Mali

Mali - země hliněných staveb je klenotem, destinace, která má vše. Země se rozkládá na území, které bylo dříve místem největších afrických říší a lze tu stále cítit historii.
Nejzajímavější je město Timbuktu, jméno, které přitahuje návštěvníky, slavná mešita v Djenné a rušný říční přístav Mopti jsou jen 3 z mnoha atrakcí. Historie Mali byla vždy spojena s pouští a řekami. Lukrativní stezka ze Sahary byla jednou z nejbohatších na světě a řeka Niger jedna z nějvětších starých řek Afriky je stále tepnou země. Při cestě po řece Niger - nejraději pomalou lodí do Timbuktu je velkým dobrodružstvím. Nedaleko řeky se nachází Falaise de Bandiagara, vystupjující nad pláně a poskytující domov známým Dogonům, jejichž vesnice visí na kraji útesů.


10 důvodů proč navštívit Mali:

1. Mali je jedna z esteticky nejatraktivnějších zemí Západní Afriky.

2. Hliněná architektura je jedinečná a spektakulární, středověké město Djenné na březích řeky Nigeru, je zde impozantní
mešita ze seznamu UNESCO.

3. Legendární město Timbuktu - brána do Sahary.

4. Fascinující směsice lidí, od nomadických Tuaregů v poušti po rybářské komunity Bozo, jako výsledek této směsi, lze zde
najít zajmavé obřady, hudební tradice světově známé a tradiční kultury.

5. Bandiagara zlom - magický svět kmene Dogonů.

6. Plavba po řece Niger a pozorování hliněných městeček na březích a aktivit lidí.

7. Přístav Mopti s velkými vydlabanými kanoemi - pinassami - plnými lidí, dobytka a vybavení, které se používají na
obchodování podél řeky.

8. Pohostinnost a přátelství Malijců.

9. Barvy a vůně tradičních trhů, trh v Djenné proti mešitě v pondělí.

10. Ideální země na poznání Sahelu, země je bezpečná a minimální hotelovou infrastrukturou.

Zajímavá místa: 

Od Sahary na severu země až po savany na jihu může Mali nabídnout krásné scenérie. Nejlepší dobou pro návštěvu je období sucha od listopadu do února.

Každoročně obvykle v lednu jezero a jeho okolí v odlehlém městě Gossi v severním Mali je navštíveno velkým stádem slonů (asi 600 kusů), migrují sem ze severní části Burkina Faso. V únoru a březnu se přesouvají na západ přes Réserve de Douentza a pak zase na jih, obvykle přecházejí východo-západní dálnici (úzký asfaltový pruh) u Hombori. Mnoho místních Tuaregů je nuceno se usadit na tuto dobu a dokonce turisté platí za to, jak pozorují, když sloni ničí úrodu (elouan), vydávají se na velbloudech na expedice s průvodci.

Kolem Hombori jsou zajímavé skalní útvary 100-600 metrů vysoké, které lákají horolezce. Kromě dvou jehel Main Fatimy - menší Kaga Pamari a větší Kaga Tongo, jsou tu další skalní útvary, které jsou pouze pro dobře vybavené horolezce. V blízkosti se dá jezdit na dunách na lyžích.

Za zmínku stojí i hudební noci v Bamaku, kde se zrodilo západoafrické kombo, ve městě hraje stále živá hudba. Zkuste Bla bla Bar, Ibiza, Savana nebo Kora Maestro, Le Hogon.

Ségou
Languid Ségou je jedno z nějpříjemnějších měst na břehu řeky Niger. Kromě koloniálních budov sem návštěvníky přitahuje i každoroční festival v únoru, kde se setkávají nejlepší hudebníci. V Ségou si zaslouží Vaši návštěvu i blízké vesnice, hlavně Ségou Koro a Old Ségou podél řeky Niger. Dříve toto město bylo hlavním městem království Bambaran.

Řeka Niger
Asi třetina řeky Niger (1.626 km) protéká Mali a je přítomna všude na vašich cestách po Mali. Splavná je mezi Koulikoro (u Bamako) a Gao od srpna do listopadu, lze se na ní projet trajektem, pinassou nebo nákladní lodí. Je to velmi zajímavá cesta. Nejoblíbenější část je mezi Mopti a Korioumé (přístav pro Timbuktu), uvidíte zajímavé rybářské vesničky kmene Bozo, nádherné mešity u řeky a říční delty.

Bamako
Hlavní město Mali je často opomíjeno, protože cestující často pospíchají na známější místa, ale Bamako patří k velmi příjemným africkým městům. Jsou tu pěkné hotely a restaurace, výborné muzeum a živá tržiště. Večer tu můžete slyšet vynikající africkou hudbu v barech. Zde se obykle cesty začínají, kloubí se zde tradiční a moderní vlivy. Bamako je známé jako nejlepší místo pro milovníky hudby.

Timbuktu
Dříve velice bohaté místo, které se nachází v centru transsaharské cesty karavan a bylo jedno z nejprestižnějších míst výuky islámského náboženství. Slavné dny Timbuktu jsou již minulostí, ale dodnes zde najdete historické mešity, knihovny se starými rukopisy a místo, kde žili průzkumníci v 19.století. Je to fascinující místo, jeho poloha mezi Saharou a řekou Niger se stala určující pro zajímavou směs kultur v jinak pusté zemi na jihu Sahary. Doporučuje se návštěva Djingareyber mešity, jízda na velbloudech do kempu Tuaregů, prohlídka Sankore University, návštěva velkého trhu (grand marché), plavba na lodi pinasse po řece Niger. Staré město Timbuktu bylo důležitým centrem islámského školství v 15. a 16.století. Jsou tu krásně vyřezávané dveře, dokladem řemeslné výroby jsou i výrobky Tuaregů.

Djenné
Velká mešita v Djenné získala status světového dědictví UNESCO, je to největší stavba postavená z hlíny na světě. Mešita v Djenné vytváří pozadí trhu, který se tu koná každé pondělí a přitahuje návštěvníky a obchodníky ze širokého okolí. V úterý se Djenné zase změní v poklidné město se středověkými labyrinty ulic. Velká mešita je vidět již z dálky, toto architektonické dílo pochází k roku 1905, ale postaveno bylo podle originální mešity, která zde byla za vlády Koi Kounboro ve 13.století. Zaobleným liniím fasády dominují tři věže 11 metrů vysoké, na vrcholku je pštrosí vejce. Kůly jsou používány na opravu fasády mešity, pracuje na ní více než polovina obyvatel Djenné. Z Mopti pokračujete po zemi nebo lodí do Djenné, vzkvétající město s velice přátelským obyvatelstvem.

Sahara
Severní část země je pokryta Saharou a návštěvníky sem přitahují jednak vyjížďky na velbloudech přes pískem zasypané Araouane k solným dolům v Touadenni. Je možno jet na jednu noc na velbloudech do vesnice Tuaregů. Asi 50 km severně od Timbuktu se koná hudební festival v poušti v Essakane na začátku ledna.

Gao
Gao patří k nejodlehlejším městům na světě, leží asi 350 km od Timbuktu, bývalo hlavním městem království Songhai. Dnes tu můžete vidět nádhernou Růžovou dunu (Pink Dune) s výhledem na řeku, strašidelné muzeum Sahelu, hrob Askia (místo dědictví) a směs kultur na hranici Sahary.

Mopti
Městský říční přístav na řece Niger, je nejdůležitějším výchozím místem pro cestovatele v zemi, ale také důležitou křižovatkou pro Malijce. Na břehu řeky se stále něco děje, uvidíte tu rybáře, prodejce soli a dalších produktů. Jezdí odtud lodi do Djenné a Timbuktu a zastavují se zde cestovatelé do země Dogonů. Město Mopti má svůj specifický šarm, západ slunce nad řekou Niger je nádherný. Další zastávkou po cestě z Bamako je Mopti, těžící ze své polohy na řece Niger, je to důležitý přístav a známá je Velká mešita a okolní rybářské vesnice.

Země Dogonů
Po staletí byla tato část země chráněna skalami Falaise de Bandiagara. Vesnice Dogonů se nacházejí na úpatí hor, dodržují se zde tradice, je tu velice zajímavá architektura obydlí Dogonů. Jedinou možností jak prozkoumat tato místa hlouběji, je jít pěšky, svět Dogonů se rozkládá na pásu 150 km, který se táhne od Bankass na jihu po Douentza na severovýchodě. Cesta vede od vesnice k vesnici mezi velkými baobaby a jezery s posvátnými krokodýly. Do země Dogonů jezděte vždy s místním průvodcem. Kupte si suvenýry od místních lidí a nikdy je nefotografujte bez jejich svolení. Navštivte muzea, která byla vybudována v některých vesnicích. Naučte se pár slov dogonsky od průvodce. Bandiagara je město s trhem na kraji země Dogonů. Kmeny Dogonů patří k fascinujím kmenům Afriky.

Vše

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.