Nigérie

Nigérie je země v západní Africe. Na západě sousedí s Beninem, na východě s Čadem a Kamerunem, na severu s Nigerem. Území na jihu ohraničuje pobřeží Guinejského zálivu.
Na území Nigérie se již v předkoloniálním obdobím vytvářely státní celky. Nejvýznamnější byl Sokotský sultanát. Nigérie získala nezávislost v roce 1960 jako federace tří oblastí. Hustě obydlená obrovská země, země extrémů - bohatsví a chudoby.. existující vedle sebe. Několik částí země je problematických, většina oblastí je však pohostinná. V jižní Nigérii stará království dodržují své zvyky - od vytváření mosazných soch po uctívání starých bohů. Je tu jedna z nejmodernějších organizací ochrany primátů. Na severu, kde je země suchá a táhne se do pouště se mění muslimská Nigérie v prašné obchodní vesnice, kde stále přetrvávají tradice staré transsaharské obchodní stezky. Na severovýchodě stojí za návštěvu park Yankari NP. Lagos je jedno z nejbohatších měst v Africe, přístavní město Calabar je příjemnou zastávkou pro cestující do Kamerunu. Země není pro návštěvníky, kteří jsou poprvé v Africe, ale pro zkušenejší cestovatele.

10 důvodů proč navštívit Nigérii:

1. Nigérie je jedna z největší zemí v Africe, s nejvíce obyvateli a nejméně známá turistům.

2. Tři velké kultury Nigérie jsou Ibo, Yoruba a Hausa, tři etnohistorické reality, které poznamenaly osud země.

3. Kano - hlavní město říše Hausa lze najít u bran Sahary a je místem, kde se střetávají různé kultury, hliněná zeď v Kano
je na listině UNESCO, další důležité historické místo je Zaria a Katsina, kde lze také obdivovat tradiční hliněnou
architekturu.

4. Většina lidí neví, že jihovýchod Nigérie je stále pokryt tropickými lesy, jedním z nejméně porušených je Cross River
National park, není snadné navštívit tuto chráněnou oblast, kvůli nedostatku infrastrukury ubytování, ale je to velmi
speciální místo, kde přežívají poslední gorily v Nigérii.

5. Ibadan, nigerijské město je hlavním městem království Yoruba a dobré místo, kde je vidět afrobrazilská architektura.

6. Tance v maskách kmenů Yoruba a Ibo mají velkou sílu.

7. Lze zde najít chrámy Yoruba z Oshongbo, také na listině UNESCO a několik z mála animistických katedrál na světě.

8. Návštěva Národního parku Gashaka Gumti, největší park v zemi, kde žijí šimpanzi, levharti. V parku jsou zajímavé
pozůstatky z koloniálního období Němců a je zde také nejvyšší vrchol v Nigérii - Mount Gangarwal asi 3.000 metrů.

9. Nigerijská řemesla patří k neznámějším na kontinentu, umění z bronzu v Benin City, v Ibadanu masky Yorubů a
výrobky z kůže ze severu.

10. Nigérie je země bohatá na ropu a ignorovala svůj velký turistický potenciál, patří k nekonvenčím turistickým
destinacím.

Zajímavá místa: 

Lagos je obrovské město s hustou dopravou, vedle sebe je tu vidět obrovské bohatství a chudoba. Vyrostly zde mrakodrapy, opulentní nákupní střediska, ale vedle nich shořelá auta, potulující se děti atd. Z bezpečnostních a zdravotních důvodů je lépe bydlet v jednom z resortů v oblasti Lagos Lagoon - jsou tu krásné prázdné pláže, cesty s mangrovníky a malé rybářské vesničky. Lagos je největší obchodní centrum v Africe, je tu bohatý noční život a hudební scéna.

Nigerie je obrovská země s mnoha národy a vírami.

Badagry - asi 45 km na západ po pobřeží byl dříve neslavně známý přístav obchodu s otroky. Tento obchod zde začali Portugalci v roce 1473, svého vrcholu dosáhl v 18.století, když 24.000 Afričanů ročně bylo převezeno přes Atlantik. Po zátoce Badagry se dostanete do Point of No return, odtud vyjížděly lodě plně naložené otroky.


Pokud mají do Nigérie začít jezdit turisté, pak se musí vláda věnovat podpoře ekoturismu, v zemi žijí některé endemické druhy a nespočetné množství druhů ptáků.
Byl vybudován přímořský komplex v Calabar a v blízkosti vyrůstá nová stavba Tinapa - velice drahý komplex, který byl otevřen v roce 2007, měla by to být taková mini-Dubai - ráj pro milovníky nákupů, ale zatím je místo poměrně prázdné.

Za návštěvu stojí stále zelené lesy Afi Mountain Drill Ranch, kde je fragment lesa a jsou zde jedineční primáti. Šance vidět gorily druhu Cross river Gorillas je malá, už jich žije jen asi 250 kusů.
Bohužel vláda se více soustředí na tzv. Business travel pro naftové magnáty než na ekoturistiku, takže hotely jsou velmi drahé, také s vnitřními přelety je problém.

Zajímavá místa :
Yankari národní park - sloni, lvi, hroši a horké prameny - 2.000 km2 savany.

Abuja - moderní město, nové hlavní město země, s luxusními hotely.

Sukur - světové místo dědictví UNESCO - vesnice, kde žijí lidé kmene Sukur v pohoří Mandara.

Kano - středisko islámského severu země, zvláštní architektura Hausa.

Staré město Zaria zažilo i dobré časy, stará městská zeď byla postavena asi před 1000 lety, ale spadla, některé brány byly zrestaurovány. Královský palác je krásnou ukázkou tradiční architekury se zdobenými fasádami - bílou, černou, žlutou a červenou barvou.

Cross River národní park - jedna z nejbohatších oblastí tropického deštného pralesa v západní Africe, žijí zde šimpanzi a gorily.

Obudu Cattle ranch - pozorování ptáků a pěší vycházky.

Black Heritage festival (říjen 2008) - památečný festival na připomenutí dramatické otrokářské minulosti.

Hora smrti - jihovýchod Nigérie je spojován s ropou a rebelií spíše než s pohořím, ale najdete zde pohoří Atlantika, Shebshi pohoří a zelenou pláň Mambilla Plateau s nejvyšší horou Nigérie - Chappel Waddi (2.419 m), dramatický vrcholek - Gangirwal - znamená hora smrti - místní lidé sem nikdy nevystupují. Je to opravdu namáhavý výstup s příkrými srázy, musíte si vzít s sebou nosiče a i tak je 6ti denní výstup velmi namáhavý. Místo leží 12 hodin jízdy z Abuja, ale je to opravdu krásné prostředí. Uvidíte vodopády, skalní formace, velké motýly, šimpanzy a další opice, divoká prasata, bůvoly, hrochy, stovky druhů ptáků. Na vrcholku se dostanete do Kamerunu, kde vás uvítají vesničané.


Hustě obydlená obrovská země

Nigérie je země extrémů - bohatství a chudoby žijicí vedle sebe. Zatímco několik částí země zůstává problematickými, většina země je pohostinná a příjemná k návštěvníkům jako jinde v Africe.
V jižní Nigérii stará království uchovávají své zvyky, vytvářejí bohatě zdobené sochy na počet dávných bohů. Modernější tradice zahrnují jednu z prvních organizací na ochranu primátů. Na severu, kde je země sušší, jak se blíží k poušti je muslimská Nigérie charakterizována prašnými obchodními městy, kde se ještě uchovávají tradice saharských pouštních cest. Na SV stojí za návštěvu Yankari Národní park. Lagos patří k nejrušnějším městům v Africe, přístavní město Calabr může být příjemným místem na zastávku po cestě do Kamerunu. Nigérie není pro začátečníky, ale určitě pro velmi zkušené cestovatele v Africe.

Vše

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.