Lesotho

V Lesothu je několik zajímavých míst, která stojí za to navštívit.
Lesotho je malé království, které patří k nejkrásnějším v Africe, je kompletně obklopeno Jižní Afrikou a často je nazýváno Švýcarskem Afriky. Jsou zde krásná zelená údolí, sněhem pokryté hory, zurčící prameny, utopická země s bohatým kulturním dědictvím. Lidé Basotho mají své kořeny od krále Moshoeshoe Velkého, legendárního vládce z 19.století, který sjednotil kmeny, které byly vyhnány Zuly a založil pevnost blízko dnešního Maseru. Později Lesotho získalo nezávislost a nikdy zde nebyl apartheid. Dnes jsou Basotho velmi hrdí na svou zemi a jsou velmi pohostinní. Celé království leží nad nadmořkou výškou 1000 metrů, je to ráj pro milovníky vycházek do hor nebo zde můžete jezdit na ponících, kteří jsou zcela přizpůsobeni náročnému terénu. Je tu také množství skalních maleb křováků, nejezdí sem mnoho turistů.
Patří k nim Sani Pass, Katse Dam, Oxbow a Sehlabathebe národní park.
V Lesothu se dá také rybařit.
Do Lesotha se dostanete autem 4x4, zabalte si na letní období teplé oblečení. S sebou mějte vždy dostatek zásob, kdybyste někde uvízli.

Deset důvodů, proč navštívit Lesotho:

1.
 Překrásná krajina s horami a údolími
2. Tradiční život kmene Basotho žijícího ve vzdálených horských oblastech
3. Majestátné Dračí hory a pohoří Maluti
4. Jízda na ponících
5. Pěší túry a výstup na hory
6. Dobrodružství v přírodě
7. Rybaření na řekách a jezerech
8. Unikátní ručně tkané vlněné a mohérové koberce
9. Návštěva jezera Katse Dam
10. Tradiční oděv Basotho

Zajímavá místa: 

Sani Pass
Leží na hranici mezi Jižní Afrikou a Lesotho, Sani Top Chalet nabízí pohodlné ubytování v nádherné krajině. Je to jeden z nejlépe utajovaných pokladů. Leží tu nejvýše položená hospoda v Africe ve výšce 2874 metrů.
Hranice lze přejít od 8 - 16 hodin. Na Sani Top lze vyjet autem 4x4 přes Sani Pass. Sani Top je nejvýše dosažitelné místo autem v Dračích horách. Lze se zde podívat do vesnice kmene Basuto, jsou tu nádherné výhledy.
Sani Top je malá vesnice ležící v průsmyku Sani Pass, kam vede jedna z nejnáročnějších cest v Jižní Africe. Sani Pass je dramatický, je třeba si zjistit počasí, než se sem vydáte, pokud sem dojedete, je určitě důvod k oslavě, ve vesnici nabízejí výstup na horu Thabana- Ntleynyana (3.482m), je to celkem strmý výstup, je třeba si najmout místního průvodce, lze se tu snadno ztratit a je tu mnoho nástrah.

Národní park Sehlabathebe
Je jediný národní park v Lesotho, 6.500 ha s průměrnou nadmořskou výškou 2.400 metrů. Jsou tu krásné skalní formace, velké skalní převisy a malá jezírka. Lodge v parku se jmenuje Jonathan´s Lodge. Park je také zajímavý pro pozorovatele ptáků a milovníky horské flóry. Žijí zde malé antilopy a savci, také ryba Oreodaimon quethlambae, která byla považována za vyhynulou, ale objevila se znovu v řece Tseolikana.
Park byl založen v roce 1970 jako první v Lesotho, je to odlehlá divočina, která láká horolezce, rybáře a pozorovatele ptáků, v parku zažijete mnoho dobroružství, hlavně když jedete na poníkovi ze Sani Top. Silnice do NP nejsou zpevněné a jsou velmi náročné.
Cesta Vás doveze k Jonathan´s Lodge, kde je 18 postelí. Než se sem vydáte, zjistěte si stav silnic, bez auta 4x4 se sem nedá dojet. 

Katse Dam
Hlavní zdroj výroby elektřiny v zemi, bylo zaplaveno údolí v déle 45 km a hráz je vysoká 185 metrů. Je to druhé největší přehradní jezero v Africe po Volta Akosombo Dam v Ghaně. Okolní krajina je nádherná, pohledy na jezero jsou nejhezčí z Mafika Lisiu Pass. Je tu také botanická zahrada, kde najdete původní flóru Lesotha, hlavně tu, která byla zaplavena při výstavbě jezera.

Maletsunyane Falls - vodopády dvakrát vyšší než Victoria Falls.
V Lesotho je více než 400 míst s malbami Křováků a místa, kde lze vidět staré zkameněliny stop dinosaurů - Masitise Dinosaur Track Valley a Moyeni - jsou místa zasluhující si návštěvu.

Oxbow
Je jedno z mála míst v Africe, kde lze lyžovat, kvalita sněhu závisí na počasí, ale lyžovat lze v červenci a srpnu nebo alespoň pozorovat ptáky. Cesta z Butha-Butha do Oxbow je původní cesta rally Roof of Africa, velmi malebná přes průsmyky většinou ve výšce 3.000 metrů. Z Butha-Butha vede 15 km cesta na sever, pak na východ na úpatí pohoří Maluti. Stoupá průsmykem Moteng v 2.840 metrech a pak klesá do údolí řeky Malibamatso. Zde se přijede k Oxbow lodge - což je lyžařský resort, lze zde i kempovat.

Další zajímavá místa:


Maseru - hlavní město a zároveň i největší město země je centrem hospodářství. Velmi rychle se rozvíjí, hotely a restaurace jsou na mezinárodní úrovni včetně nabízené kuchyně - francouzská, italská a čínská s dobrým výběrem vín, lihovin a piva. V restauracích na Kingsway Road je bohatá nabídka místních pokrmů zejména z grilovaného masa. Dva mezinárodní hotely mají kasino a ve městě je několik kin. V obchodech je nabídka zejména místní produkce - košíky, mohérové oblečení, koberce, vlna, bižuterie. Velmi zajímavým artiklem jsou typické deky se vzorem Basotho.
V okolí Maseru je několik historických míst, město má starý hřbitov a atraktivní budovy - Královský palác a Rezidenci předsedy vlády, které se však nesmí fotografovat.
V okolí Maseru je možnost mnoha výletů. Pokud se vydáte severním směrem po Štěrkové cestě, dojdete na Horskou cestu. Východním směrem (asi 39 kilometrů) se nachází Liphiring Stream a skála, která se jmenuje Ha Baroana, původní domov Křováků. Zanechali zde po sobě nádhernou galerii nástěnných maleb zvířat (leopardi, lvi) a maleb z každodenního života zobrazující lov bušmenů, jejich tance apod. Klikatá cesta vede dolů k bystřině, kterou návštěvníci musí zdolat, aby se dostali k nástěnným malbám.

Jižně od hlavního města (asi 40 km) leží město Morija. Za návštěvu zde stojí muzeum a archivy. Otevřeno je denně kromě neděle od 8.30 do 16.30 hodin.

Na východ od Maseru je horská pevnost krále Moshoshoe I. - Thaba Bosiu. Na tomto místě bojovaly kmeny Basotho proti Búrům. Jsou zde pozůstatky opevnění a hrob krále Moshoshoe a náčelníků. Na úpatí pevnosti je informační středisko, kde lze zakoupit mapy a ostatní informační materiál. Místo leží východně od bývalé pevnosti krále Moshoeshoe Velkého - je to místo zrodu království Lesotho. Podle legendy Mountain of Night se změnila po západu slunce v neproniknutelnou pevnost, nepřístupnou z žádné strany. Bylo to bezpečné místo, které odolávalo útokům Zulů.

V jižní oblasti země se nachází Zkamenělý les Thaba Ts´oeu Mountain, Motlejoeng (jeskyně u Mphale´s Hoek) a dinosauří stopy v Moyeni.
Na jihovýchodě se nachází odlehlý Národní park Sehlabathebe, založený roku 1970. Nežije zde mnoho zvířat, pouze draví ptáci. V parku lze jezdit na koni nebo pořádat pěší výlety. Krásné skalní útvary a horská jezírka.
Pěší výlety můžete začít na většině horských chat, popřípadě se necháte řidičem zavézt na příhodné místo a potom vás může na domluveném místě opět vyzvednout. Na výlet se vydejte vždy pouze s místním průvodcem. Protože budete v horské oblasti, budete potřebovat pevné boty, nepromokavé oblečení, baterku. V zemi nejsou vyznačené stezky pro turisty, a tak je nutné mít podrobnou mapu 1:50 000. Lze ji zakoupit v Maseru nebo v lodges.

Vše

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.