Súdán

Súdán je 3. největší africký stát, nacházející se na jih od Sahary částečně v oblasti Sahelu v Africe. Hraničí s Egyptem na severu; s Libyí a Středoafrickou republikou na západě; na jihu s Jižním Súdánem a s Etiopií, Eritreou a Rudým mořem na východě.

Súdán je největší africkou zemí. Je zde fasinující poušť, archeologické památky.

Země černých faraonů, súdánští králové dobyli Egypt v 8.století př.n.l.
Jebel Barkal byl hlavním městem Království Kush, je to posvátná hora, staří Egypťané a Kušité věřili, že Amon, bůh života, žije uvnitř a místo se stalo posvátným.

Jižně od Kerma najdete kolosální stavbu z hliněných cihel, o které se domnívají archeologové, že patří k nejstarším stavbám v Africe. Dalším zajímavým místem je Soleb, Old Dongola, zapomenuté středověké království Makuria.

Zajímavá místa: 

Khartoum (Chartúm)
Město bylo zdecimováno v roce 1885 bojujícími Mahdisty, staré město Khartoum bylo sídlem anglo-egyptské vlády, která dovedla Súdán až k nezávislosti v lednu 1956, kdy se stalo hlavním městem největší africké země. Leží v rohu vytvořeném spojením Modrého a Bílého Nilu. Ve městě žije asi milión obyvatel a je to hospodářské středisko země. Vanou sem silné větry s prachem, je tu málo vody, město je však malebné a kosmopolitní. Asi 80% obyvatel pracuje v zemědělství, jen asi na 5% země, pěstují bavlnu, oříšky atd. Je tu velmi omezená infrastruktura a nepříznivé klimatické podmínky, avšak po objevení ropy, zavlažovacích projektech a zahraničních investicích se situace zlepšuje.

Mount Kinyeti
Nachází se na hranici s Ugandou, je to nejdůležitější přírodní bod země a vrcholek hory (3.187m) je nejvyšší v zemi. Leží na jihu země v celkem ploché krajině, která je tropická a její svahy jsou porostlé bujnou vegetací na jihu, severní svahy jsou ovlivňovány suchými větry. Mount Kinyeti je ostrůvkem neposkvrněné divočiny, ale hora je nepřístupná.


Nubijská poušť
Obecně je považována za pouš, ale je zde více než jen písek -  nekonečné pláně, které se táhnou severovýchodní Afrikou od údolí Nilu až k pobřeží Rudého moře. Lidé zde žijící byli vždy nomádské kmeny a částečně farmáři. V nedávné době byly životy Nubijců ovlivněny výstavbou nádrží u Asuánu, když vody z nádrže zaplavily jejich půdu. Naštěstí obchod a turismus nabízí zaměstnání.

Omdurman
Leží na březích řeky Nilu severně od hlavního města centrálního Súdánu, toto centrum obchodu a průmyslu je největší v zemi. Omdurman byl místem bitvy v roce 1898, kde Madhijové byli vyhnáni britskými ozbrojenými silami. Město má krásnou polohu, velkou měrou přispívá do národního hospodářství, díky blízkosti Khartoumu a toku Nilu.

Do Súdánu potřebujete vlastní auto 4x4, obyvatele největší africké země jsou přátelští, ale musíte respektovat místní zvyky a oblečení. Také vaše doklady musí být v naprostém pořádku, musíte mít doklad z Karthoumu (Chartúmu), že smíte jet přes některé oblasti, bezpečnostní policie je všude. Vyhněte se období horka.

Většina cest do Súdánu začíná v Asuánu v Egyptě a odtud pak do Chartúmu, Egyptair má denní lety do Asuanu a Chartúmu.

Národní parky a rezervace

Dinder National Park
Lantoto National Park
Radom National Park
Suakin Archipelago National Park

Vše

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.