Zimbabwe

Zimbabwe je země s neuvěřitelnými přírodními krásami, rezervacemi s divokou zvěří a minerálním bohatstvím. Rozmanitá krajina se mění od hornaté po typickou divočinu a buš. Země je domovem velkých zvířat a mnoha druhů ptactva. Leží mezi Victoria Falls, řekou Zambezi, jezerem Kariba a řekou Limpopo. Sousedí na jihu s JAR, s Botswanou na západě, Zambií na severu a Mozambikem na východě.

Deset důvodů proč navštívit Zimbabwe:

1. Victoria Falls - nejpůsobivější vodopády na světě, jeden z přírodních divů světa
2. Great Zimbabwe - záhadné kamenné stavby, druhé největší v Africe
3. Rezervace Hwange - nejstarší v zemi, opravdová africká divočina
4. Lake Kariba - jedno z největších umělých jezer na kontinentu, oblast rekreace a divoké zvěře
5. Gonarezhou - jedno z prvních míst na světě, kde jsou obyvatelé aktivními ochránci přírody
6. Bulawayo - město s památníkem z koloniálních dob, bohatá historie člověka a přírody
7. Eastern Highlands - turistický ráj v krásné krajině s možností rybaření
8. Nástěnné jeskynní malby, bohatá archeologie, centrum africké tradiční kultury
9. Harare - moderní město
10. Zambezi - severní rezervace a safari v blízkosti Lake Kariba a Zambezi River

Většinu země vyplňuje rozsáhlá náhorní plošina Karabele zvaná, podobně jako v JAR, Vysoký Veld. Táhne se od jihozápadu (nízké skalnaté pohoří Matopos se známými viklany) k severovýchodu. Nejvyšší bod se nalézá na jihovýchod od hlavního města Harare (dříve Salisbury) v masivu Inyangani poblíž hranice s Mozambikem. Vyšší partie přecházejí na severu i na jihu do zvlněných náhorních rovin Středního Veldu a dále do pahorkatiny Nízkého Veldu v povodí dvou velkých řek.
Zambezi na severní hranici pod 108 metrů vysokými Viktoriinými vodopády protéká kaňonovitým údolím, jehož velkou část zaplavily vody velké nádrže Kariba.
Řeka Limpopo na jihu země teče širokým údolím dále do Mozambiku a Indického oceánu.
Východní část území však odvodňují přítoky řeky Lundi, resp. Save. V této oblasti se také nachází řada chráněných jezer, největší Kyle se zříceninami historického Great Zimbabwe.

Většinu země pokrývá travnatá savana, více než 35 % světlé subtropické, galeriové i horské lesy, v nichž rostou původní vzácné dřeviny včetně mohobohobů a baobabů.
Rozsáhlá území byla odlesněna a přeměněna na pole a pastviny, čímž se zmenšil životní prostor dříve početných skupin paviánů, slonů, žiraf a goril. V řekách žijí krokodýli a hroši. Některá opatření na ochranu neporušeného prostředí byla podniknuta také v zájmu podpory turistického ruchu.

 

 

Vše

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.