Niger

Niger je prezidentská republika nacházející se téměř uprostřed Afriky mezi státy Mali, Čad a Nigérie. Na území o rozloze 1,2 mil. km2 zde žije jen 11 miliónů obyvatel. Země nemá přístup k moři. Poušť v Nigeru vytváří krásné duny v Sahaře, pohoří Air a poušť Ténéré jsou nejzajímavější místa Afriky. Zinder a Agadez jsou města ležící na staré transsaharské obchodní cestě, postavená z hliněných cihel. Niger patří k nejchudším zemím na světě a je to země vhodná pro dobrodružné turisty, v roce 2009 některé oblasti Tibesti nebylo lze navštívit kvůli politické nestbalitě mezi Tuaregy a Nigerskou vládou.

V současné době je v těchto částech Sahary poměrně nebezpečno, v Nigeru hlavně kvůli nájezdům Tuaregů, avšak přesto se sem cestovat dá. Niger sousedí s Nigérií, Beninem, Burkina Faso, Mali, Alžírskem, Libyí a Čadem. Přenocování v kempu Tuaregů, dozvíte se více o jejich velbloudech, tradičních tancích a zpěvech doprovázených bubny. Navštivte Agadez - prohlídka Sultánského paláce. Vydejte se na výlet do pouště, která tvoří 80% země, zastavte se v Tshintouloss, kde údajně pobýval průzkumník Henri Barth, když cestoval přes Saharu a oázy Timi a Chifra, vydejte se na nejvyšší dunu v Tenere. V Niamey - hlavním městě navštivte Grande Marche a Wadata - centrum řemeslníků. V Nigeru je také mnoho festivalů - včetně Curee Salee.

10 důvodů proč navštívit Niger:

1. setkání s fascinujícími a přátelskými nomadickými kmeny jako jsou Woodabe a Tuaregové - známý modří lidé ze Sahary

2. hledání šakalů nebo slonů v W zvířecím parku na harnicích s Mali a návštěva nedělního trhu na staré obchodní stanici Ayorou

3. plavba na kanoe po řece Niger a rybaření

4. prohlídka známého měta Tuaregů - Agadez, město postavené z hliněných cihel a výstup na minaret mešity při západu slunce

5. návštěva nejkrásnějších dun na světě a jízda na velbloudech do pohoří Air Mountains

6. oslava obřadu kmene Woodabe během každoročního setkání Gerewol v listopadu

7. krásné výrobkly z kůže a stříbra lze koupit na trhu v Agadez

8.
 účast na expedici přes hory k pramenům v Igouloulef a Tafadek nebo na prehistorická místa v Iferouane a do Ténéré Desert a Djado Mounta

9. prohlídka města Niamey - návštěva velkých i malých trhů, Velká mešita, národní museum - včetně botanické zahrady a zoo a Hippodrome, kde se konají závody na koních a velbloudech

10. prohlídka města Dosso, založeného ve 13.století Zarmasy po pádu Gao. Je tu vyjímečný palác a živé náměstí, kde se konají oslavy a obřady. Zari a Hausa - středověká města z hlíny na hranicích také stojí za návštěvu.

Zajímavá místa: 

Niamey
Leží na okraji Sahary a město je obklopeno nekonečnou krásou pouště. V Niamey se kloubí staré s novým, žije tu více než půl miliónu obyvatel (hlavně Hausa), město bylo vyhlášeno hlavním městem země ve 20.letech 20.století. Má pouštní charakter, ale i vybavení pro turisty. Niger je druhá největší země Západní Afriky a je hlavním výrobcem uranu, hraje důležitou roli v regionálním hospodářství. Ve městě je mnoho trhů - jako např. Grand a Petit Marché a několik dalších zajímavých míst např. Národní muzeum.


Poušť Ténéré
Vlnící se duny této odlehlé oblasti, kde žijí malá stáda gazel, jsou tu občasné oázy a malá políčka se zeleninou - po staletí skrývají staré cesty velbloudích karavan. Panorama ohromých dun se stále mění podle větrů a příležitostných dešťů, vítr vytváří zajímavý zvuk když fouká přes písky, žijí zde nomadské kmeny Tuaregů (hrdí Berbeři). Oblečeni jsou v dlouhých hábitech, žijí sparťanskýnm životem, jsou stále v pohybu a putují přes duny. Velké písčiny jsou občas vystřídány kamenitými plochami a skalami, z nichž je mnoho zdobeno skalními malbami (asi 10.000 let starými), znázorňující dobytek, žirafy a dokonce i pštrosy.

Djado
Mimo prošlapané cesty leží nejméně navštěvované, ale jedno z nejzajímavějších míst v zemi. Je to vesnice s hliněnými příbytky, které byly vystaveny asi před 700 lety kmeny Toubou. Leží pod horami a jsou odloučeny od civilizace i díky stálému větru a suchu. Domy jsou již dávno opuštěné, vévodí zde pohádkové ticho. Nic se zde nezměnilo, je tu labyrint uliček a obydlí, která obyvatelé opustili již asi před dvě stě lety. Hliněné domy v Djado mají mystickou atmosféru, i když jejich střechy již dávno odnesl vítr.

Agadez

V oblasti opuštěných plání obklopených vulkanickými vrcholky a vzdáleným masivem pohoří Air, leží Agadez, jedno ze starých pulsujících center jižní pouště. Po staletí to bylo místo, kde se setkávali obchodníci Tuaregů a Hausa a důležitým střediskem pro cestovatele pouští a obchodníky. Město je malebné a staletí obchodu přispěla k tomu, že zde vznikla zajímavá směs lidí a jazyků. Pouštní architektura je typická pro Sahel, 500 let stará Velká Mešita patří k nejlepším muslimským místům v Africe.

Řeka Niger
Patří k jedněm z mála spolehlivých zdrojů vody v Nigeru, protéká Mali v jihozápadním cípu Nigeru a do Nigérie, vody řeky Niger jsou zdrojem života pro rybářské vesnice, farmářské komunity a osady na březích. Tok řeky patří k velmi málo probádaným místům, i když tudy procházejí velbloudí karavany a přitahují moderní výzkumníky. Řeka Niger je splavná pouze v malých oblastech, zavlažuje půdu kolem pobřeží. V částech řeky také rostou trávy, jsou tu záplavové pláně, kde mohou místní rybařit.

Na severu země byla objevena pohřebiště původních obyvatel - místo se nazývá Gobero a byly zde nalezeny ostatky asi 200 lidí, první obyvatelé zde žili asi 7500 př.n.l. Původní jezero zde vyschlo a obyvatelé oblasti toto místo opustili. Kolem roku 4600 př.n.l. zde byla opět voda a lidé se sem vrátili na dalších 2000 let, ale opět odtud zmizeli kolem roku 2500 př.n.l.

Průzkum krásné Sahary
Poušť Nigeru skrývá nejkrásnější saharské duny, nádheru pohoří Air Mountains a Ténéré Desert - to jsou jedny z nejkrásnějších míst v Africe. Zinder a Agadez jsou města na staré transsaharské cestě a postavena jsou z hliněných cihel, místní obyvatelsto je také velmi zvláštní. Niger patří k nejchudším zemím na světě a je to místo jen pro nejodvážnější cestovatele. V roce 2009 nebylo možné navštívit některé oblasti Tibetsi, kvůli politickému napětí mezi nomádskými Tuaregy a nigerskou vládou.

 

 
Vše

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.