Čad

Jedna z nejchudších zemí na světě - Čad se rozprostírá ve střední Africe. Na severu hraničí s Libyí, na západě s Nigerem a Nigerií, na jihozápadě s Kamerunem, na jihu se Středoafrickou republika a na jihovýchodě se Súdánem. V Čadu jsou tři geografické oblasti - suché planiny a pouště ve středu a na severu země, hory na severozápadě a nížiny na jihu. Typické tropické podnebí s vysokými srážkami převládá na jihu, naproti tomu na severu je charakter podnebí pouštní. Období sucha nastává od listopadu do května. Teploty dosahují 20-25°C, ale před dešti mohou vyšplhat až na 40°.
Nekonečnost v neuvěřitelné poušti - není to přiliš přitažlivá turistická destinace na první pohled - nekonečná poušť a obtížné cestování, jen několik cest je zpěvněných, v létě jsou teploty velice vysoké. Plavby na jezeře Chad, prašné cesty ve vesnicích, často neočekávaná zeleň. Za návštěvu stojí poušť a krajina Ennedi a mnoho zvěře v Národním parku Zakouma NP. Nejlepším obdobím pro návštěvu Čadu je od listopadu do dubna.

Situace v zemi je velmi nestabilní na severu.

Hlavní město Čadu N´Djamena často trpí nedostatkem vody. Metropole silně pocítila také důsledky 25 let trvající občanské války, mnoho budov včetně infrastruktury nese známky poničení šrapnely a jinými zbraněmi a další domy jsou zcela v rozvalinách. Ve středu města najdete jen ubohé ubytování, vládne tu velká kriminalita, prostituce a vojáci, kteří jsou schopni všeho. V Národním muzeu jsou však k vidění zajímavé exponáty.

Důležité islámské centrum Abéché, které bývalo hlavním městem sultanátu Oudai a jeho obchodu s otroky i důležitou zastávkou na cestě k Indickému oceánu, leží 800 km na východ od N´Djamena obklopeno pouští. Abéché nabízí fascinující pohled do historie, jsou tu kamenné uličky a stinné aleje, ale již je to dávno, co zde pulsoval rušný život. Město není příliš vhodné pro ubytování turistů.
Jezero Chad na jihu země je ve velkém kontrastu s pohořím Tibesti v severní části země. Přestože jezero Chad představuje pro obyvatele Čadu populární místo, cizinci se k němu tak snadnou nedostanou, a to hlavně kvůli byrokratickým obtížím a podezřívání. Absolvovat cestu k jezeru však stojí zato. Pobřeží jezera je nezapomenutelně krásné a cestovat sem je mnohem bezpečnější než do severních oblastí. Navíc jezero doslova mizí před očima, nyní má rozlohu zhruba 1.500 km², přitom ještě v 60. letech mělo plochu 26.000 km². Existuje obava, že jezero Chad zcela vyschne.

Aloba Arch na planině Ennedi Plateau na jihovýchodě Čadu patří k nejkrásnějším skalním útvarům na světě. Má výšku 122 metrů a patří k nejvyšším, jelikož však leží na velmi odlehlém místě, je málo navštěvované místo. Jet sem je velmi obtížné, není zde žádné vybavení, je tu politická nestabilita. Samotná planina je tvořena pískovci uprostřed Sahary, oblouk Aloba vypadá mysticky.



Čad - nekonečnost v neuvěřitelné poušti

Na první pohled Čad nevypadá jako přívětivá destinace pro cestovatele, je to země známá nekonečným Sahelem a obtížností cestování, jen málo cest je zpěvněných, teploty jsou v létě extrémně vysoké, avšak Čad nabízí několik překvapení. Plavby na lodi po jezeře Čad nebo vycházky stinnými ulicemi jižních měst, kde prašná krajina s malými říčkami nabízí nečekaně zelené scenérie. Nejlepší místa jsou pouštní krajina Ennedi a Zakouma National Park se zvířaty a rozhodně stojí za návštěvu. Nejlepší období pro cesty do Čadu je od listopadu do dubna. Situace v zemi je komplikovaná a jezdí se do jižní části země v kombinaci se severním Kamerunem.

10 důvodů proč navštívit Čad:

1. Roky války a nedostatek infrastruktury udržely tuto zemi mimo zájem turistů, proto je to panenská destinace.
2. 
V Čadu je jedna z nejkrásnějších pouští na světě, poušť Sahara a Ennedi Tibesti v horské oblasti mají své obrovské kouzlo.
3. 
Několik nomadických etnických skupin, včetně Fulani a Teda se stále pohybuje po území Čadu s velkými stády, pozorování tohoto obrovského přesunu lidí a zvířat je zážitkem.
4.
 Negativní efekt globalizace minul velké oblasti Čadu a v mnoha vesnicích se zastavil čas.
5. 
Stavby z vepřovic farmářů, kteří žijí na břehu jezera Chad a řeky Logone jsou stále neznámé a patří ke kulturnímu bohatství Čadu. Příkladem jsou vesnice Excel Kotoko s konickými stavbami kmenů Massa a Musgum.
6. 
Zakouma National park leží ve středu jižní části země, žije zde velké množství zvířat - sloni, žirafy, hroši, lvi, gepardi, pštrosi, antilopy a ptáci, je to přírodní ráj. EU pomáhá v ochraně této oblasti.
7.
 Najdete zde lidi známé jako Sara - súdánského původu, jsou velmi vysocí a tmaví a stále si zdobí své obličeje a těla tetováním, které má etnické symboly.
8. 
Skalní malby na masivu v oblasti saharské Tibesti jsou neocenitelnou památkou dědictví lidstva a ukazují Saharu plnou zvířat, vegetace a tmavé lidi s tetováním.
9. 
Jezero Chad je poslední velká oblast s vodou na Sahaře, kmen Buduna, který obývá břehy jezera stále ještě vyrábí kanoe z papyru, jak to dělali ve starém Egyptě.
10. 
I přes politickou nestabilitu a negativní vliv války v Darfuru v sousedním Súdanu, Čad má jasný cíl nomalizovat situaci a dostat se na mapu cestovatelů milujících autentickou Afriku.

Vše

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.