Eritrea

Eritrea je stát rozkládající se v severovýchodní Africe na pobřeží Rudého moře. Na západě sousedí se Súdánem (605 km), Etiopií na jihu (912 km) a Džibutskem na jihovýchodě (113 km). K Eritrei náleží též Dahlacké souostroví v Rudém moři. Nabízí krásné koupání, šnorchlování a potápění k neporušeným korálovým útesům v teplém Rudém moři. Území získalo jméno Eritrea podle starořeckého názvu Rudého moře (erythros=rudý). Největšími městy jsou hlavní město Asmara a přístavy Massava a Assab. Eritrea. Eritrea je turisticky neprobádaná země, jejíž obyvatelstvo tvoří z poloviny ortodoxní křesťané a z poloviny muslimové. Oblečením, jazykem, jídlem i zvyky, včetně používaného obrázkového písma, jsou Eritrejci velmi podobní obyvatelům Etiopie, zejména její amharsko-tigrejské části.

Zajímavá místa: 

Hlavní město Asmara nevypadá jako všechna ostatní africká města, není zde spěch a své stopy zde nezapomenutelně zanechala italská kolonizace. Ve 20. a 30. letech minulého století chtěl Mussolini v Asmaře vytvořit nové římské impérium, a tak se město stalo tzv. laboratoří italského architektonického stylu racionalismu. Přezdívka města byla Piccolo Roma a vyrostlo tady asi pět set budov v neoklasicistickém a art deco stylu.
Eritrea patří k nejméně známým africkým zemím, je nazývána Malou Itálií, oblíbený nápoj je tu cappucciono, večer se mladí procházejí po ulicích v Asmaře, Italové zde nejsou již 60 let, ale jejich duch zde zůstal.

Architektura Asmary se od Mussoliniho dob příliš nezměnila. Je zde např. Cinema Impero na Harnet Avenue s fasádou art déco nebo Cinema Odeon, Cinema Roma s mramorovými fasádami. Nejzajímavější budovou je Fiat Tagliero - příklad futurismu - připomínající letadlo. Dalším přínosem Italů pro Asmaru jsou pouliční bary a kavárny - např. Crispi bar s dekorací z roku 1930, bar Aquila - vypadá jako z Felliniho filmu. Bar Impero je strategickým místem ve městě, kde stejně jako v Tre Stelle dostanete výbornou kávu. V Asmaře také snadno seženete velmi dobrou pizzu. Po městě ležícím v nadmořské výšce 2 300 metrů se můžete procházet velmi bezpečně pěšky, navíc je tu velmi příjemné podnebí. I když nacionalistická vláda ubrala na životním standardu, obyvatelé Asmary si stále užívají života. Nic je nemůže odradit od popíjení kávy v barech během tradiční večerní procházky (passegiata).

Během válek trpěli nejen lidé, ale i příroda a zvířata, zem se nerozvíjela a pobřeží zůstalo nedotčeno. Na mapě vypadá Eritrea nevýznamně (leží mezi Súdánem a Etiopií a Djibouti), ale je zde mnoho zajímavých míst. Hlavním problémem země je nedostatek vody, i když se v blízkosti Massawa vyrábí tzv. desalinací 1.000 kubických metrů vody denně. Většina vesnic a měst je závislá na dešti. V oblastech, které leží ve vyšších polohách (nad 2.000 m) jako třeba Asmara, je dostatek vody, ale pobřežní pláně jsou velmi suché. Pokud dojde k rozvoji pobřeží, hotely musí samy přistoupit k odsolování vody, aby měly vlastní zdroje. Tak by bylo pobřeží v délce 1.300 km využitelné i pro ekoturistiku. Další možnosti, jak získat vodu, je využití geotermální energie na poloostrově Buri nacházejícím se východně od Asmary. Tektonické aktivity vytvářejí páru, která uniká na povrch. Tato energie by mohla být využívána na desalinaci.


Eritrea však má jiné přírodní bohatství, samo o sobě Rudé moře je důležitou dopravní tepnou - hlavní přístav v zemi je Assab. Dalším lákadlem jsou korálové ostrovy, kde žije více než 220 druhů korálových ryb, tato místa přitahují potápěče a biology. Podél pobřeží Adenského zálivu jsou mangrovy, které jsou také zdrojem obživy pro velbloudy. U pobřeží Eritrei žije pět druhů mořských želv z celkem sedmi na celém světě. Stejně tak je tu množství druhů ptáků (Delgus Island v zátoce Assab). Zvířata tvoří důležitou součást přírodních zdrojů. Na pobřeží byly vybudovány kempy, kde se sbírají mořské okurky a ptačí vejce. Eritrea má velký potencionál pro budování ekoturististiky - krásné Rudé moře, vulkanické útvary, žije zde mnoho zvířat - velbloudi na pláži, dále pštrosi, gazely nebo paviáni. Jen deset ostrovů je osídleno lidmi.

Vše

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.