Senegal

Senegal má co nabídnout všem, ať už hledáte odpočinek na plážích nebo aktivnější dovolenou.
Stovky cizinců sem přijíždějí každoročně během známé rally. Jsou tu krásné pláže, zajímavá kultura. Senegal byl nazýván bránou do Afriky nebo Paříž západní Afriky. V Senegalu žije 640 druhů ptáků, plavba na piroze a jejich pozorování je velkým zážitkem. V Senegalu jsou velmi milí a přátelští lidé - základem zdejší kultury je úcta k druhému. Žije zde mnoho etnických skupin (Tukulor v poušti, Dola v lesích na jihu, zachovávají si své tradice). V Senegalu se stále tančí, lidé jsou tu usměvaví.
Hlavním cílem v zemi je Dakar - je to velmi kosmopolitní město. Letiště leží 15 km od centra, taxi by mělo stát asi 7,50 EUR (5000 CFA) - po smlouvání. 

Cesta do Senegalu je nejlepší způsob, jak se seznámit na začátku s černou Afrikou. Výhod cestování do Senegalu je mnoho: relativně snadná dostupnost - 5 hodin letu ze Západní Evropy a 7 hodin od Východního pobřeží USA. Je to slunečná země, více než 3000 hodin slunečního svitu ročně. Najdete zde všechny možnosti turistiky - odpočinek, vodní sporty, jízda na koni, objevování, kultura, pozorování ptáků, sporty, lov, potápění, ekoturismus, historická muzea, krásná příroní místa, 6 velkých parků a rezervací, rozličná fauna a flóra.

10 důvodů proč navštívit Senegal:

1. Dakar - hlavní město Senegalu je moderní město s více než 1,5 miliónu obyvatel, krásné moderní budovy a staré koloniální domy, rušné město s trhy, kavárnami, mnoha hotely, výborným jídlem a nočním životem. Dakarem se lze projít, buď po pobřeží nebo po rušných ulicích.

2. Gorée Island leží asi 20 minut jízdy od Dakaru, ostrov je hluboce zakořeněn v historii otroctví, od počátku 16.století do poloviny 19.století, muži, ženy a děti byli shromažďováni na tomto malém kousku země, uzavřeni v celách, před tím než byli dopraveni do Nového světa.

3. Saly Portudal - pobřeží oblast známá také jako Petite Cote leží jen hodinu a půl jižně od Dakaru a je to ideální místo na odpočinek, Mbour je velké rybářské město 20 minut od centra Saly.

4. Pink Lake lze navštívit po cestě do Saint Lous, je to mělké, teplé jezero s bílou pěnou, vše zde plave, protože je velice slané. Také se nazývá Lake Retba - Lac Rosé, voda má vysokou koncentraci soli 80-300 gramů na litr. Dělníci, kteří zde dolují sůl, se potírají ořechovým máslem. Jezero leží asi 40km severně od Dakaru.

5. Lampul desert je krásná oblast mezi Atlantickým oceánem a silnicí, která spojuje Dakar a Saitn Louis, jsou zde stanové kempy uprostřed zlatě zbarvených dun. Je to krásné místo na strávení noci a pozorování hvězd na čistém nebi.

6. Saint Louis, město bylo založeno v roce 1673, je to bývalé koloniální hlavní město. Ze Saint Louis se dělají krásné výlety po řece Senegal do tradičních historických měst Podor, Bakel a Matam, která se vyznačují hliněnou architekturou. Langue de Barbarie národní park leží v severním Senegalu asi 18 km jižně od Saint Louis v oblasti Gandiol. Djoudj National Bird Sanctuary v severním Biffeche, SV od Saint Louis.

7. Bassari Mountains /JV/, oblast daleko od turistických míst, kde ještě najdete tradiční africký život malých vesnic. Lidé kmenů Bedik a Bassari z oblasti Kedougou zachovávají své staré zvyky, oblečení a zdobení. Jejich vesnice leží na zelených kopcích u vodopádů v krásné krajině. Niokolo Koba - největší národní park Senegalu leží v srdci této oblasti.

8. Fuladu Valley patří k nejméně prozkoumaným oblastem Senegalu, krásná venkovská krajina, kterou obývají kmeny Fulani a Peul. Z Velingara, místní hlavní město, se dají prohlédnout vesnice jako je Sare Soukande, Sare Konko a barevný trh v Djaoube.

9. Casamace je oblast džunglí na jihu Senegalu a je to výborné místo na poznání života místních kmenů. Kmeny Mandinga a Diola žijí na ostrůvcích a v lesích v odlehlé části Senegalu. Vesnice jako Kaparan, Oussouye a Djembering si stále uchovávají tradiční architekturu a fetišistická pohřebiště na počest předků.

10. Saloum delta Islands - řeka Saloum delta - 4 hodiny jízdy od Dakaru je tvořena souostrovím malých ostrůvků, kde se praktikuje ekoturismus. Dobrý místem na započetí prohlídky oblasti je Ndangane a pak Mar Lodj Island, kde se můžete seznámit s autentickou kulturou Serer.

Zajímavá místa: 

Saly
Resort Saly leží na Petite Cote, jižně od Dakaru a severně od Sine Saloum Delta. Saly je jeden z nejdůležitější rybářských přístavů v Senegalu, je to také ideální místo na dovolenou. Je tu výběr z mnoha hotelů, pláže s palmami, klid, průzračná voda, bary, restaurace, obchody a možnost mnoha aktivit - vodní sporty, rybaření, plavba na plachetnici, golf, jízda na koni aj.
Je tu několik výborných rybářských klubů. V blízkosti také můžete navštívit Bandia Nature Reserve - malý park, kde můžete vidět žirafy, nosorožce, zebry, pštrosy, antilopy, bůvoly, divoká prasata, impaly a mnoho dalších druhů zvířat a ptáků.
Pro aktivnější klienty Saly nabízí střediska vodních sportů - vodní lyže, katamarány, kajaky a windsurfing. Jízdy na čtyřkolkách a v buggy, jízda na koních. V Saly také najdete jedno z nejlepších golfových hřišť s 18 jamkami a Accrobaobab Adventure Park, kde můžete lézt na boababy atd.

Sine Saloum Delta
Je to oblast o velikosti 180.000 hektarů, která zahrnuje Národní park Saloum Delta, je to opravdu krásná část Senegalu. Vytváří jej místo, kde se dvě řeky vlévají do Atlantského oceánu, nádherné pláže, mangrovníkové bažiny, písečné ostrovy a stále se pohybující duny. Můžete se tu projet na vozíku taženého koněm mezi velkými baobaby a vyhloubenými dírami, kde místní ženy dolují sůl. Nebo se projet na lodi v zeleném labyrintu vodních kanálů. Díky své rozmanitosti park nabízí bohatou faunu a pro pozorovatele ptáků je delta rájem. Přijdou si tu na své i rybáři, je tu velké množství ryb jak v řekách tak v oceánu, můžete vidět manty, delfíny. Mnoho hotelů má vlastní lodě a organizují vlastní výlety lodí buď spojené s chytáním ryb nebo jen s prohlídkou prázdných pláží a místních vesniček. Leží kolem řek Sine a Saloum, jsou tu různé laguny, ostrůvky a je tu zajímavá krajina, krásné pláže. Většina ubytování jsou tradiční kempy. Toubakouta je krásné městečko a dobrá základna pro návštěvu Parc National du Delta du Saloum - přírodní rezervace, a Aire Marine Protégée de Bamboung - chráněná mořská oblast.
Saloum delta byla v roce 2011 zapsána na seznam UNESCO, díky své kráse ochraně místního prostředí. Je zde resort Les Palétuviers,který leží na okraji delty v městečku Toubakouta. Místo je ideální pro pozorování ptáků. Pro místní komunity je hlavní obživou rybolov a sběrem vodních živočichů. Lidé vytvořili ostrůvky použitím milionů prázdných mušlí. Krásným příkladem je vesnice Fadiouth, která byla celá postavena na ostrově z mušlí. Žijí zde v poklidu jak muslimové, tak křesťané a sdílejí i celý hřbitov, také vytvořený z mušlí.


Dakar
Hlavní město Senegalu je rušné, prašné, přátelské, chaotické a kosmopolitní. Děti tančí na ulici a počasí je tu dokonalé téměř celoročně. Ve městě se můžete dobře najíst, scházejí se tu nejlepší hudebníci a umělci ze Senegalu, probíhá zde i mezinárodní festival Dak´Art každé dva roky a každoroční taneční festival Kaay Feec!
Částečně koloniální a částečně africké město, je asi nejhezčí hlavní město v západní Africe. Stále ještě trpí pohnutou historií otroctví a lidské bídy, je však funkční a jsou tu vysoké budovy, které stojí vedle malých domků. Bylo to hlavní otrokářské město - Dakar leží u Lac Rosé, je zároveň muslimské, ale i francouzské - oba vlivy jsou tu jasně citelné. Žije zde přes milión obyvatel. Je tu několik malých hezkých pláží a hezké parky, muzea. Ve středu města najdete Velkou mešitu a medinu, mnoho turistických míst patří k nejhezčím ve Západní Africe. Jsou tu rušné trhy jako Kermel a Sandaga. Dakar je moderní metropole a hlavní město země, jsou tu muzea, pláže a Senegalská Zoo, místní trhy nabízejí vše od oblečení po čerstvé kokosy, dřevořezby a bubny.

Ile de Gorée a Iles de la Madeleine
Na rozdíl od Dakaru je ostrov Goréé - 30 minut plavby trajektem od Dakaru - poklidný, ostrov má malou rozlohu a vlny oceánu lze slyšet všude. Ale historie tohoto místa byla pohnutá - bylo to místo, kde se obchodovalo s otroky. Dnes je Dům otroků (Maison des Esclaves) symbolem pohnuté minulosti. Na Gorée je také muzeum, fascinující architektura, pěkné pláže a restaurace. Ostrovy Iles de la Madelaine na druhé straně od Dakaru jsou poklidným místem s národním parkem. Ostrov Sarpan je domovem mnoha druhů ptáků a malých baobabů.
Ile de Gorée tvoří malý pás vulkanické skály - ne více než 800 metrů dlouhý a 300 metrů široký. Ostrov vystupuje z oceánu několik kilometrů od pobřeží od Dakarského poloostrova. Je to Místo světového dědictví, známé jako Ostrov slz. V době otroctví to bylo místo, kde se prolévalo nejvíce slz a House of Slaves (dům otroků) je hlavním místem návštěvy. Nejsou zde žádná auta, je tu muzeum otroků, impresivní architekura koloniláních okupantů a známé Guns of Navarone (zbraně z Navarone).
Ostrov Gorée leží několik minut plavby od Dakaru, ulice jsou lemovány barevnými domky, které dramaticky kontrastují s minulostí Gorée. Gorée je světovým místem dědictví UNESCO a najdete zde i muzeum otroků - House of Slaves a mnoho dílen umělců, k nejznámějším patří Moussa Sakho.

La Petite Cote
Jsou zde krásné pláže a je to výborné prázdninové místo. Saly je senegalský Karibik - jsou tu velké resorty, pláže s palmami, noční kluby. Ale na Petite Cote jsou i další místa, která nejsou tak rušná jako Popenguine a La Somone - kde jsou přírodní rezervace na pozorování ptáků a umělecké místo Toubab Dialao, kde je možno vidět zajímavé tance.

Saint - Louis a sever
Saint Louis se svou francouzskou kolonilání architekturou a bohatou historií, bylo první místo osídlené Francouzi v Africe a od roku 1895 hlavním městem Francouzské Západní Afriky. Koná se tu jazzový festival každoročně v květnu. Město je také výchozím místem pro návštěvu okolních krás. Národní park - Parc National des Oiseaux de Djoudj na severu
(16.000 ha), přilétá sem několik milónů ptáků asi 366 druhů, je to první voda, kterou vidí po přeletu Sahary. Národní park Parc national de la Langue de Barbarie je také výborný na pozorování ptáků. Do obou parků se dá dostat na piroze. Kousek dál je pak Désert de Lompoul - poušť s dunami, kde můžete strávit noc ve stanech. Saint Louis je koloniální hlavní město Senegalu, kde cítíte historii na každém místě, je tu rybářský přístav a velké tržiště, hudební festivaly, výstavy a národní parky.

Řeka Senegal
Severně od Saint-Louis se země začíná poddávat Sahaře, oblast má bohatou historii jako oblastní centrum místních Tukulors - místo, kde se obchodovalo s Araby. Jsou zde staré pevnosti a ručně malované domy.

Národní park Niokolo-Koba
Biosferická rezervace o rozloze 900.000 ha Niokolo - Koba je největším národním parkem Senegalu a místo dědictví UNESCO. Žije tu 350 druhů ptáků a 80 druhů zvířat, včetně lvů, hrochů a paviánů.

Jihovýchod
Daleký jihovýchodní kout Senegalu, který sousedí s Guineou, je velice malebný a vhodný na pěší túry. Cesty vedou přes zalesněné hory a kolem vodopádů v Bassari Country, pojmenované podle kmene, který zde žije. Kédougou je zelené město a je výbornou základnou pro pěší túry do Dindefelo, kde je 100 metrový vodopád a jezírko.

Casamance
Husté lesy, mangrovníkové bažiny, jezírka další vodní toky kolem řeky Casamabce, oblast oddělená na severu od Gambie, vždy se zde žilo vlastním životem - kmeny Diola stále protestují. Dá se tu kempovat v kempech, které vedou místní, kempy jsou postaveny v místním stylu. Název pochází od místních domů, které sbírají vodu (Jola kmeny), zvláštní architektura. Oblast Casamance je sýpkou země, farmaří se zde a chová dobytek. Jsou tu také krásné pláže..

Částečně koloniální a částečně africké město, je asi nejhezčí hlavní město v západní Africe. Stále ještě trpí pohnutou historií otroctví a lidské bídy, je však funkční a jsou tu vysoké budovy stojící vedle malých domků. Bylo to hlavní otrokářské město - Dakar leží u Lac Rosé, je zároveň muslimské, ale i francouzské - oba vlivy jsou tu jasně citelné. Žije zde přes milión obyvatel. Je tu několik malých hezkých pláží a hezké parky, muzea. Ve středu města najdete Velkou mešitu a medinu, mnoho turistických míst patří k nejhezčím ve Západní Africe. Jsou tu rušné trhy jako Kermel a Sandaga. Dakar je moderní metropole a hlavní město země, jsou tu muzea, pláže a Sengelaská Zoo, místní trhy nabízejí vše od oblečení po čerstvé kokosy, dřevořezby a bubny.

Vše

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.