Somálsko

Somaliland - země oficiálně neexistující - je to mírumilovná demokratická země, která se oddělila od Somálské republiky a od roku 1991 si jde svou cestou.

V Somalilandu se nachází asi nejlepší příklad starých skalních maleb v Las Geel - 5000 let starých a objevených až v roce 2002.
Toto vyjímečné místo leží asi 55 km od Hargeisa - hlavního města Somalilaindu a lze jej vidět z hlavní cesty ke starému přístavu Berbera. Las Geel bylo dlouho posvátným místem somálským pastevců, místo maleb bylo dlouho neznámé okolnímu světu, až do té doby, než místní vesničani sem přivedli v roce 2002 francouzské archeology. Nejzajímavější z desítek převisů je skála s 350 figurami. Hlavně je tu zobrazen dobytek vždy z profilu, jsou zde také antropomorfické figury často nesoucí zbraně a jsou doprovázené loveckými psy. Malby jsou dobře zachované a jsou staré asi 5.000 -10.000 let, dokazují, že pastevectví bylo v této části Afriky dříve než v Evropě a to, že malby nejsou dílem pouze sběračů-lovců. stejně tak jako Daalo, s divnými rostlinami jako dračí krvavý strom.


Berbera patří k nejstarším africkým přístavům. Název je pravděpodobně synonymum k Malao, popsaném v dokumentu z 1. století na pobřeží Somálska, kde Berbera leží. Je to největší uchazeč o tajemné místo země Puntu, zdroje zlata, slonoviny a kadidla. Místo bylo navštěvováno mnoha námořními výpravami od starého Egypta, bylo zobrazeno na 3500 let starém chrámu Hatshepsuta v Luxoru. Po připojení k otomanské říši v 16. století, byla Berbera obchodním místem, kde se každoročně scházelo na 20.000 lidí. Karavany zde nakládaly na lodi zboží do Arabie a Asie. K architektonickým pokladům zde patří Otomanská mešita s minaretem se třemi patry a balkonem, mnoho dalších mešit, které byly ovlivněny sahelskou architekturou a nespočetné množství patrových domů. Toto staré město by bylo kandidátem na seznam UNESCO, kdyby neleželo v Somalilandu, země však nebyla uznána po válce v roce 1991 samotatnou. Do Berbery létají etiopské aerolinky z Addis Ababa nebo se sem dá dostat po zemi z Hargeisa - hlavního města Somalilandu.

Národní parky a rezervace

Daallo Mountain
Hargeisa National Park
Hobyo grasslands and shrublands
Jilib National Park
Kismayo National Park
Lag Badana National ParkVše

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.