Egypt

Severovýchodní africkou zemi, Egypt, proslavila především její historie a tisíce míst pro potápění v Rudém moři. Zatímco saharská část Egypta je jen velmi řídce osídlena, většina obyvatel žije v okolí Nilu, který je nejdelší řekou světa. Na severu Nil tvoří deltu o rozloze 24 000 km². Mezi nejznámější památky patří pyramidy v Gíze, chrámový komplex v Karnaku a Údolí králů. Na Nilu byla v roce 1970 dokončena 111 metrů vysoká Asuánská přehrada s objemem zadržené vody 130 mld m³.

Údolí Nilu
Tropické vody a nánosy bahna nejdelší řeky na světě, zde umožnili obyvatelům starého Egypta vybudovat první zemědělskou společnost a jedinečné archeologické poklady dynastií faraonů, které jsou vystaveny podél Nilu. Nejstarší památky leží na severu u starého města Memphis a Cairo, kde se nachází obrovské pyramidy v Gize a Velká sfinga. Dále na jih leží Luxor, místo chrámu Karnak s velkou Hypostylovou chodbou, jejíž sloupy se tyčí do nebe jako žulový les a dále posmrtná obydlí 60 hrobů faraonů - včetně Tutanchámona a Hatshepsuta. Dále na jih leží Asuánské jezero, chrám Abu Simbela - asi nejimpozantnější stavba na jih od Cairo. Vstup do chrámu je hlídán obřími sochami Ramsese II. a jeho ženy. Prohlídku je třeba vždy provést za doprovodu místních, některé části země jsou nebezpečné. Místa kolem Cairo lze navštívit za den až dva, celý týden se doporučuje na jihu u Luxoru a Abu Simbel.

Alexandria
Byla založena Alexandrem Velikým, asi 334 let př.n.l., tento histroický přístav byl popsán řeckým spisovatelem Strabonem jako největším impériem v obydleném světě, sloužil Egypťanům více než 1000 let. Bohužel mnoho místních památek zmizelo. Maják Pharos - jeden ze sedmi divů starého světa, spadl při zemětřesení v 11. století. Bibliotheca Alexandrina, největší té doby, byla zřejmě zničena ve 4. století během náboženských bojů vedených koptským patriarchou biskupem Theophiliem. Ptolemájský palác, kde zahynula Kleopatra v roce 30 př. n. l., tento letopočet ohraničuje poslední období čtyřtisícileté doby faraonů, je nyní park. Prohlídka města zahrnuje Fot Qaitbay z 15. století, postavená na základu starého majáku, stejně tak jako římské ruiny a katakomby, muzea. Alexandria je přístupná z Caira po silnici, vlakem nebo letecky.

Vše

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.