Etiopie

Etiopie dříve známá jako Habeš se rozkládá ve středu Afrického rohu ve východní Africe na západ od Somálska a severně od Keni. Hraničí také s Djibouti (349 km), Eritreou (912 km) a Súdánem (1.606 km). Kromě krátkého období italské okupace v letech 1936-1941 nesdílí koloniální zkušenost jiných afrických zemí. Turisticky zajímavá jsou například místa jako národní parky Omo, Mago, Bale Mountains, Simien Mountains. Díky dlouhé historii země, ve které se prolínaly křesťanské a muslimské vlivy, je zde mnoho církevních památek. Tajemná Etiopie se pyšní svébytnou kulturou.

Zajímavá místa:

Ať cestujete po Etiopii jakkoli, vždy se setkáte s její minulostí. Etiopskou historii zachycuje mnoho legend, jedna z nich říká, že císař Menelik, syn královny ze Sáby a krále Šalamouna, přišel z Jeruzaléma do Axumu a založil zde jednu z nejdéle trvajících královských dynastií na světě. Známé trasy vás zavedou na fascinující a legendární místa jako Lalibela, Axum, Gondar, Debre Damo, Bahar Dar a Harar. Minulost ožívá v nádherné zemi ve formě podivných a krásných kostelů, památek a zřícenin. Etiopie je země, kterou je nutno objevit, je tajemná, krásná a zcela mimořádná.

Yeha a Debre Damo
Historická cesta Etiopií začíná u pozůstatků z Yeha - centra staré civilizace v severní části země, v oblasti Tigray, která leží několik hodin cesty od Axumu. Trasa vás povede nepřístupnými stezkami do dramatické náhorní plošiny. Žluté kamenné zříceniny Chrámu měsíce (Temple of the Moon) pocházejí z 5. století př.n.l.. Budova s přesně opracovanými bloky kamene byla postavena v době sábské civiliazace. Yeha je známa svými nápisy a jemnými předměty z bronzu a dalšími artefakty, které zde byly objeveny. Kromě chrámu se o lidech, kteří jej postavili, moc neví a spousta otázek zůstává bez odpovědi. Obě dvě místa leží na SV od Aksum, Yeha je místem zrodu první etiopské civilizace před 3000 lety. Chrám, který zde zůstal údajně pochází z 8.století př.n.l. Debre Damo pochází z období křesťantsví a patří k nejoblíbenějším klášterům, pravděpodobně byl založen v 6.století za vlády krále Gebre Meskel. Abyste jej mohli navštívít, nesmíte mít strach z výšek, protože musíte po laně zdolat vertikální útes, abyse se dostali dovnitř, mniši vám budou nápomocni. Vstup do kláštera není povolen ženám.

Addis Ababa
Hlavní město Etiopie, politické a obchodní centrum země, kde žijí 4 miliony lidí, založil v roce 1887 císař Menelik. Ve městě je mnoho manufaktur, kde se vyrábí oblečení, obuv, kovové výrobky, stavebniny a zpracovávají se potravinářské suroviny. Výrobky se prodávají na tržišti Mercato. Addis Ababa má příjemné klima díky velké nadmořské výšce, které dotváří četné stromy především eukalypty. Sídlí zde universita, výzkumné ústavy, školy hudební a umělecké. Odehrává se tu mnoho mezinárodních konferencí. Za pozornost stojí katedrála Sv. Jiří (1896), palác Menelika II., muzea s uměleckými, etnologickými a archeologickými sbírkami. Addis Ababa je mladé město, které vzniklo až na konci 18.století, kdysi zde vzniklo hlavní město za vlády Menelika II., je tu pěkné náměstí, mnoho muzeí, památníků. Letiště Bole spojuje Etiopii se světem, ale i s většími městy v zemi, zde vždy začíná a končí vaše cesta historickým okruhem.

Simienské pohoří
Dosahuje výšky až 4.500 metrů, můžete se sem vydat na krátkou vycházku nebo na několikadenní trek a dobýt Ras Dashen (4.543 metrů), pohledy z výšky jsou nádherné. Žijí zde velké skupiny paviánů gelada až o 800 členech, další endemické druhy jsou walia ibex a etiopský vlk, ale není snadné je vidět.

Kmeny Afar ze severovýchodu Etiopie nazývají toto místo brána do pekel: Sopka Erta Ale vstupuje do výšky 600 metrů z prolákliny Danakil, je to jedno z nejteplějších míst na světě. Výstup na vrchol odhalí dramatickou krajinu, poslední výbuch sopky byl v roce 2005, závěrečná stezka vás dovede přímo k okraji propasti, kde uvidíte ztuhlou černou lávu a další cesta vede do kráteru. Erta Ale je snado dosažitelný aktivní vulkán, jeden z pěti na světě, který má stálé jezero ze žhavé lávy.

V Etiopii najdeme i nejdelší podzemní pískovcové chodby v Africe, jsou 16 km dlouhé a pojmenovány jsou podle Sheika Sof Omara - Sof Omar Caves, islámského svatého, který se zde skýrval ve 12.století. Tento labyrint leží v jihovýchodní Etiopii u 90 metrů hlubokého kaňonu vyhloubeného řekou Weyb River. Návštěva tohoto místa - znamená skupinu geografických kontrastů. Chodby začínají stejně jako řeka Weyb v Bale Mountains, kde žijí endemické druhy Etiopské vysočiny - etiopský vlk a horská antlilopa nyala. Od náhorního městečka Robe vede cesta na východ do západní části - Ogadenu, který je tvořen pískem. Kaňon se nachází asi 3 hodiny od Robe, místě s akáciemi a termitišti. Na začátku je malá vesnice s domečky geometricky pomalovanými, nedaleko řeka Weyb mizí v Ayiew Maco - vstupní jeskyni pojmenované podle dcery šejka Sof Omara. Asi kilometr po proudu se řeka objeví na povrchu v Holuca. S baterkou a průvodcem a když je nízká hladina vody, lze projít mezi dvěma portály s přechodem vody sedmkrát a průchodem obrovskými jeskyněmi se sloupy vysokými až 20 metrů. Místní lidé používají toto mystické místo jako mešitu a je to poutní místo pro muslimy. Z daleké minulosti zde zanechali své stopy i animisté, toto místo je skrytý poklad.

Lalibela a kostely vytesané do skály
Ručně vytesané kostely v Abyssianské vysočině, jichž je více než 300, jsou nejdůležitější náboženské stavby kontinentu. Některé pocházejí ze středověku, jiné jsou starší, ale jsou stále živé a denně tu pulsuje život. Mnoho kostelů je zcela nebo ze 3/4 pod zemí a jsou to monolity. Mají dvory, které byly vytesány do skály, většina kostelů má také vytesané interiéry se sochami nebo staré náboženské malby. Kostely jsou nejzajímavější, když se zde koná mše, ale ne vždy vás pustí dovnitř, ale atmosféra je zde kouzelná, v Lalibela brzy ráno je mnoho lidí, později pak přes den si můžete prohlédnout interiér, když je kostel prázdný. Vezměte si s sebou baterku a dobré boty.

Nejlepší a nejpopulárnější kostel je Lalibela, byl vytesán ve 12.století a je na seznamu UNESCO. Zahrnuje komplex 13 kostelů a kaplí vytesaných ve skále. Nejzajímavější z monolitů je Bet Medhane Alem, který má rozlohu 800 m2 a výšku jako třípatrová budova a je tu 36 vnitřních a 36 vnějších vytesaných sloupů. Ještě monumentálnější je Bet Gyorgis, 15 metrů vysoký monolit vytesaný do tvaru kříže a pojmenovaný podle Sv.Jiří, patrona Etiopie. Méně navštěvované jsou kostely - asi 120 - v oblasti Tigray, 30 z nich leží v pohoří Gheralta Escarpment SZ od Mekele, dojít se sem dá po strmých horských stezkách, kostely v Gheralta jsou opravdové poklady. Abuna Yemata Guh má fantastickou polohu, kostel je vytesaný ve vrcholku pískovcové skály, která se tyčí nad krajinou a zdoben je nástěnnými malbami z 15.století. Abuna Abraham Debre Tsion velký klášterní kostel vytesaný v pískovci skrývá nástěnné malby Starého zákona a je tu soukromá modlitebna zakladatele ze 6.století Abuna Abraham.

I jiné kostely, které nejsou na hlavních trasách stojí za návštěvu. Jen hodinu jízdy od Addis Ababa najdete Adadi Maryam, monolit porostlý mechem, který přitahuje mnoho poutníků v neděli a o svátcích. V odlehlé oblasti Tembien v Tigray se nachází Abba Yohanni, krásný pískovcový kostel viditelný z dálky. Snadno dosažitelný je Medhane Alem Adi Kasho, patří k nejkrásnějším v oblasti Tigray a k nejstarším. Autem se také lze dostat k Abreha Atsbeha, i ten patří k těm nejnádhernějším skalním kostelům v Tigray, je tu mnoho dekorovaných oblouků a 13 podpůrných sloupů. Yemrehanna Kristos v oblasti Lalibela není přímo vytesán do skály, ale je příkladem architektury před obdobím Lalibely. Jsou tu uloženy kosti 10.000 křesťanských poutníků, kteří přišli až z Egypta, Sýrie a Jerusalema, aby zde zemřeli.

Hlavní turistické období je období sucha od konce října do března, v období dešťů je tu však méně turistů, avšak výstupy do některých kostelů mohou být kluzké.

Do Lalibela létá denně letadlo z Addis Ababa i do dalších turisticých míst. Hlavní kostely jsou v centru, takže přístup je velmi snadný. Nejbližší letiště ke kostelům oblasti Gherlata je Mekele, odtud pak potřebujete dopravu po zemi. Jednotlivé kostely jsou relativně nepřístupné a je třeba mít místního průvodce.
Alespoň jeden celý den věnujte prohlídce komplexu Lalibela, kostely oblasti Tigray vyžadují více času - minimálně tři dny, Adadi Maryam můžete navštívit během půldenního výletu z Addis Ababa.


Vše

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.