme do světa, budeme více myslet na přírodu.

I když v současné době zní slova o cestování spíše jako pohádka, možná, že právě teď, když máme čas, je ta správná příležitost k zamyšlení se nad tím, jak pojmeme své budoucí cestovní návyky.
Přemýšlet nad tím kam – a hlavně jak.

Zkusme DO PLÁNOVÁNÍ cesty zapojit i naše svědomí – vyberme si zemi, kde se věnují ekologickému hospodaření. Je mnoho eco-lodgí, které své ubytování poskytují za přijatelné ceny, kde ke stavbě budov zpracovávají a zužitkovávají přírodní suroviny, kde vodu získávají způsobem ohleduplným k okolí.
Poměrná část z ceny ubytování navíc putuje na pomoc zvířatům i krajině.

Při BALENÍ ZAVAZADEL se soustřeďme na jejich konečnou váhu. Mysleme na to, že čím těžší je náklad letadla či vlaku, tím více pohonných hmot je zapotřebí k provozu a tím více zplodin se dostane do ovzduší.

POKUD si s sebou vezmeme láhev na vícero použití nebo skládatelnou látkovou tašku, není nutné kupovat jednorázové plastové varianty.
Jiným alternativním řešením je například používání bambusového kartáčku na zuby, do vlastních lahviček stáčeného šamponu/sprchového gelu/mýdla.
K ochraně životního prostředí můžeme přispět i nákupem toaletních potřeb z přírodních materiálů, biologicky odbouratelných obalů a ekologicky šetrných prostředků pro hygienu.
A pokud během pobytu není možnost třídit odpad, je důležité vyprodukovat co nejmenší množství odpadků.

NEŽ OPUSTÍME SVŮJ DOMOV a vydáme se na cestu, ujistěme se, že jsou všechna světla zhasnutá, kohoutky utažené a lednice s mrazákem přepnuté na šetrný provoz.

Ne každý si může dovolit přispívat na dobročinné organizace. Avšak v rámci letenky lze malou částku věnovat skrze poplatek, kterým se přispívá do systému kompenzací a snižování emisí uhlíku v mezinárodní letecké dopravě (Carbon Offsetting and Reduction Scheme for International Aviation, CORSIA).

MENŠÍHO ZNEČIŠTĚNÍ OVZDUŠÍ lze dosáhnout také využitím elektrických automobilů. Přestože výroba jejich motorů je co se týče ekologie trochu spekulativní, jejich používání je určitě vůči přírodě ohleduplnější než klasická auta.
Ta jsou navíc velice tichá a stabilní.
(**vyzkoušet je můžete například při návštěvě Ol Pejeta Bush Camp v Keni)

Zkusme NOCOVAT V KEMPU pod hvězdami. Nejde to sice všude, ale noclehem pod oblohou plnou hvězd zpestříme svou dovolenou nevšedním zážitkem a ještě k tomu zmírníme spotřebu elektrické energie, které by bylo potřeba v hotelu.

Nezapomínejme se soustředit na „maličkosti“ jakými jsou například vypnutí tekoucí vody při čištění zubů, vícenásobné použití ručníku, vypnutí TV a klimatizace při odchodu z pokoje.

PŘI ORGANIZACI PROGRAMU v zemi Vaší dovolené věnujme pozornost volbě operátora, jež pobyt na místě zajišťuje. Podporou cestovních kanceláří, které své programy připravují s ohledem na životní prostředí a které spolupracují s místními komunitami, zvýšíme kvalitu služeb a výsledkem bude spokojenost na všech stranách.
Kupujeme-li suvenýry, zvolme výrobky z udržitelných zdrojů a vyhýbejme se nákupu věcí ze vzácného dřeva, zvířecích rohů a korálů.

KDO BY SE NETĚŠIL na procházky po nedotčených plážích, čerstvý vzduch na horách a putování malebnými městečky s čistými ulicemi?

Bez respektu k přírodě a péče o životní prostředí se ale nebude na co těšit.

Stačí jen málo - neodhazujme odpadky a když je to možné, posbírejme je po těch, co si ničeho neváží a neuklidí si sami po sobě.

Zkusme nechodit mimo vyznačené cesty a dávejme si pozor, kam šlapeme.

I taková jízda na čtyřkolkách po písečných dunách je velice lákavá.
Mnohem šetrnější je však objevovat poušť na hřbetu velblouda.

Nenechme se příliš unášet krásou podmořského života a při potápění berme ohled na korálové útesy.

Nepodporujme týrání zvířat jízdou na „ochočených“ slonech, lvech.

Nekrmme divoká zvířata a udržujme od nich dostatečný odstup.

VĚNUJME CHVÍLI DŮKLADNÉMU OČIŠTĚNÍ BOT.
I taková „banalita“ pomáhá.
Přenášením semínek rostlin či hmyzích vajíček z místa na místo můžeme neúmyslně šířit nevítané druhy.

ANI CESTOU DOMŮ SE NEZAPOMÍNEJME starat o přírodu.
Načaté hygienické potřeby, krémy, použité baterie a podobné je často lepší odvézt zpátky domů a nechat je recyklovat, protože ne všude se o ně umí řádně postarat.

K dobrému pocitu z cesty zkusme třeba i zpomalit.
Namísto spěchu a honby za zážitky v co nejkratším čase, si raději prodlužme svůj pobyt.
Poznejme co nejvíce z dané země.
Vypněme digitální přístroje, zůstaňme co nejdéle venku.
Vraťme se zpátky k přírodě, dýchejme čerstvý vzduch.

UŽÍVEJME SI planetu, kterou se snažíme chránit.

Tím, že svůj drahocenný čas věnujeme správnému plánování s těmi, kteří již na „zelenou“ vsadili, se nepřipravíme o skutečné prožitky.
Nejen proto, že místa, jež navštívíme, pomůžeme i nadále udržet taková, jaká jsou dnes.

Budeme mít k tomu navíc jistotu, že jsme udělali vše, co bylo v našich silách, abychom zabránili dalšímu ničení planety.

Vždyť Země není tou, která by měla za naši cestu zaplatit.

 

***Novinky - update květen 2020***
Jsou primáti ohroženi pandemií Covid-19?

Na naší planetě pravděpodobně nenajdete osobu, kterou by nějakým způsobem neovlivnila celosvětová pandemie Covid-19, ať už virus chytili či nechytili.
Kromě jiného se mnoho diskuzí také vede na téma uzavření rezervací z důvodu ochrany goril, které v nich žijí.
Je to nutné?
Mohou být zoonotická onemocnění přenášena z člověka na jiné savce?
Celkový dopad na v přírodě žijící zvířata zatím není znám, avšak pozornost je soustředěna i na riziko přenosu SARS Cov-2 - viru, který předcházel CoronaViru, na gorily a šimpanze v Africe či na orangutány v Jihovýchodní Asii.
Lidoopi jsou si geneticky natolik podobní, že patogeny mohou z jednoho druhu velmi lehce přecházet na druhý. Nejen proto je nutné dodržovat pravidla napomáhající minimalizaci rizika přenosu - omezení návštěvy na 60 minut, malé skupinky, odstup pokud možno 7 metrů a další.
Co tento virus činí tolik nebezpečným, je však jeho schopnost přežít na pevném povrchu až 72 hodin.
Představte si například situaci, kdy se vydáte na trek za gorilami horskými do oblasti sopečných pohoří NP Virunga nebo NP Bwindi.
Cítíte se „normálně“, ale nemůžete si být jisti, zda Vás osoba v letadle sedící vedle Vás, případně v autobusu, kterým jste přijeli, nemohla nakazit. Teoreticky tedy můžete být nakažen/a, ale nevykazovat žádné příznaky.
Později, při náročném výstupu, během nějž se zadýcháte, se miniaturní kapičky vytvořené při vydechování a potenciálně obsahující virus, mohou dostat na ostatní členy skupiny, či dokonce přímo na gorily – i přestože dodržujete odstup 7 m.
Tím to však nekončí. Opřete se například o strom, u kterého stojíte. Nevědomky tím zanecháte stopy viru na hladké kůře, které se v příštích 2 dnech při šplhání může dotknout mladá gorila…
Zatím neznáme míru úmrtnosti na vir Covid-19 mezi gorilami a dalšími primáty (a doufejme, že se žádné případy ani neobjeví).
Dočasné pozastavení cest za primáty má však své opodstatnění a je důležité dodržet jej důsledně.
I přesto, že žádný případ nákazy u primátů nebyl dosud oznámen, je nutné vést v patrnosti kupříkladu nedávnou zprávu ze ZOO v Bronxu, kde bylo testování tygrů na virus pozitivní.
To znamená, že nejen primáti, ale i opice, paviáni a makakové patří do rizikové skupiny.
I kdyby je nezabil virus, budou jako nemocní snadnou kořistí pro predátory.
A i přes (zatím) nepotvrzenou možnost přenosu nákazy na levharty, lvy či mrchožrouty jako jsou hyeny nebo šakalové, nesmíme důkazy potvrzující nakažení tygrů brát na lehkou váhu.
Opatření vedoucí k prevenci či alespoň ke zpomalení šíření mezi lidskou populací rozhodně tedy napomáhá k omezení rizika nakažení zvířat ve volné přírodě.
Berme tedy naše čekání na příští návštěvu Afriky jako přispívání k její ochraně...

 

****Novinky - update duben 2020***

Do Afriky hledíme s pokorou i s očekáváním.
Informace, které z tohoto kontinentu lze získat, nejsou sice úplně dokonalé, ale i přesto dokážeme udržet komunikaci s našimi partnery a přáteli.
Momentálně jsou hlavní cestovatelské africké destinace ve statusu "lock down" a my netrpělivě čekáme, až se situace celosvětově zlepší a hranice se pro všechny znovu otevřou...

...A mezitím se necháváme vézt na vlně Vzpomínek na Afriku, kdy se nejen dojímáme na Robertem Redfordem, ale také se necháváme inspirovat odhodlaností Karen - Meryl, vymýšlíme další možnosti cestování s námi a hledáme skvělá místa, kam byste mohli vyrazit.  

Vzpomínky na Afriku

 Koronavirus (COVID 19)

AKTUALIZACE NĚKTERÝCH AFRICKÝCH ZEMÍ K 19.03. 2020


Přinášíme Vám aktuální omezení při cestování do Afriky souvisejícím s rozšířením nákazy koronaviru (COVID 19):

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA: 

Lanová dráha na Stolovou horu – uzavřena od 18.03. 2020 do minimálně Velikonočního pondělí

The Blue Train – provoz pozastaven do 30.04. 2020

The Two Oceans Aquarium – uzavřeno od 18.03. 2020 do 14.04. 2020

Žádné z 11 letišť v tuto chvíli neplánuje uzavření. Je zintenzivněna zdravotní kontrola a zvýšeno množství úředníků/asistentů 

U 6 přístavů zůstává provoz neomezen, zesílena kontrola. Dva – Saldanha Bay a Mossel Bay přijímají pouze cargo, nulové povolení vstupu pro pasažéry. 

S okamžitou platností nastává vízová povinnost, všichni cestující musí získat vstupní vízum, jinak nebudou vpuštěni do země.

BOTSWANA– vstup do země není povolen cestujícím z následujících zemí: Čína, Japonsko, Jižní Korea, Irán, USA, Velká Británie, Rakousko, Belgie, Dánsko, Francie, Německo, Itálie, Nizozemsko, Norsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Indie

ESWATINI – cestujícím s národností některé ze zemí ohrožených COVID-19 bude zakázán vstup do země. Víza ke vstupu těchto osob budou anulována ke dni 20.03. 2020. 

LESOTHO – předseda vlády Thomas Thabane zatím nevyhlásil žádná další omezení pro cestování, stále platí 14ti denní karanténa pro osoby přicházející z rizikových zemí.

MOZAMBIK – prezident Filipe Nyusi vyhlásil povinnou 14ti denní karanténu pro každého cestujícího ze zemí s velkou pravděpodobností přenosu nákazy COVID-19. 

ZAMBIE – povinná karanténa minimálně 14 dnů pro všechny cestující přijíždějící ze zemí s vysokým rizikem nákazy. Povinná izolace každé osoby s podezřením či potvrzeným testem na COVID-19.

ZIMBABWE – maximální zpřísnění kontroly na hranicích, jinak žádné další restrikce pro ostatní národnosti, není uvalena definitivní karanténa.

ANGOLA – zprávy z 11.03.2020
1. Cestujícím a posádce letadla, kteří přiletí, či se na území Číny, Iránu, Itálie, KLDR pohybovali, nebude do země povolen vstup.
- Toto neplatí pro posádku letadla a osoby s národností Angola
2. Rezidenti Angoly, posádka letadla a osoby s angolskou národností, kteří se vrátili z pobytu v Číně, Iránu, Itálii nebo KLDR budou uzavřeni v karanténě. 
3. Každá osoba musí po příletu vyplnit a předložit kompletně vyplněný dotazník hygienické kontroly vydaný Státním útvarem pro zdraví veřejnosti Ministerstva zdravotnictví.

KEŇA – zprávy z 18.3. 2020
žádný cestující vyjma cestujících keňské národnosti nemá povolen vstup do země

MADAGASKAR - zprávy z 29.02.2020
Cestujícím i posádce letadla, kteří se v posledních 14 dnech nacházeli v Číně, Iránu, Itálii, KLDR (či ve zmiňovaných zemích prošli tranzitní halou na letišti), je zakán vstup do země. 

MAURITIUS - zprávy z 19.03.2020
žádným cestujícím vyjma rezidentům Mauriciu a osobám s mauricijskou národností není povolen vstup do země. 

SUDAN – zprávy z 17.03.2020
žádným cestujícím není povolen vstup do země. 

UGANDA  - zprávy ze 07.03.2020
Cestující vracející se z Rakouska, Belgie, Číny, Francie, Německa, Iránu, Itálie, KLDR, Malajsie, Nizozemska, Norska, San Marina, Švédska, Švýcarska, Španělska, USA či Spojeného Království mají po 14 dnů povinnou karanténu.

RWANDA - zprávy z 11.03.2020
Všichni cestující s pozitivním testem na COVID – 19, osoby vykazující symptomy nákazy a ti, kdo přicestovali ze zemí s potvrzenými případy nemoci, budou bezprostředně po příletu hospitalizováni v nejbližší nemocnici. 
Osoby v karanténě jsou povinny mít přes ústa a nos roušku bez vyjímky a v pro další instrukce kontaktovat linku 114. 
Osoby s pozitivním testem budou hospitalizovány ve speciálním centru pro pacienty s COVID – 19

 

****Novinky - update duben 2020***

Lidé po celém světě již týdny zůstávají doma v karanténě. 
Není tomu tak ale mezi zvířaty – jejich život plyne i nadále ve stejném rytmu jako jsou zvyklá. 
Proto přinášíme zprávy například z národních parků v Jihoafrické republice.

Náročnost práce rangerů a členů týmů zapojených do boje proti pytlákům bohužel stoupá. Veterináři mají z podobných důvodů napilno také – zachraňují zvířata chycená do nástrah a pravidelně kontrolují, zda nestrádají.
K dosažení jisté rovnováhy a zmírnění negativního dopadu karantény proto správci národních parků nainstalovali webkamery na nejvíce frekventovaná místa v různých regionech. 

Kruger NP nabízí online sledování v SATARA (kamera je umístěna vedle kempu a je namířena na vodní napajedlo), dále v PUNDA MARIA (pohled míří na kemp v blízkosti přehrady) a ORPEN – s výhledem na tamější vodní napajedlo. 

Další online sledování, ke kterému se můžete připojit, nabízí třeba KGALAGADI TRANSFRONTIER PARK. 
Webkamera je nainstalována v NOSSOB a nabízí oblíbený pohled na napajedlo. 

Milovníci slonů pak mohou sledovat online kameru v ADDO ELEPHANT NATIONAL PARK.

Sledujte s námi!

https://www.sanparks.org/webcams/livecam.php

 

****Novinky - update únor 2020***

"Brána" k druhému největšímu parku v Zimbabwe 

Dlouhé čekání je u konce. 
Poté, co v roce 2003 cyklon Elnino zničil most Runde, jedinou cestou spojující jižní a severní část národního parku Gonarezhou, bylo pro místní obyvatele i turisty velice náročné dostat se z jedné strany parku do té druhé. Jedinou možností proto bylo přijet nejdelší cestou přes Chiredzi a Rutenga. 

Slavnostní otevření nově postaveného mostu, jenž byl místními obyvateli pojmenován Nkwangulatilo („duha“), přineslo tedy obrovskou úlevu. 
Stavba spojuje severní část národního parku Gonarezhou s jeho jižní částí, čímž umožňuje přejezd přes řeku Runde po celý rok. 

Národní park Gonarezhou se nachází v celkem odlehlé části země, na Jihovýchodě Zimbabwe a zabírá více než 5.000 km². Tvoří část Great Limpopo Transfrontier parku a je spojnicí mezi Kruger NP v Jihoafrické republice a Limpopo NP v Mozambiku. Zvířata tudy volně procházejí mezi třemi rezervacemi.
„Brána“ k druhému největšímu národnímu parku v Zimbabwe je tedy otevřena!


****Novinky - update leden 2020***

 
Připomínáme, že do Tanzánie platí zákaz dovozu plastů. Tento zákaz platí již od 1.6.2019, ale raději na to ještě upozorňujeme. Přeci jen, spousta nás cestovatelů si občas zabalí něco do plastové tašky/sáčku. Právě z toho nejsou v této zemi vůbec nadšení a je to důvod Vám zavazadlo rozbalit a plasty zabavit. Samozřejmě se to netýká všech plastů (kosmetiku, tvrzené lahve aj. Vám nechají), ale na sáčky a tašky jsou jako pes.

Myslete na to, až budete balit kufry, tašky batohy!

Více na: https://www.shadowsofafrica.com/blog/plastic-carrier-bag-ban-tanzania-effective-1st-june-2019/

 

****Novinky - update leden 2020***

Víza do Tanzánie: předem nebo na místě?

O víza do Tanzánie můžete zažádat před cestou online na stránkách: http://www.immigration.go.tz/index.php/en/. Nebo je stále možné získat vízum po příletu na letištích.

Cena víza je stejná, tj 50 USD/osoba a vízum je platné 3 měsíce. Dejte si prosím pozor na různé podvodné stránky a pro žádosti použijte vždy jen oficiální stránky.

Více informací zde: https://eservices.immigration.go.tz/visa/guidelines.

 

****Novinky - update listopad 2019****

AFRIKA NA EXPO 2020

Nejrůznější národy Afriky se představí na EXPO 2020. 
Při této příležitosti návštěvníci získají informace o tom, jakých pokroků jednotlivé země dosáhly a jak nadále postupují, o tom, že Afrika nenabízí pouze komoditní trh, ale stále více a více se zapojuje při vývoji ve sférách vědy, financí, inovací či zemědělství. 

Část programu je také věnována novým podnikatelům a jejich vyprávění o zkušenostech.

Podívejte se na upoutávkové video: 
https://www.youtube.com/watch?v=z3PdVAviXfg

 

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.