Namibie

Návštěvu Namibie doporučujeme všem, kteří mají rádi přírodu - velké duny, zvířata a pouště, řeky. Namibie však nabízí i více - je ideální destinací pro aktivní lidi - pěší turistika, jízda na koni, na horském kole, rybaření, paragliding, jízda na čtyřkolkách a na dunách. Je také zajímavá pro pozorovatele ptáků, geology a astronomy.
V Namibii se snadno cestuje i po vlastní ose, jedná se o Afriku pro začátečníky, i když je země řídce osídlena, infrastruktura pro turisty je dobrá. Rozšiřují se neustále možnosti ubytování - od kempů po luxusní lodge.


25 důvodů, proč navštívit Namibii:

1. Návštěva Sossusvlei a pohled z Duny 45 nebo za balónu, Slunce měnící barvu písku pouště Namib. Vylezte na 170 m vysokou dunu 45 mezi Sossuvlei a Sesriem. Duna 45 leží 45 km od brány v Sesriem, která se otvírá za úsvitu, aby se mohl člověk vydat na let balónem nad dunami.

2. Hledání pouštních slonů v Damaralandu - sloni adaptovaní na pouštní podmínky se nacházejí u řek Aba Huab, Hoarusib a Hoanib river. Řeky jsou většinou vyschlé, ale sloni zde nacházejí vodu pod pískem za použití chobotu. Mají dlouhé nohy a mohou cestovat až 70 km denně - v noci při hledání vody. Přizpůsobili se nedostatku potravy. Pokud je vidíte při jízdě autem, udržujte si od nich odstup alespoň 100 metrů, jsou také v oblasti Kunene.

3. Nádhera Pobřeží koster - Skeleton coast - vyhlídkový let - asi 40 km široké pobřeží, třetina pobřeží Namibie - většina Skeleton Coast National Partk není dostupná autem, nelze sem jet od Hoanib River dále na sever. Ale vyhlídkový let vám ukáže nedotčenou krajinu, vyschlé řeky, měsíční krajinu, zvláštní skalní formace, vraky lodí na plážích podle nichž bylo pobřeží pojmenováno, lze stále vidět. Let trvá asi 3 hodiny a přeletíte asi 750 km ze Swakopmundu.

4. Pozorování zvířat u napajedla v Okaukuejo
V NP Etosha je mnoho napajedel, nejlepší místa pro zastavení a pozorování zvířat. Všechny kempy mají napajedla pro noční pozorování zvířat, ale nejlepší je v Okaukuejo, kde také můžete pozorovat nosorožce černé.

5. Pozorování pavouků a gekonů při Living desert tour
Namibijské pobřežní duny jsou každé ráno zavlažovány mlhou, která se tvoří srážením teplého a suchého vzduchu z vnitrozemí s vlhkým vzduchem od moře, tato životodárná mlha podporuje život mnoha druhů hmyzu a plazů. Living desert tour začíná ve Swakopmundu každé ráno, můžete vidět chamleony, gekony, hady, pavouky, ještěrky.

6. Prohlídka města duchů Kolmanskopu
První diamant v Namibii byl nalezen u Kolmanskopu v roce 1908 dělníkem, který pracoval na železnici Luderitz - Aus. To sem přitáhlo mnoho prospektorů z Německa. Diamanty se daly sbírat za měsíčního světla z písku. Díky diamantům město vzkvétalo, byly zde evropské domy a rekreační vybavení. Ale pak byl nalezen větší diamant v Orange River v roce 1936 a Kolmaskop byl opuštěn a zanechán poušti. Dnes si můžete domy zaváté pískem prohlédnout s průvodcem ráno, Kolmanskop se nachází ve Spergebiet.

7. Kempování pod obrovskými balvany ve Spitzkoppe
Tyčí se 700 metrů nad okolními štěrkovými pláněmi, je to zlatý hornatý ostrov, který vznikl z vulkánu před více než 100 miliony let, erozí se vytvořily obrovské žulové ostrůvky. Je tu mnoho skalních maleb Křováků - nejlepší je Bushman´s Paradise. Tábořiště se nacházejí pod velkými balvany.

8. Německá architektura pobřežního města Luderitz
Město leží mezi nehostinnými dunami Namibu a Atlantikem, město zažilo prosperitu na začátku 20.století, nejdříve jako základna pro Schutztruppe a pak jako přístav pro prospektory z Německa. Na ulici Bismarck najdete příklady německé koloniální architektury, nejhezčí dům v Luderitz je Goerke House, který je nyní muzeem, je postaven ve stylu art nouveau.

9. Plavba v laguně Walvis Bay
Jedna z nejdůležitějších mokřad v Africe se nachází ve Walvis Bay, může tu být až 250.000 ptáků ve vrcholném létě, kromě pelikánů, kormoránů, plameňáků, tu můžete vidět i mnoho dalších migrujícíh ptáků. Pelivan Pint je domovem kapských lachtanů, žijí zde i delfíni, vydat se za nimi lze při plavbě na lodi nebo na kajaku. Operátoři nabízejí ústřice a nápoje, házejí do vody ryby, aby přilákali pelikány a lachtany. Lodě vyjíždějí z Walvis Bay (Mola Mola nebo Levo Dolphin cruises).

10. Setkání s divokými koňmi Namibijské pouště
Původ legendárních divokích koní, kteří žijí na pláni Garub Plains je zdrojem mnoha spekulací - ztroskotali na Pobřeží koster, utekli z Duwisib hradu nebo byli opuštěni německými vojsky na konci 1.světové války? Přizpůsobili se pouštním podmínkám, pomalu se pohybují a pijí jen jednou za pět dní.

11. Setkání s Himby
Jejich počet je asi 50.000, Himbové nebo Ovahimbové žijí v osadách v Kaokolandu a u řeky Kunene river v Angole. Chovatelé dobytka a koz hledají pastvu na horkých štěrkových pláních, mají červeně obarvenou kůži, zajímavě upravené vlasy a těžkou bižuterii. Jsou velmi fotogeničtí, ale je třeba být velmi citlivý a zdvořilý, když se s nimi setkáte, vždy si najměte místního průvodce a zeptejte se, zda je můžete fotografovat, výměny zboží jsou zajímavé a Himbové se rádi potkávají se zvědavými návštěvníky. Většina lodgi v Kaokolandu organizuje výlety se setkáním s Himby, ale to také nabízejí kempy.

12. Nákup suvenýrů ve Windhoeku v Namibia Craft Centre
Centrum se nachází ve starém pivovaru a je to nejlepší místo pro nákup suvenýrů - řezeb, keramiky, výrobků z kůže, bižuterie a maleb. Výrobky jsou přímo od výrobců. Je tu i kavárna s výbornými zákusky a kávou, džusy z divokých fíků a švestek, organická vína a piva.

13. Prohlídka dun a adrenalinvé aktivity u Swakopmundu
Historie spojená s Německem a domy v pastelových barvách, atraktivní pobřežní město je ze tří stran obklopeno pouští a ze čtvrté chladným Atlantikem. Místní se hlavně věnují rybaření, turisté pak adrenalinovým aktivitám. Můžete jezdit v písku na čtyřkolkách, na prknech po písku, na velbloudech nebo na koni nebo hrát golf na pouštní trávě golfového hřiště Rossmund Golf course, nabízí se i skydive a další aktivity. Navštivte Namib Tourist kancelář na Sam Nujoma Avenue.

14. Pozorování hvězd v Namib Rand - první africká rezervace Dark-sky
Největší privátní rezervace v zemi NamibRand o rozloze 172.000 km2 - nádherné scenérie pouště Namib. Zde se hory noří do nekonečných travnatých plání a porostlých červených dun. Žijí zde přímorožci a nosorožci černí. Je tu jen několik lodgí a stanových kempů a počet návštěvníků je limitován - 1 na 1000 hektarů. NamibRand je první africká rezervace Dark- sky a díky vyjímečné kvalitě možnosti pozorování hvězd a minimu umělého světla je to nejlepší místo v Namibii. Sossusvlei Desert lodge má svou vlastní observatoř a teleskop, lodge Wolwedansa Tok -Tokie Trails mají specilání průvodce pro astrology.

15. Staré a krásné rostliny
Přizpůsobily se drsným podmínkám, v Namibii jsou nejvzácnější a nejzajímavější rostliny, neznámější je welwitschia a kokerboom - toulcový strom. Nízká rostlina welwitsichia přežívá z vlhkosti z mlhy a roste velimi dlouho, nejstarší je asi 1500 let stará a lze ji vidět na Welwitschia drive ze Swakopmundu. Kokerboom - quiver tree - Sanové používali větve na šípy, není ve skutečnosti strom, ale obrovská aloe s ostrou kůrou a žlutými květy, které kvetou v zimě.

16. Pozorování ptáků v parcích a u řek oblasti Zambezi Caprivi
Protáhlá oblast Zambezi (dříve Caprivi strip) se vyznačuje záplavovými pláněmi, zelenými bažinami, původním porostem a baobaby, hlavním lákadlem této oblasti je však ptactvo, jehož tu žije nespočetné množství druhů kolem vody porostlé vodními lilemi. Všechny atrakce oblasti se nacházejí mezi Rundu a Katima Mulilo.

17. Setkání s gepardy
Namibie je země gepardů a domov třetiny celosvětové populace těchto šelem. Skoro všichni žijí mimo chráněné oblasti a jsou v ohrožení, když loví domácí zvířata. Návštěva Nadace na ochranu gepardů (Cheetah Conservation Fund nebo Afriicat Cat Foundation) na farmě Okonjima je jedinečnou příležitostí se ke gepardům dostat blízko. Obě místa jsou útočištěm pro tyto kočkovité šelmy radí farmářům, jak se vyhnout konfliktům. Cheetah Conservation Fund má penzion, v Okonjima je několik druhů ubytování - od tábořišť po luxusní privátní vily.

18. Prohlídka Katatura - bývalý township Windhoeku
Byl vytvořen na konci 50.let 20.století, když Jihozápadní Afrika byla pod Jihoafickou kontrolou, Katatura byl černý township ve Windhoeku. Dále byla rozdělana podle etnik na Damary, Herery, Owamby a další skupiny rozdělených do částí, měla jména jako Soweto, Hereroi a Babylon. Když byla podpesána dohoda v 80.letech 20.století, mnoho z nich se rozhodlo tu zůstat, jelikož Katatura se stala regulérním předměstím Windhoeku s opravdovými domy a komunitami. Dnes je to kulturně bohatá část města a domov asi 200.000 obyvatel. Při návštěvách můžete vidět rušný trh Soweto s kadeřníky, krejčími a stánky s grilovaným masem, je tu rušná ulice Eveline Street s mnoha shebeeny (místní hospody) a stánky s mobilními telefony a Penduka, kde ženy z Kakatura vyrábění a prodávají své ruční práce. Nejlepší je projet si Katatura na kole s Katu tours.

19. Obrovská a oslnivě bílá pánev Etosha
120 km dlouhá a 72 km široká pánev Etosha je hlavním lákadlem Namibie a největší národní park. Tato obrovká proláklina je pokryta bílým blátem, které vysychá a praská. Etosha znamená v jazyce Oshindonga velké bílé místo. Během léta, když prší se stává pánev jezerem, ale jen zřídka je tu slabá vrstva vody. Na dolním okraji se nachází síť cest, které nabízejí vyjíměčný výhled na tento přírodní jev, který je tak rozlehlý, žije zde veké množství zvířat v této surrealistické krajině. Vjeďte do NP Etosha jednou stranou třeba na západě - Anderson Gate a vyjeďte na východě - Namutoni nebo King Nehale Lya Mpingana Gate nebo obráceně, abyste nejeli po stejné cestě, exkluzivní lodge Onkoshi leží na kraji pánve.

20. Návštěva pěkných restaurací ve Windhoeku, kde pracují vynikající kuchaři
Namibijský Institut kuchařské výchovy (Namibian Institute of Culinary Education - NICE) vzdělává kuchaře dříve než se dostanou do lodgí a hotelů. Vynikající restaurace NICE, kde lze všechna jídla ochutnat - jak klasická mezinárodní, tak místní speciality - jako je nabimibijské hovězí, zvěřina, ústřice a langusty. Věčeřící mohou pozorovat kuchaře při práci přes prosklenou stěnu. Adresa 2 Mozart Street, na rohu Hoseak Kuitako Drive, www.Nice .com, doporučuje se rezervace předem.

21. Vyhlídka nad největším africkým kaňonem Fish River
Hlavním cílem jihu je spektakulární Fish River Canyon - velká zemská trhlina 160 km dlouhá, až 27 km široká a 550 metrů hluboká. Jeho skály a hluboké strže byly vytvořeny erozí vody meandrující řeky Fish. Dnes zahrnuje oblast od Ai- Ais/ Richterveld Transfrontier parku na hranici s JAR. Nejlepším místem je podívat se na kaňon z vyhlídek v Hobas dříve než sjedete do kaňonu k resortu s horkými prameny v Ai - Ais. Pro dobrodruhy se tu nabízí 4 denní trek - 85 km dlouhý. Fish River Hiking trail, můžete si najmout mulu, aby nesla vaše zavazadlo. Hlavní vyhlídka se nachází 10 km od kempu Hobas, jelikož je otočena na západ, ráno je nejlepší doba, kdy slunce zaplavuje kaňon.

22. Návštěva Okahandja a každoroční festival Hererů na den Maherero
Během německo-hererské války v letech 1904 -1907 generál Lothar von Trotha a je nechvalně známý rozkaz na vyhlazení - téměř vyhubil celý kmen Herero. Po bitvě na Wareberg Plateau náčelník Samuel Maherero zavedl mnoho ze svých lidí do exilu do sousedního Bečuánska (nyní Botswany). Tyto historické události se připomínají 26.srpna - Maherero Day - den v roce 1923, když tělo náčelníka bylo vráceno a znovu pohřbeno v Okahandja vedle jeho předků. Pro Herery je to slavnostní příležitost a oslava jejich kultury. Návštěvníci jsou vítáni na procesí v ulicích Okahanjda, při nichž mají muži vojenské uniformy a ženy obrovské viktoriánské šaty a pokrývku hlavy připomínající rohy dobytka. Maherero day se slaví v sobotu v srpnu v Okahandja v datu nejbližším 26.srpnu.

23. Pomalá plavba na kanoe po řece Orange
Příjemnou změnou po cestování po silnici je projížďka na kanoe po řece Orange. Tato plavba obvykle trvá 4 -6 dní a má délku 60-90 km, ale není fyzicky náročná a mohou se jí zůčasnit i děti nad 6 let. Od říční základny západně od přechodu Noordoewer - Violsdrift se nejdříve pádluje v místech, kde na březích roste vinná réva, mango a datle. Pak se pokračuje do Ai - Ais / Richterveld přeshraničního parku. Noci se tráví ve stanu v kempu v buši nebo si můžete dát spací pytel na břeh, jídlo se připravuje na ohni. Tyto cesty nabízí ze strany Namibie Amanzitrails nebo Felix Unité ze strany JAR a další.

24. Staré skalní malby v Twyfelfontein
Vystupující pískovcové kameny v údolí Aba-Huab Valley - Twyfelfontein byl zřejmě obýván před 6000 lety nejdříve lovci -sběrači Sany a později kmeny Khoikhoi a Damary. Přitahoval je sem pramen vody, který Damarové nazývají Ai -Ais (skákající napajedlo). I když první afrikánský farmář nebyl přesvědčen, že pramen vystačí pro jeho domácí zvířata a v roce 1947 jej pojmenoval Twyfelfontein (pochybný pramen). Místo bylo vyhlášeno jako první v Namibii Světovým místem dědictví UNESCO v roce 2007, ve skalách se nachází více než 2500 rytin a maleb z doby od 300 př.n.l. až do 19.století. Většina z nich zobrazuje zvířata - slona, nosorožce, lva a různé antilopy a zřejmě sloužily při obřadech, aby dodaly sílu lovcům. 20 km jižně od C39 mezi Sesfontein a Khorixas si vyzvědněte průvodce v návštěvnickém centru.

25. Stopování pouštních nosorožců černých v Kaokolandu
Přežívají pouze v oblasti Kunene - Damaraland a Kaokoland - jsou to poslední volně žijící černí nosorožci, stejně jako sloni adpatovaní na poušť, i nosorožci se přizpůsobili drsné vyschlé krajině. Pijí pouze každou třetí nebo čtvrtou noc a mají schopnost chodit po skalách, aby mohli zachytit chladný vánek a hledat sukulenty. Žije jich tu asi 700, jsou to asi jedni z mála afrických nosorožců, jejichž počet se zvyšuje. Stopování nosorožců v privátních chráněných oblastech přispívá k jejich ochraně a tato aktivita pomáhá je monitorovat. Výlety začínají v autě 4x4, ale pak je je možné jít na 200 metrů k nosorožcům pěšky - uchvacující zkušenost. Desert Rhino Camp a Grootberg lodgea Hoada campsite nabízejí stopování nosorožců a spolupracují s namibisjkým trustem Save The Rhino Trust.

Vše

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.