Co nového v Africe

****Novinky - update únor 2020***

"Brána" k druhému největšímu parku v Zimbabwe 

Dlouhé čekání je u konce.
Poté, co v roce 2003 cyklon Elnino zničil most Runde, jedinou cestou spojující jižní a severní část národního parku Gonarezhou, bylo pro místní obyvatele i turisty velice náročné dostat se z jedné strany parku do té druhé. Jedinou možností proto bylo přijet nejdelší cestou přes Chiredzi a Rutenga.

Slavnostní otevření nově postaveného mostu, jenž byl místními obyvateli pojmenován Nkwangulatilo („duha“), přineslo tedy obrovskou úlevu.
Stavba spojuje severní část národního parku Gonarezhou s jeho jižní částí, čímž umožňuje přejezd přes řeku Runde po celý rok.

Národní park Gonarezhou se nachází v celkem odlehlé části země, na Jihovýchodě Zimbabwe a zabírá více než 5.000 km². Tvoří část Great Limpopo Transfrontier parku a je spojnicí mezi Kruger NP v Jihoafrické republice a Limpopo NP v Mozambiku. Zvířata tudy volně procházejí mezi třemi rezervacemi.
„Brána“ k druhému největšímu národnímu parku v Zimbabwe je tedy otevřena!****Novinky - update leden 2020***

 

Připomínáme, že do Tanzánie platí zákaz dovozu plastů. Tento zákaz platí již od 1.6.2019, ale raději na to ještě upozorňujeme. Přeci jen, spousta nás cestovatelů si občas zabalí něco do plastové tašky/sáčku. Právě z toho nejsou v této zemi vůbec nadšení a je to důvod Vám zavazadlo rozbalit a plasty zabavit. Samozřejmě se to netýká všech plastů (kosmetiku, tvrzené lahve aj. Vám nechají), ale na sáčky a tašky jsou jako pes.

Myslete na to, až budete balit kufry, tašky batohy!

Více na: https://www.shadowsofafrica.com/blog/plastic-carrier-bag-ban-tanzania-effective-1st-june-2019/

 

****Novinky - update leden 2020***

Víza do Tanzánie: předem nebo na místě?

O víza do Tanzánie můžete zažádat před cestou online na stránkách: http://www.immigration.go.tz/index.php/en/. Nebo je stále možné získat vízum po příletu na letištích.

Cena víza je stejná, tj 50 USD/osoba a vízum je platné 3 měsíce. Dejte si prosím pozor na různé podvodné stránky a pro žádosti použijte vždy jen oficiální stránky.

Více informací zde: https://eservices.immigration.go.tz/visa/guidelines.

****Novinky - update leden 2020***

Z Letiště Václava Havla do světa a do Afriky zvlášť! Aneb rekonstrukce Terminálu 1.

V termínu 1.3. - 31.8. 2020 bude na letišti Václava Havla probíhat rekonstrukce odbavovací haly Terminálu 1.
Cestující proto budou odbaveni na Terminálu 2, odkud se musí  vrátit zpět na Terminál 1, kde projdou pasovou kontrolou a následně do odletového gatu.

Aby se předešlo komplikacím a zamezilo se tak pozdnímu příchodu k odbavení, přijďte, prosím, k odbavovacím přepážkám včas - většina se otevírá již 3 hodiny před odletem a zavírá striktně 1 hodinu před odletem.

Jakých leteckých společností se to týká? Pro více informací klikněte zde.

 

 ****Novinky - update prosinec 2019****

Vyschly Viktoriiny vodopády? ROZHODNĚ NE!!

Z nedávných zpráv v médiích se rozšířily fámy o tom, že Viktoriiny vodopády vyschly a tato situace vede k rozhořčení budoucích návštěvníků tohoto divu světa. 
Náš africký kolega Renier Friis z Thomsons Africa se proto vydal do Zimbabwe, kde strávil týden sháněním fotografických důkazů o pravém opaku.
2 zcela aktuální fotografie (viz níže) si můžete prohlédnout a sami posoudit, že obavy o nedostatek vody jsou zbytečné, nádherná podívaná na vodopády Vám obohatí Vaši cestu i nadále!

Z vyjádření "the Zambezi River Authority", jež každodenně sleduje a porovnává hladinu vody, dokonce vyplývá, že vody v porovnání s předchozími roky přibývá. 

****Novinky - update listopad 2019****

17 NOSOROŽCŮ DVOUROHÝCH PŘIBYLO V NP LIWONDE, MALAWI!

Je naším potěšením oznámit přírůstek nosorožců v Liwonde National Park, Malawi.
V pondělí 11. listopadu 2019 bylo úspěšně převezeno 17 nosorožců dvourohých z Jižní Afriky do národního parku Liwonde.
Jedná se o dosud největší mezinárodní přepravní akci v dějinách spolupráce WWF South Africa, Malawi‘s Department of National Parks and Wildlife (DNPW) a Ezemwelo KZN Wildlife.
Tito nosorožci byli nejprve po dobu 6ti týdnů izolováni v KwaZulu Natal v Jihoafrické republice a teprve poté proběhl osmihodinový transport do jejich nového domova.
Aby se rozšířila populace nosorožců a byla podpořena i druhová rozmanitost, přestěhovali ještě správci NP Liwonde své 2 nosorožce do Majete Wildlife Reserve a jednoho z Majete do NP Liwonde.
Každému z nosorožců bylo nasazeno nové zařízení s GPS signálem a jejich pohyb bude možný monitorovat 24 hodin denně.

****Novinky - update listopad 2019****


NOVÝ MOST V MOZAMBIKU!!


V listopadu minulého roku byla otevřena nová dálnice v Mozambiku spojující Maputo a Catembe, která se zároveň stala i nejdelším visutým mostem v Africe. 
Touto stavbou se výrazně zkrátila doba jízdy mezi Maputem a Kosi Bay, včetně dalších oblíbených turistických míst v Mozambiku.

Díky tomuto mostu se zvýšila i oblíbenost self drive – například cesta z Maputa do Ponta Mamoli se totiž ze 3-4 hodin zkrátila na pouhých 90 minut a cesta z Maputa do Kosi Bay nyní trvá přibližně 2 hodiny, což je opravdu značný rozdíl. 
Populární letovisko pro potápění Ponta do Ouro také hlásí zvýšenou návštěvnost. Zde je však nutno pamatovat na to, že zpevněná silnice končí u města Ponta do Ouro, dále vedoucí cesty jsou ve špatné kondici a je nutné mít auto 4x4 (na zlepšení situace se stále pracuje….)

 

****Novinky - update listopad 2019****


AFRIKA NA EXPO 2020


Nejrůznější národy Afriky se představí na EXPO 2020. 
Při této příležitosti návštěvníci získají informace o tom, jakých pokroků jednotlivé země dosáhly a jak nadále postupují, o tom, že Afrika nenabízí pouze komoditní trh, ale stále více a více se zapojuje při vývoji ve sférách vědy, financí, inovací či zemědělství. 

Část programu je také věnována novým podnikatelům a jejich vyprávění o zkušenostech.

Podívejte se na upoutávkové video: 
https://www.youtube.com/watch?v=z3PdVAviXfg

 

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.