Zambie

Zambie je legendární zemí pro pěší safari, je tu největší vodopád, divoká řeka Zambezi, krásná jezera a mokřady, mnoho ptáků a divokých zvířat, nedotčená divočina. V zemi jsou nádherné přírodní rezervace, 17 vodpádů včetně Victoria Falls, mnoho aktivit jako pěší safari, safari vyjížďky, raftingu, slaňování, kanoe, rybaření a další.

V Zambii je 19 národních parků, 36 chráněných území pro zvířata, 7 míst RAMSAR - mokřada a 42 důležitých míst na pozorování ptáků. K tomu 3 přeshraniční parky a mnoho lesních rezervací, asi 38% území Zambie je formálně chráněno, nejvyšší procento v Africe.
ZAWA - Zambian Wildlife Authority odpovídá za chráněná území, vzniklo zde i několik soukromých nadací, které se o chráněná území starají. Zambijské safari patří k nejlepším na světě.

Viktoriiny vodopády dostaly své jméno od známého misionáře a průkopníka Davida Livingstona. Místní lidé nazývají vodopády Mosi-oa-tunya (Kouř, který hřmí), což je zároveň i jméno národního parku, který leží mezi vodopády a městem Livingstone. Nad vodopády lze létat na microlightu nebo skákat bungee jumping. Můžete se zde projet na horském kole nebo na koni. Řeka Zambezi pokračuje za vodopády strží Batoka, kde jsou peřeje a strmé srázy, je to ráj pro milovníky raftingu.
Ubytování u vodopádů je od nejdražšího až po hostely.
Vstup na Victoria falls je 20 USD, pokud bydlíte v Royal Livingstone nebo Zambezi Sun je zdarma. Krásný je přelet nad vodopády v helikoptéře nebo plavba po Zambezi při západu slunce (African Queen - 55 USD). Zambezi River safari nabízí 3 denní plavbu po Zambezi, nejdelší je 9denní. Do Livingstonu se dá nejlépe dostat nízkonákladovou společností 1time z JNB nebo Pro Flight Zambia.
Livingstonovo muzeum ve městě Livingstone vlastní jedinečnou sbírku z majetku cestovatele. V Železničním muzeu si můžete prohlédnout historické vlaky. Obě muzea si zaslouží vaši pozornost.
Ve vesnicích Mukuni a Maramba se seznámíte s kulturní historií obyvatel a jejich tradičním způsobem života.
Blízko města Mbala v Motomoto muzeu je k vidění kolekce artefaktů kmene Bemba.

Zajímavá místa: 

Krásné zambijské vodopády
Nejznámější jsou samozřejmě Victoria Falls, ale v zemi jich je mnoho, některé najdete v odlehlých částech krajiny, často mají velkou spirituální hodnotu pro místní obyvatele. Dá se k nim dojet pouze autem 4x4 - Ngonye Falls, Kabweluma Falls, Mubuluma Falls, Chipoma Falls, Chipembe Falls, Mutumuna Falls, Kalambo Falls, Lumangwe Falls, Kundabwika Falls, Mtumbacgushi Falls, Lupupa Falls, Nkundalila Falls, Chishimba Falls.

Jezero Tanganyika je dalším zajímavým místem. Je to nejdelší jezero na světě a po Bajkalském jezeře druhé nejhlubší. Dosahuje hloubky 1.433 metrů, zaujímá 7% z celkové plochy Zambie. Od severu k jihu se táhne v délce 677 kilometrů, jeho průměrná šířka je 50 kilometrů.

Národní parky
Největším národním parkem Afriky je Kafue. Rozkládá se od jezera Itezhi-Texhi na jihu až k Busanga Plains na severu země. Žije v něm obrovské množství zvířat a protékají jím řeky Kafue a Lunga.

Národní park Zambezi je poklidným místem, kde se řeka, ačkoliv je jednou z největších na kontinentu, rozlévá do širokého, klidného proudu. Okolní záplavové pláně poskytují domov zvířatům včetně mnoha druhů ptáků. U návštěvníků parku je oblíbenou činností rybolov. Odvážnější si mohou vyzkoušet svou zručnost při lovu "tiger fish" (tygří ryby) s průměrnou váhou 6 kilogramů.


Národní park Zambezi je poklidným místem, kde se řeka, ačkoliv je jednou z největších na kontinentu, rozlévá do širokého, klidného proudu. Okolní záplavové pláně poskytují domov zvířatům včetně mnoha druhů ptáků. U návštěvníků parku je oblíbenou činností rybolov. Odvážnější si mohou vyzkoušet svou zručnost při lovu "tiger fish" (tygří ryby) s průměrnou váhou 6 kilogramů.

Lake Kariba

Největší umělé jezero na světě. Vytváří krásná panoramata při západu slunce s polozanořenými stromy a ostrůvky. Lake Kariba poskytuje velké množství elektřiny jak Zambii tak Zimbabwe a také je to místo bohaté na ryby. Jméno Kariba se vztahuje ke skále, která vystupovala z vody na vstupu do strže u nádrže, nyní je více než 100 metrů pod vodou. V mnoha legendách byla skála považována za domov velkého říčního boha Nyami Nyami. Když se lidé z údolí dozvěděli, že se musí přesunout z jejich kmenového území a velká řeka Zambezi byla přehrazena, věřili, že vše zastaví říční bůh, tak že se voda začně vařit a zničí most bílého muže a zaplaví jej. A tak se také stalo - než se jezero otevřelo v roce 1960, bylo i zničeno velkými záplavami při stavbě. Nyami Nyami zřejmě nastolil klid a jeho domov tvoří jezero 220 km dlouhé a 40 km široké. Město Savonga u hráze má mnoho lodgí na břehu jezera a nabízí se zde plavby na houseboatech a rybaření.
Viktoriiny vodopády - nezapomenutelný pohled na nejmohutnější a nejkrásnější vodopády světa


Deset důvodů, proč navštívit Zambii:

1.
Viktoriiny vodopády - nezapomenutelný pohled na nejmohutnější a nejkrásnější vodopády světa

2.
Snadná dostupnost ze všech sousedních zemí

3. Luangwa Valley - jedna z největších rezervací na světě s největší koncentrací zvěře kolem řeky Luangwa

4. Národní park Kafue - největší park v Africe

5. Řeka Zambezi

6. Pozorování ptactva

7. Rybolov na řece Kariba

8. Bohatá kulturní historie 25 kmenů se 73 dialekty

9.
Historická místa - Livingstone Monument. Muzeum železnice

10.
Klima a infrastruktura (Zambie je nazývána, díky své nadmořské výšce, státem s klimatizací)

Vše

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.