Co nového v Africe

 

****Novinky - update březen 2020***

AKTUÁLNÍ INFORMACE K PROVOZU LETIŠTĚ PRAHA

Nařízení vlády platné od 16. 3. 2020*:

- zákaz vstupu na území České republiky pro všechny přilétající cizince, s výjimkou cizinců s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem na území České republiky
- zákaz vycestovat všem občanům České republiky; cizí státní příslušníci s trvalým pobytem v České republice nebo cizinci s přechodným pobytem v České republice nad 90 dnů mohou opustit Českou republiku bez možnosti návratu během nouzového stavu

K dnešnímu dni, tj. 20.03. 2020, byly zrušeny všechny lety na londýnské letiště Stansted, do Varšavy či Barcelony. Evidujeme také zrušené dva lety do Istanbulu.

Od 25.3. 2020 do 30.06. 2020 je přerušen provoz linky Emirates v obou směrech.

S okamžitou platností až do 31.03. 2020 ruší všechny své mezinárodní lety South African Airways.


Koronavirus (COVID 19)

AKTUALIZACE NĚKTERÝCH AFRICKÝCH ZEMÍ K 19.03. 2020


Přinášíme Vám aktuální omezení při cestování do Afriky souvisejícím s rozšířením nákazy koronaviru (COVID 19):

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA:

Lanová dráha na Stolovou horu – uzavřena od 18.03. 2020 do minimálně Velikonočního pondělí

The Blue Train – provoz pozastaven do 30.04. 2020

The Two Oceans Aquarium – uzavřeno od 18.03. 2020 do 14.04. 2020

Žádné z 11 letišť v tuto chvíli neplánuje uzavření. Je zintenzivněna zdravotní kontrola a zvýšeno množství úředníků/asistentů

U 6 přístavů zůstává provoz neomezen, zesílena kontrola. Dva – Saldanha Bay a Mossel Bay přijímají pouze cargo, nulové povolení vstupu pro pasažéry.

S okamžitou platností nastává vízová povinnost, všichni cestující musí získat vstupní vízum, jinak nebudou vpuštěni do země.

BOTSWANA– vstup do země není povolen cestujícím z následujících zemí: Čína, Japonsko, Jižní Korea, Irán, USA, Velká Británie, Rakousko, Belgie, Dánsko, Francie, Německo, Itálie, Nizozemsko, Norsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Indie

ESWATINI – cestujícím s národností některé ze zemí ohrožených COVID-19 bude zakázán vstup do země. Víza ke vstupu těchto osob budou anulována ke dni 20.03. 2020.

LESOTHO – předseda vlády Thomas Thabane zatím nevyhlásil žádná další omezení pro cestování, stále platí 14ti denní karanténa pro osoby přicházející z rizikových zemí.

MOZAMBIK – prezident Filipe Nyusi vyhlásil povinnou 14ti denní karanténu pro každého cestujícího ze zemí s velkou pravděpodobností přenosu nákazy COVID-19.

ZAMBIE – povinná karanténa minimálně 14 dnů pro všechny cestující přijíždějící ze zemí s vysokým rizikem nákazy. Povinná izolace každé osoby s podezřením či potvrzeným testem na COVID-19.

ZIMBABWE – maximální zpřísnění kontroly na hranicích, jinak žádné další restrikce pro ostatní národnosti, není uvalena definitivní karanténa.

ANGOLA – zprávy z 11.03.2020
1. Cestujícím a posádce letadla, kteří přiletí, či se na území Číny, Iránu, Itálie, KLDR pohybovali, nebude do země povolen vstup.
- Toto neplatí pro posádku letadla a osoby s národností Angola
2. Rezidenti Angoly, posádka letadla a osoby s angolskou národností, kteří se vrátili z pobytu v Číně, Iránu, Itálii nebo KLDR budou uzavřeni v karanténě. 
3. Každá osoba musí po příletu vyplnit a předložit kompletně vyplněný dotazník hygienické kontroly vydaný Státním útvarem pro zdraví veřejnosti Ministerstva zdravotnictví.

KEŇA – zprávy z 18.3. 2020
žádný cestující vyjma cestujících keňské národnosti nemá povolen vstup do země

MADAGASKAR - zprávy z 29.02.2020
Cestujícím i posádce letadla, kteří se v posledních 14 dnech nacházeli v Číně, Iránu, Itálii, KLDR (či ve zmiňovaných zemích prošli tranzitní halou na letišti), je zakán vstup do země.

MAURITIUS - zprávy z 19.03.2020
žádným cestujícím vyjma rezidentům Mauriciu a osobám s mauricijskou národností není povolen vstup do země. 

SUDAN – zprávy z 17.03.2020
žádným cestujícím není povolen vstup do země. 

UGANDA  - zprávy ze 07.03.2020
Cestující vracející se z Rakouska, Belgie, Číny, Francie, Německa, Iránu, Itálie, KLDR, Malajsie, Nizozemska, Norska, San Marina, Švédska, Švýcarska, Španělska, USA či Spojeného Království mají po 14 dnů povinnou karanténu.

RWANDA - zprávy z 11.03.2020
Všichni cestující s pozitivním testem na COVID – 19, osoby vykazující symptomy nákazy a ti, kdo přicestovali ze zemí s potvrzenými případy nemoci, budou bezprostředně po příletu hospitalizováni v nejbližší nemocnici.
Osoby v karanténě jsou povinny mít přes ústa a nos roušku bez vyjímky a v pro další instrukce kontaktovat linku 114.
Osoby s pozitivním testem budou hospitalizovány ve speciálním centru pro pacienty s COVID – 19.

 

****Novinky - update únor 2020***

"Brána" k druhému největšímu parku v Zimbabwe 

Dlouhé čekání je u konce.
Poté, co v roce 2003 cyklon Elnino zničil most Runde, jedinou cestou spojující jižní a severní část národního parku Gonarezhou, bylo pro místní obyvatele i turisty velice náročné dostat se z jedné strany parku do té druhé. Jedinou možností proto bylo přijet nejdelší cestou přes Chiredzi a Rutenga.

Slavnostní otevření nově postaveného mostu, jenž byl místními obyvateli pojmenován Nkwangulatilo („duha“), přineslo tedy obrovskou úlevu.
Stavba spojuje severní část národního parku Gonarezhou s jeho jižní částí, čímž umožňuje přejezd přes řeku Runde po celý rok.

Národní park Gonarezhou se nachází v celkem odlehlé části země, na Jihovýchodě Zimbabwe a zabírá více než 5.000 km². Tvoří část Great Limpopo Transfrontier parku a je spojnicí mezi Kruger NP v Jihoafrické republice a Limpopo NP v Mozambiku. Zvířata tudy volně procházejí mezi třemi rezervacemi.
„Brána“ k druhému největšímu národnímu parku v Zimbabwe je tedy otevřena!
****Novinky - update leden 2020***

 
Připomínáme, že do Tanzánie platí zákaz dovozu plastů. Tento zákaz platí již od 1.6.2019, ale raději na to ještě upozorňujeme. Přeci jen, spousta nás cestovatelů si občas zabalí něco do plastové tašky/sáčku. Právě z toho nejsou v této zemi vůbec nadšení a je to důvod Vám zavazadlo rozbalit a plasty zabavit. Samozřejmě se to netýká všech plastů (kosmetiku, tvrzené lahve aj. Vám nechají), ale na sáčky a tašky jsou jako pes.

Myslete na to, až budete balit kufry, tašky batohy!

Více na: https://www.shadowsofafrica.com/blog/plastic-carrier-bag-ban-tanzania-effective-1st-june-2019/

 

****Novinky - update leden 2020***

Víza do Tanzánie: předem nebo na místě?

O víza do Tanzánie můžete zažádat před cestou online na stránkách: http://www.immigration.go.tz/index.php/en/. Nebo je stále možné získat vízum po příletu na letištích.

Cena víza je stejná, tj 50 USD/osoba a vízum je platné 3 měsíce. Dejte si prosím pozor na různé podvodné stránky a pro žádosti použijte vždy jen oficiální stránky.

Více informací zde: https://eservices.immigration.go.tz/visa/guidelines.

****Novinky - update leden 2020***

Z Letiště Václava Havla do světa a do Afriky zvlášť! Aneb rekonstrukce Terminálu 1.

V termínu 1.3. - 31.8. 2020 bude na letišti Václava Havla probíhat rekonstrukce odbavovací haly Terminálu 1. 
Cestující proto budou odbaveni na Terminálu 2, odkud se musí  vrátit zpět na Terminál 1, kde projdou pasovou kontrolou a následně do odletového gatu.

Aby se předešlo komplikacím a zamezilo se tak pozdnímu příchodu k odbavení, přijďte, prosím, k odbavovacím přepážkám včas - většina se otevírá již 3 hodiny před odletem a zavírá striktně 1 hodinu před odletem.

Jakých leteckých společností se to týká? Pro více informací klikněte zde.


****Novinky - update prosinec 2019****

Vyschly Viktoriiny vodopády? ROZHODNĚ NE!!

Z nedávných zpráv v médiích se rozšířily fámy o tom, že Viktoriiny vodopády vyschly a tato situace vede k rozhořčení budoucích návštěvníků tohoto divu světa. 
Náš africký kolega Renier Friis z Thomsons Africa se proto vydal do Zimbabwe, kde strávil týden sháněním fotografických důkazů o pravém opaku.
2 zcela aktuální fotografie (viz níže) si můžete prohlédnout a sami posoudit, že obavy o nedostatek vody jsou zbytečné, nádherná podívaná na vodopády Vám obohatí Vaši cestu i nadále!

Z vyjádření "the Zambezi River Authority", jež každodenně sleduje a porovnává hladinu vody, dokonce vyplývá, že vody v porovnání s předchozími roky přibývá. 

****Novinky - update listopad 2019****

17 NOSOROŽCŮ DVOUROHÝCH PŘIBYLO V NP LIWONDE, MALAWI!

Je naším potěšením oznámit přírůstek nosorožců v Liwonde National Park, Malawi.
V pondělí 11. listopadu 2019 bylo úspěšně převezeno 17 nosorožců dvourohých z Jižní Afriky do národního parku Liwonde.
Jedná se o dosud největší mezinárodní přepravní akci v dějinách spolupráce WWF South Africa, Malawi‘s Department of National Parks and Wildlife (DNPW) a Ezemwelo KZN Wildlife.
Tito nosorožci byli nejprve po dobu 6ti týdnů izolováni v KwaZulu Natal v Jihoafrické republice a teprve poté proběhl osmihodinový transport do jejich nového domova.
Aby se rozšířila populace nosorožců a byla podpořena i druhová rozmanitost, přestěhovali ještě správci NP Liwonde své 2 nosorožce do Majete Wildlife Reserve a jednoho z Majete do NP Liwonde.
Každému z nosorožců bylo nasazeno nové zařízení s GPS signálem a jejich pohyb bude možný monitorovat 24 hodin denně.

****Novinky - update listopad 2019****


NOVÝ MOST V MOZAMBIKU!!


V listopadu minulého roku byla otevřena nová dálnice v Mozambiku spojující Maputo a Catembe, která se zároveň stala i nejdelším visutým mostem v Africe. 
Touto stavbou se výrazně zkrátila doba jízdy mezi Maputem a Kosi Bay, včetně dalších oblíbených turistických míst v Mozambiku.

Díky tomuto mostu se zvýšila i oblíbenost self drive – například cesta z Maputa do Ponta Mamoli se totiž ze 3-4 hodin zkrátila na pouhých 90 minut a cesta z Maputa do Kosi Bay nyní trvá přibližně 2 hodiny, což je opravdu značný rozdíl. 
Populární letovisko pro potápění Ponta do Ouro také hlásí zvýšenou návštěvnost. Zde je však nutno pamatovat na to, že zpevněná silnice končí u města Ponta do Ouro, dále vedoucí cesty jsou ve špatné kondici a je nutné mít auto 4x4 (na zlepšení situace se stále pracuje….)

 

****Novinky - update listopad 2019****


AFRIKA NA EXPO 2020


Nejrůznější národy Afriky se představí na EXPO 2020. 
Při této příležitosti návštěvníci získají informace o tom, jakých pokroků jednotlivé země dosáhly a jak nadále postupují, o tom, že Afrika nenabízí pouze komoditní trh, ale stále více a více se zapojuje při vývoji ve sférách vědy, financí, inovací či zemědělství. 

Část programu je také věnována novým podnikatelům a jejich vyprávění o zkušenostech.

Podívejte se na upoutávkové video: 
https://www.youtube.com/watch?v=z3PdVAviXfg

 

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.