Sierra Leone

Sierra Leone byla považována za místo obrovského bohatství a příležitostí, zlato a diamanty byly dolovány podél pobřeží více než 500 let. Byly zde plantáže olejových palem, banánů, kávy a kakaa.

Britové sem dorazili v roce 1562, sto let po Portugalcích. Britové zde obchodvali s otroky po dvě staletí, posílali je na Jamaiku a do USA. Za peníze z tohoto obchodu vybudovali města Manchester a Bolton, v roce 1807 byl obchod s otroky zakázán. Od té doby Britové používali Bunce Island jako strážní místo. Britové pouštěli otroky již o dvacet let dříve. Otroci se pak usadili v místě nazvaném Freetown, sice jich odtud pocházelo málo, ale brzy se zde usadili a vytvořili kreolsky mluvící elitu a ovládli místní kmeny Mende a Temne. V srdci Freetownu je obrovský bavlnovník vysazený v roce 1792 jako symbol města, kolem je několik koloniálních domů, ale mezi nimi a přístavem jsou chatrče se špínou, plasotvými pytlíky, vzduch tu smrdí močí a kouřem. Naděje po získání samostatnosti v roce 1961 brzy zmizely, během desetiletí infrastruktura zcela zkolabovala, každá vláda byla horší a horší, bylo tu jen několik škol, žádné silnice a málo elektřiny a vody. Tisíce rodin bylo přilákáno diamantovými doly, ty také lákaly Liberijského bojovníka Charlese Taylora, převzal doly a založil Revoluční spojenou frontu jako svou osobní armádu. Vydrancoval miliony dolarů ze Sierra Leone. Od začátku RUF (Revolutionary United Front) neměla žádnou ideologii, jen chamtivost. Byly rekrutovány děti od deviti let na práci v dolech, dávaly se jim drogy a ozbrojovaly se. V roce 2004 Sierra Leone byla zemí pouze na mapě, ve skutečnosti to byla džungle a bažiny, kde se všichni snažiili o přežití. Bylo zabito asi 50.000 lidí a 2 miliony zůstalo bez obydlí, tisíce jich bylo zmrzačeno.

Dnes je Sierra Leone přátelská a úrodná země, rostou zde banány, papaye, cassava. Demokracie se zde ještě zcela nezabydlela, ale země se snaží. Charles Taylor je ve vězení v Haagu a RUF zmizela.

Sierra Leone má 400 km nedotčených pláží, hlavní město je Freetown. Jednou z nejkrásnějších pláží je John Obey s krásným pozadím hor a zlatými pískem. Během týdne jsou pláže zcela prázdné.

Trekking v pohoří Loma patří k velmi oblíbeným a je velmi krásný, projdete údolími a kolem vodopádů a místy, kde máte šanci vidět divoká zvířata. Všechny vesnice podél stezky Bintumani obývají kmeny Koranko, které jsou velmi pohostinné, pokud chcete ve vesnici přespat, musíte se domluvit s náčelníkem, přineste si všechny zásoby s sebou a také tradiční ořechy, které jsou důkazem přátelství. Vrcholek pohoří Loma je Bintumani s 1945 m je nejvyšší horou Sierra Leone a je to oblast, kde pramení řeka Niger. Po 4 dnech chůze se objeví krásná scenérie, podepíšete doklad náčelníkovi v Banda-Karafaia a v Yalembe si najmete průvodce pro závěrečný výstup na skalnatý vrcholek.

President Ernest Bai Koroma povýšil lesní rezervaci Gola na národní park. Nový park o rozloze 76.000 ha se skládá ze zbytků guinejského deštného pralesa a žije zde 274 druhů ptáků. Park také může zajistit místním obyvatelům čistou vodu, regulaci mikroklimatu pro pěstování kávy a ochranu před erozí půdy, má také dobrý potencionál pro turisty. V Gola se nesmí více vydávat povolení na lov.
Jižně od Freetownu vzniklo útočiště pro šimpanzy, jehož zakladatelem je Bala Amarasekaran, místo se jmenuje Tacugama Chimpanzee Sanctuary a v současnoti zde žije 100 šimpanzů, kteří byli vykoupeni ze zajetí, kde žili jako domácí mazlíčci nebo osiřeli. Snahou je šimpanze opět připravit na život ve volné přírodě.

V 80.letech 20.století, tato bývalá britská kolonie (jedna z nejstarších v Africe), přitahovala dobrodruhy, ale to se vše změnilo kvůli občanské válce, nyní je vše v pořádku a země je bezpečná, jsou zde krásné pláže s pískem s barvou od bílé po červenou a šedou. Nejkrásnější pláže jsou na poloostrově Freetownu, názvy pláží a ostrovů - Goderich, Lakka, Hamilton, Sussex, River No.2, Johnson, John Obey, Kent, Dublin - připomínají jména pirátů, jsou zde silné proudy. Asi nejlepší pláži je River No.2 s deštným pralesem kolem řeky Guma zasahujícím až k pláži. Pláž Dublin leží na odlehlém ostrově Banana Islands - je nedotčená, krásné šnorchlování.

Vše

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.