Kapverdy

Kapverdy jsou ostrovní stát v Africe. Od roku 1975 jsou Kapverdy republikou. Ostrovy jsou pojmenovány podle poloostrova Cap-Vert (což ve francouzštině znamená Zelený mys), který tvoří nejzápadnější bod kontinentální Afriky.
Kapverdské ostrovy se nacházejí v jižní části severního Atlantiku, skládají se z 10 ostrovů a 5 menších ostrůvků, které se seskupují do dvou celků podle pozice převládajících větrů:
* Barlavento (severní souostroví, Návětrné) – Santo Antão, São Vicente, Santa Luzia, São Nicolau, Sal, Boa Vista
* Sotavento (jižní souostroví, Závětrné) – Maio, Santiago, Fogo, Brava

Všechny ostrovy jsou vulkanické, ale pouze na ostrově Fogo je stále aktivní vulkán Mount Fogo. Naposledy vybuchl v roce 1995. Na ostrovech jsou časté eroze půdy, sucho. Země má také nedostatek vody a je seismicky aktivní.

Na Kapverdách je teplé podnebí, krásné pláže, fascinující kultura, horské scenérie a výběr pobytů na několika ostrovech. Na ostrovech se turistický ruch teprve pomalu začíná rozvíjet. Setkáte se tu s obchodníky s řemeslnými výrobky. Ceny ubytování a v restauracích jsou poměrně vysoké, protože vše se musí dovážet. Než se rozhodnete pro tuto destinaci, je třeba se seznámit s několika praktickými informacemi.

Ostrovy leží v Atlantském oceánu, 450 km od západního pobřeží Afriky, nejblíže je Senegal. Deset ostrovů, z nichž každý má své kouzlo a odlišnou krajinu, některé ostrovy jsou vyprahlé, jiné mají vysoké vrcholky hor a zelenou vegetaci. Cap Verde - znamená zelený mys.
Některé ostrovy jsou více rozvinuté než ostatní, avšak infrastruktura pro turisty se stále buduje. Přelety mezi ostrovy jsou nejlepším způsobem jejich poznávání, avšak TAVC, který nabízí místní lety, často mění letový řád. Menší ostrovy není tak snadné navštívit, protože lety sem nejsou pravidelné. Jediný trajekt jezdí mezi Sao Vicente a Santo Antao. Menší ostrovy jsou Sao Nicolau, Brava, Maio a Santa Luzia.

Ostrov Sal - krásné pláže a vodní sporty
Výborný ostrov pro ty, kdo hledají odpočinkovou dovolenou a mají rádi vodní sporty. Je tu celkem málo vegetace a krajina je rovinatá a prašná, avšak pláže mají krásný bílý písek a je tu tyrkysově modrá voda. Santa Maria leží asi 15-20 minut od letiště a je to hlavní středisko. Na ostrově Sal jsou výborné podmínky pro windsurfing a surfing, vítr je někdy velmi silný, Sal patří k nejlepším destinacím na světě na windsurfing. Lze se tu také potápět a vypůjčit si vybavení. V Santa Maria je dobrý výběr restaurací.


Ostrov Boa Vista - klidná atmosféra, vynikající pláže.
Patří ke klidným ostrovům s nízkou obydleností, většina ostrova je pustá a pokrytá pískem, je tu 55 km krásných pláží, nejkrásnější je Praia de Chaves, kde se můžete procházet, aniž byste kohokoliv potkali. Jsou tu vysoké duny, pláž Santa Monica na jihu je nádherná a dá se sem dojet autem 4x4. Hnízdí zde ptáci a žijí tu želvy, od prosince do února můžete vidět velryby, lze tu rybařit a jezdit na čtyřkolkách. Noční život se omezuje pouze na hotely.

Ostrov Sao Vicente - kulturní centrum, noční život, výlety na Sao Antao.
Je to ostrov kontrastů, hlavní město Mindelo má koloniální architekturu z 19.století a je rušné, střed ostrova je hornatý, velmi suchý a prašný. V Mibelo je mnoho restaurací s tradiční hudbou, bary. Konají se zde i festivaly na pláži v srpnu na Baia das Gatas a druhý exotický karneval s brazilskými vlivy v únoru. Lze odtud vidět Santo Antano ze severozápadního pobřeží a jeho mystické vrcholky hor. Lze sem dojet trajektem (1 hodina), je to nejzelenější ostrov souostroví s vysokými horami a údolími, denní výlet sem se rozhodně doporučuje.


Ostrov Santiago - různorodá krajina - noční život - pěší vycházky
Santiago je největší a nejrozvinutější ostrov. V některých hodinách je poměrně velký provoz v centru Praia, hlavním městě ostrova. Mimo město jsou vulkanické hory a bujná vegetace v údolích. Žádná cesta na Santiago by nebyla kompletní bez návštěvy starého hlavního města Cidade Velha a Forte real de Sao Filipe - hlavní místo obchodu s otroky mezi Evropou, Afrikou a Amerikou. Při procházce mezi zříceninami kostelů a pevností se vrátíte do minulosti. V noci je Praia rušné město s hudbou, živá hudba hraje v mnoha barech a restauracích. Krásná krajina nabízí možnost vycházek do středu ostrova.

Ostrov Santo Antao - krásné horské scenérie - procházky po pobřeží
Na ostrově jsou vysoké hory vulkanického původu a hluboké srázy. Je to nejzelenější ostrov a je velmi úrodný, na úpatí hor jsou políčka, která vypadají zcela nepřístupná. Cesta přes hory z Porto Novo de Ribeira Grande na severu je velmi krásná. Dramatické scenérie se střídají s idylickými jako jsou oslíci nesoucí vodu z kráteru do vesnic. To je hlavní důvod proč pobýt několik dní na tomto ostrově. Grog je místní destilát a ještě tu lze vidět starý způsob zpracování cukrové třtiny na strojích tažených voly. Šťáva vytéká, fermentuje se pět dní a pak je uvařena a vzniká místní grog.

Ostrov Fogo - aktivní vulkán - Sao Filipe - světové místo dědictví
Jedním z nejzajímavějších míst na ostrově je aktivní vulkán, který ještě doutná od své poslední erupce. Fogo znamená oheň. Prudce stoupá z oceánu do výšky 2 829 metrů. Hlavní důvod návštěvy Fogo je Cha das Caldeiras - kráter aktivní sopky. Obyvatelstvo, které žije v kráteru jsou potomci Francouzů, kteří na Fogo zavedli víno v 19. století. Dno kráteru je velmi úrodné a pěstuje se zde káva a vyrábí vlastní víno, které je třeba ochutnat. Hlavní výstup je na Pico, který trvá 4-5 hodin a je třeba jít s průvodcem, jsou tu zajímavé lávové úkazy. Sao Felipe hlavní město Fogo je pěkné městečko a třetí největší na Kapverdách, budovy jsou portugalského designu s mnoha barvami a terakotovými střechami, hezká náměstí a mnoho stromů a květin.

Vše

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.