Eswatini/ Svazijsko

Méně než hodinu jízdy od jižních bran NP Kruger (Malelane a Crocodile Bridge) leží malé Království Svazijsko. Asi půl hodiny jízdy od hraničního přechodu Matsamo leží nádherné vodopády Phophonyane u důlního městečka Pigg´s Peak. Za další hodinu dojedete do NP Malolotja, kde žije vzácné ptactvo a jsou tu nádherné vycházkové trasy. Dále pak za návštěvu stojí Ezulwini Valley a hlavní město Mbabane.
Není požadováno vízum.
Svazijsko se dělí na 4 paralelní oblasti od severu k jihu, je to země známá jako místo králů - je to autentické království, pokojné a mírumilovné. Rovnováha mezi tradiční a moderní kulturou dává zemi zvláštní charakter. Svazijsko získalo svou nezávislost v roce 1968 a je jedním ze tří království v Africe. V čele země stojí král King Mswati III.
Svazijsko je vynikající zastávkou mezi parky KwaZulu Natal a Krugerem.
Když se řekne Svazijsko, vybaví se dvě slova - malý a král. Svazijsko má rozlohu 17.364 km2, po Gambii je to druhá nejmenší země Afriky. Ale jakmile jste v zemi, můžete chodit několik dní, aniž byte kohokoliv potkali. Má dramatickou topogafii - západní vysočina prudce padá do nížin na východě. Velké záchranářské akce přivedly zpět do země i velká zvířata, včetně nosorožců bílých a černých.
Svazijsko je absolutní monarchií, vladne zde Mswati III., který má mnoho žen, i když země touží po demokracii, stále se zde uchovává staré kulturní dědictví a obřady jako je Umhlanga (rákosový tanec). Svazijsko nabízí krásné scenérie a bohatou kulturu a tradice, je zde výborná infrastruktura a dobré silnice.

Zajímavá místa:

Mbabane
Hlavní město leží v severní části Ezulwini Valley a je velmi atraktivní svými moderními komplexy s bankami a obchody. Zdejší trhy jsou velmi pestré, nabízejí tradiční rukodělné výrobky, ovoce a zeleninu a také svazijské léčivé byliny. Nad městem se tyčí největší žulová skála na světě Shebe Rock, odkud je krásný výhled do údolí.

Lobamba - kulturní centrum
Město leží na kraji údolí Ezulwini a je to tradiční místo, kde sídlí král a leží proti královskému kraalu v Ludzindzini. Sídlí zde parlament, národní muzeum a Pamětní park krále Sobhuza. Zde se konají tradiční obřady - Umhlanga - oslava plodnosti v srpnu/ září, když tisíce dívek jde, aby nařezaly rákosí, které potom ukazují Královně Matce, druhý obřad Incwala (obřad prvních plodů) je oslavou krále sklizně v prosinci/ lednu, je věnována královskému rodu, ale s účastí veřejnosti.

Ngwenya - město leží západně od Mbabane, je zde továrna na výrobu skla.Leží 5km od Oshoek/Ngwenya hranice. Otevřeno je tu 7 dní v týdnu a již od roku 1987 se zde vyrábějí sklářské výrobky z recyklovaného skla. Postaven je tu celý komplex. Vyrábí se tu všechny druhy skla a místo je velkou atrakcí pro turisty. Továrna zaměstnává 60 zaměstnanců a vede ji Chas a Cathy Prettejohn, rodina s dlouhou tradicí, v roce 1987 zavřenou továrnu znovu otevřeli a od té doby ji zvelebují. Vrchním foukačem skla je tu Sibusiso Mhlanga, který je vyškolen Švédy, Výroba je vedena velmi ekologickým způsobem a část výtěžku se věnuje na podporu zvířecí rezervace Mkhaya. Lze zde pozorovat výrobu z balkónu a také si nakoupit výrobky z foukaného recyklovaného skla.

Čajová cesta
Tato cesta vede po Mdzimba Mountains (Lobamba - Malkerns - Mhlambanyatsi - Ngwenya cesta).
Je odtud nádherný výhled na Ezulwini Valley.

Milwane je soukromou rezervací se širokou nabídkou safari pěšky, na horských kolech, na koních a ubytování. V parku žijí zebry, žirafy, hroši, krokodýli a více než 200 druhů ptáků.

Mlawula
U hranic s Mozambikem leží rezervace o rozloze 18.000 ha s pozůstatky z doby kamenné. Je domovem hyen, leopardů, antilop, hrochů, krokodýlů a více než 350 druhů ptáků. Rostou zde vzácné druhy sukulentů. Ubytování se nabízí v kempech.

Rezervace Mkhaya se rozkládá na ploše 6.200 ha a je nejznámější v zemi. Kromě lva zde žije celá Velká pětka. Vstup do rezervace je možný po předchozí domluvě. Návštěvníci se na safari vydávají auty 4x4 z vesnice Phuzumoya. Ubytováni můžete být v luxusních stanech nebo v tradičních kamenných domech. Od města Mbabane je rezervace vzdálená 145 kilometrů. Kromě safari můžete vyzkoušet i rafting na řece Great Usutu River. V rezervaci žije i ohrožený druh dobytka Nguni, kromě nosorožce bílého a černého. Velmi zajímavé jsou pěší safari v tomto parku.

Hlane Royal Park
Park s největším počtem zvěře, žije zde až 10 000 zvířat včetně lvů. Park se nachází 105 kilometrů severně od Mbabane na cestě do Mozambiku. V parku je velmi pěkné ubytování. Hlane znamená divočina v jazyce si Swati. Patří králi a je součástí královských lovišť Butimba. Jsou zde dva malé kempy a 200 km cest na safari, rostou zde i více než 1000 let staré stromy. Dělají zde vyjížďky v autech 4x4 a lze vidět nosorožce tuponosé, zebry, žirafy, pštrosy, slony, krokodýly, pakoně, impaly, lvy, gepardy, levharty a hyeny.

Přírodní rezervace Malolotja
Leží podél cesty vedoucí na Piggs Peak. Je vhodná pro pěší turisty. Cesty nabízejí překrásné scenérie a vybrat si můžete hned z několika tras od několikahodinových až po několikadenní. Rezervace se může pochlubit velkým počtem velkých zvířat, ptáků a rostlin. Za návštěvu určitě stojí i Malolotja Falls, což jsou 90 metrové vodopády. Nachází se zde i nejstarší rudný důl na světě. Ubytovat se můžete v kempu nebo chatkách. V parku je i velice zajímavá flóra - žlutodřevy, orchideje, lilie, 6 druhů proteí a dva druhy cykád. Oblast také zahrnuje vrcholek Ngwenya (krokodýl) a krásnou řeku Malolotja, která tvoří vodopády Malolotja.


Přírodní rezervace Mantenga je malým chráněným územím s buší v hustě zalesněném údolí Ezulwini.
Mantenga Cultural village - je živoucím muzeem u Mantenga Falls, jsou tu krásná obydlí ve tvaru úlů, můžete zde vidět tradiční tance a ochutnat místní stravu.

Vesnice Swazije kulturně historická památka. Původní obydlí byla rekonstruována do podoby před 150 lety a návštěvník může poznat tradiční svazijskou kulturu včetně svazijských tanců.

Sport a rekreace
V blízkosti Royal Swazi Sun hotelu se nachází 18-ti jamkové mezinárodní golfové hřiště. Další hřiště jsou například v Tsaneni, Mbabane, Manzini, Big Bend, Siteki, Simunye, Mhlambanyatsi a Hovelock. Jiné hotely nabízejí tenisové kurty, squash a bowling.
Povolení na lov pstruhů lze získat v hotelu Foresters Arms v Mhlambanya.
Pokud máte rádi vyjížďky na koních, máte v této zemi jedinečnou příležitost poznat z koňského sedla např. města Malolotja, Meikles Mount a Milwane.
Další možností je jízda na horských kolech a rafting.
Odpočinout si můžete ve Swazi Spa Health and Beauty Studio. Tento komplex vám nabízí relaxaci v přírodních minerálních pramenech, sauně, v bazénech s minerální vodou, bublinkové koupele, aromaterapii, fitness centra.

Rituály
V zemi se udržují dva hlavní rituály v roce - Incwala a Umhlanga Dance (Rákosový tanec).
Incwala začíná při novoluní co nejblíže k nejdelšímu dni. Trvá čtyři dny.
Rákosový tanec je příležitostí pro svobodné ženy. Oblečou se do slavnostních šatů a za zpěvu rituálních písní a tanců sbírají rákosí, které přinesou ke královně matce. Toto rákosí se použije na obnovu sídla královny matky a vyjadřuje také spojenectví dívek.
U obou rituálů je třeba si vyžádat souhlas k fotografování.

Svazijsko má některé primáty na světě: největší žulová skála - Sibebe Rock, Ngwenya Mines - nejstarší doly na světě více než 43.000 let staré, křovácké malby 450 let př.n.l. a skály, které jsou více než 3,55 miliardy let staré. Malé království má také safari parky a možnost setkání se zvířaty velmi zblízka.
Vstoupit do země lze přes 13 hraničních přechodů nebo letecky na letiště Matsapha Airport, ze všech stran země dobře přístupné po asfaltové silnici. Hlavní město Mbabane - je průmyslové centrum, Manzini - obchodní centrum s tradičními atrakcemi a ubytováním, kasiny a lázněmi.

Ezulwini Valley

Nachází se jen 10 km od Mbabane na východ, jsou tu vysoké útesy podél silnice do Manzini, je to oblíbené místo turistů, najdete zde hotely, restaurace, hostely, trhy, termální lázně, golfové hřiště, kasino a stáje s koňmi. Na konci je Mantenga, kde si můžete koupit dřevořezby a svíčky nebo se podívat na tanec sibhaca v kulturní vesnici. Ezulwini je ideální místo pro delší pobyt.

Sibebe Rock
Největší žulový blok na světě se tyčí jen 8 km od Mbabane. Vedou zde prudké stezky nahoru, vyhlídky jsou kouzelné, po cestě roste mnoho divokých květin. Vstup je sem přes komunitní projekt v Pine Valley. Krásný jednodenní výlet.

Nsangwini - skalní umění
Jeskyně ukrývá nejlepší ukázky skalních maleb Křováků, leží v divokém údolí Nkomati, jihovýchodně od Piggs Peak, místní průvodce Vás zavede na chráněné místo pod žulovým převisem. Některé postavy jsou vyobrazeny v tanečním transu a představují lovce, kteří přecházejí do spirituálního světa.

Phophonyane vodopády přírodní rezervace
Leží severně od Piggs Peak, je zde bujná vegetace s výhledem na vodopády a řeku, která protéká skalnatým korytem. Najdete zde různé stezky a lze zde pozorovat ptáky.

Mlawula/ Mbuluzi
Tyto rezervace ve stínu pohoří Lubombo mají stejný habitat, ale různý charakter. Mlawula přírodní rezervace je státní rezervací, která se táhne až na pohoří Lubombo, odkud můžete vidět Indický oceán. Návštěvníci zde najdou divočinu a mnoho zvířat, ale vybavení je zanedbané. Mbuluzi Game reserve vedle je menší, ale privátní a lépe udržovaná. Žije zde mnoho žiraf, zeber a antilop, krokodýli a hroši v řece Mbuluzi River.

Malandela komplex
Je to rodinná farma u Mahlanya po cestě do Malkerns, dříve zde byla jen restaurace, nyní i ubytování, internetová kavárna a trh s výrobky tkalcovské dílny Gone. Je tu House of Fire, kde se konají různá představení a v květnu festival Bushfire s hudbou a africkým uměním, přesto si místo uchovává svůj rustikální charakter.

Mahamba Gorge a Misie
Misie Mahamba na jihozápadě země má nejstarší kostel v zemi, sem poprvé Weslyanští misionáři přinesli křesťaství v roce 1880. Blízká strž je zajímavá a místo, kde žijí orli a ibisové. Jsou zde stezky a ubytování.


Deset důvodů, proč navštívit Svazijsko:

1. Bohatá kultura a historie

2.
Bezprostřední kontakt s místní kulturou

3.
Tradiční královské festivaly

4.
Rozmanité možnosti pěší turistiky

5.
Safari v národních parcích a rezervacích

6.
Členitá krajina s krásným výhledem do okolí

7.
Moderní hotely s kasiny, golfovými hřišti, jízdárnami, lázněmi apod.

8.
Příznivé ceny

9.
Široký výběr rukodělných výrobků

10.
Možnost vidět mladé svazijské muže při tradičním tanci Sibhaca

Vše

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.