Svatý Tomáš a Principe

Demokratickou republiku Sao Tome a Principe tvoří dva ostrovy, které jsou součástí pásma vyhaslých sopek a oba dva ostrovy jsou hornaté. Leží v Guinejském zálivu, západně od Gabonu.
Illa de Sao Tomé je ostrov dlouhý 50 km a 32 km široký a je hornatější, jeho vrcholky dosahují výšky 2.024 m. Principe je menší - asi 30 km dlouhý a 6 km široký ostrov. Hlavní město je Sao Tomé, další větší města jsou Neves a Santa Cruz na ostrově Sao Tomé a Santo Antonio na ostrově Principe.
Chcete-li mít příjemnou dovolenou, objevit zcela odlišný ostrovní svět a magický afro-portugalský vliv, navštivte tuto zemi. I přes svou izolaci, ostrovy nabízí určitý komfort. Sao Tomé je tvořen tropickým rájem podobným jižnímu Pacifiku. Atmosféra zde je uvolněná, ideální místo na užívání si slunce, moře a fantastické původní vegetace. Není to jen o odpočinku je tu i mnoho na prozkoumání.

Rovníkové ostrovy Sao Tomé a Principe leží v Atlantickém oceánu asi 250 km od západního pobřeží Afriky. Tvoří jeden z nejmenších států na světě, leží v pásu dříve aktivních vulkánů. Je tu drsná krajina, hustý tropický parles a pláže s bílým a černým pískem.. Roste zde mnoho endemických druhů rostlin, stále jsou tu objevovány nové druhy orchidejí. Zatím bylo zaregistrováno 143 druhů ptáků.

Sao Tome a Principe je druhá nejmenší země Afriky, tvoří ji krásné tropické ostrovy, ale lze zde vidět nejen to. Obyvatelé těchto ostrovů tvoří malý národ. Ostrovy jsou celoročně zelené a jsou velmi úrodné. Sao Tome má zajímavou krajinu, vulkanickou skálu Cao Grande (Velký pes). Oblíbeným mottem je na ostrovech leve-leve na Sao Tome a na Principe moli-moli. Doslova přeloženo znamená vodní šviháci. Země byla okupována Portugalci, kteří zemi opustili v roce 1975. V nedávné době byla objevena ropa v Golfském zálivu. Obyvatelé ostrovů si však myslí, že turistický ruch jim může přinést dlouhodobě prosperitu. Zatím je zde základní infrastruktura, na obou ostrovech jsou však již komfortní lodge, odkud se dají ostrovy prozkoumat jak pěšky, tak v autě, ale i na kole. Na ostrově Principe je lodge Bom Bom, která má vlastní potápěčské centrum. Nedaleko lodgí rostou endemické orchideje a tropické ovoce, pěkné dřevěné vesnice, zbytky koloniální architektury a krásné pláže s palmami. Města jsou příjemná, trhy plné barevných plodů a výrobků. Portugalští mořeplavci sem dorazil v 15.století, zemědělci zde začali pěstovat cukrovou třtinu. Mnoho Portugalců mělo děti s otrokyněmi z kontinentu a tak byla vytvořena smíšená rasa. V 19.století zde Portugalci vytvořili první komerční plantáže kokosu. Po té co byly Kapverdské ostrovy postiženy suchem, tisíce Kapverďanů se přemístily na tyto ostrovy. Nyní má 90% obyvatelstva ostrovů svůj původ na Kapverdských ostrovech. Na Sao Tomé se často využívají motoqueiros - motorkové taxi.
Více tajemství z koloniální doby objevíte v Sao Tomé Národním muzeu, které se nachazí v pevnosti ze 16.století ve východní části města. Najdete zde i místnost, která připomíná masakr z roku 1953, z období počátku bojů o nezávislost. Většina obyvatel žije v rocas, na farmách. Např. Roca Agostinho Neto, servicais - dělníci původně z Angoly, žijí v dělnických čtvrtích. Na ostrově Principe najdete Roca Belo Monte a Roca Porto Real, které jsou krásně zdobeny, jsou zde dvory a zahrady, je odtud krásný výhled do krajiny, všechna tato koloniální obydlí by si však vyžadovala rekonstrukci. Na ostrově Sao Tomé leží Roca Bombaim, je to relativně skromné obydlí, kde žijí nadále bývalí dělníci. Dá se zde také ubytovat a odtud se pak vydat na vycházky nebo pozorování ptáků do lesa Obo National Park, navštívit vodopády.
Na obou ostrovech je silně patrný vliv koloniálních dob, většina Kapverďanů se stále domnívá, že se jednou vrátí do země svého původu. Principe patří k nejchudším ostrovům na světě, více než 95% obyvatel ze 6.000 je nezaměstnaných. Ve 20.století byl ostrov Principe největších vývozcem kakaa a byl známý jako Čokoládový ostrov.
Ostrov Bom Bom Island koupil Holanďan Rombout Swanborn a od něj pak jihoafrický magnát Shuttlewortha postavili zde lodge snaží se vybudovat infrastrukuru a podpořit turistický ruch, ale chtějí zachovat Principe nedotčeným ostrovem.
Ostrovy jsou ještě neprobádanými poklady Atlanického oceánu.
Původně zde bylo depo na otroky na jejich cestě z vnitrozemí Afriky. Portugalci dovezli nešťastníky z pevniny a ti zde pracovali na plantážích s cukrovou třtinou a ostrov se tak stal důležitým zdrojem této komodity v Africe. Avšak kvalita cukrové třtiny poklesla a také zde byla konkurence z Nového světa a tak v 19.století majitelé plantáží začali pěstovat kávu a kakaové boby. Portugalské zrušení otrokářství v 19.století zlepšily podmínky pro dělníky, ale tlak mezinárodního obchodu sem nepřinesl velké změny. Po získání nezávislosti byly plantáže znárodněny a výroba značně poklesla, mnoho farem nabízí ubytování a pohled do historie této malé země.




 

Město Sao Tomé
patří k nejospalějším hlavním městům na světě, založeno bylo v 15.století portugalskými otrokáři, je zde mnoho chátrajících koloniálních budov a lze si zde snadno udělat procházku pěšky, jsou tu i dobré restaurace, mnoho z nich výhledem na vodu.

Sao Joao dos Angolares

malá osada leží na východním pobřeží ostrova u parku Obo National park, jméno má od angolských otroků, kteří zde ztroskotali v 16.století a jejichž potomci zde žijí dodnes, obyvatelé mluví Angolar - jedinečný kreolský dialekt.

Rolas Island
malý ostrůvek leží u jižního cípu Sao Tomé, uprostřed je vulkán a jsou tu krásné pláže s palmami. Po ostrůvku vedou stezky, můžete tu najít starý maják a značku rovníku, označují hranice severní a jižní polokoule. Po ostrově se dá snadno chodit pěšky.

Tropický ráj se silným koloniálním nádechem

Chcete-li strávit přijemnou dovolenou, objevit zcela odlišný svět s afro-portugalským vlivem, jeďte do této země. I přes izolaci ostrovů, zde najdete určitý komfort a tropický ráj, atmosféra je zde velmi uvolněná a je to ideální místo na odpočinek, je zde fantastická místní vegetace, ale lze zde také objevovat. Zatím zde bylo obejveno 37 druhů endemickch rostlin na rozloze pouhých 128 km2.

Do země jezdí méně než dvacet turistů týdně, je to tropický ráj s plážemi a palmami, čistou vodou, neprobádanou džunglí a příjemnými lidmi. Jsou zde staré domy plantážníků, nedotčené lesy a krásné pláže. Společně tvoří Principe, Sao Tomé, Bioko a Annobon pás vulkánů.

10 důvodů proč navštívit Sao Tomé a Principe:

1. Prázdné bílé pláže

2.
 Pozorování 135 druhů ptáků

3.
 Pozorování delfínů a velryb v určitou roční dobu

4. Hells Mouth (Boca del Inferno) - přírodní úkaz, kdy si vlny najdou svou cestu v úzké proláklině, která končí jeskyní a ta
má díru ve stropě, voda je pak vytlačena nahoru dírou a vytváří vodopády, které vystřelují do vzduchu.

5.
 Sportovní rybaření v Atlantickém oceánu

6.
 Portugalské plantážnické domy a jejich koloniální minulost

7. Muzeum San Sebastian, stará pevnost, kde jsou sbírky náboženských uměleckých předmětů a artefakty z koloniální doby.

8. Potápění je výborné na ostrově Bom Bom Island

9.
 Vulkanický vrchol na Sao Tomé, výstup od moře do výšky 2.024 m na starou sopku.

10.
 Praia Jalé - pláž, kde lze pozorovat velké mořské želvy.

Vše

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.