Burundi

Nevelký stát Burundi leží ve střední Africe nedaleko od rovníku, sousedí s Rwandou na severu, na východě s Tanzánií a na jihu a západě se Zaire.
Takřka celé území je hornaté, jen malá část země u řeky Ruzit leží níže než 1.000 metrů nad mořem. Ruzit tvoří západní hranici severně od Lake Tanganyika. Na východě se krajina postupně zvedá do větších výšek, nejvyšší hora Heha dosahuje 2.670 metrů. Hlavní řeky jsou Akanauru a Kagera a oddělují Burundi od Rwandy. Kagera a Ruvuvu jsou důležitými zdroji pro řeku Nil. Jižní hranici Burundi tvoří řeka Malagarazi.

Burundi, kterou proslavili její bubeníci, je často nazýváno Švýcarskem Afriky, zemí tisíce a jednoho kopců. Hlavní město Bujumbura leží v hornaté krajině v severovýchodním okraji jezera Tanganyika. Buj - tak je město známé, se pyšní rušným městských životem, k němuž patří kolonilání budovy a restaurace. Dobře najíst se můžete v Cercle Nautique u jezera, obvyklé burudské jídlo představuje rýže a fazole s maniokem. Zajímavá je kavárna Kapa, kde můžete ochutnat dorty, sendviče i kávu. Nejlepší restaurace v Bujumbura je Chez Andre v koloniální vile, proslavená je i Chez Vaya nacházející se v romantickém prostředí zahrad nedaleko university. K dalším oblíbeným místům patří Eden du Lac nebo noční klub Havana. Luxusní hotel Hotel Club Du Lac Tanganyika nabízí pokoje od 79 EUR, levnější je Hotel le Doyen. Letiště Bujumbura leží asi 11 km od centra, kam se taxíkem dostanete z centra za 1000-3000 BIF (0,50-2 EUR). Chcete-li se vydat za město, pak navštivte Les Chutes de la Kagera - vodopády u Rutana, které jsou nejzajímavější v období dešťů. Najdete je u historického města Gitega, odkud si musíte najmout auto, abyste se k vodopádům dostali.

Podnebí je vysokohorské tropické. Teploty se liší podle různých oblastí a nadmořské výšky. Na centrální plošině je chladné podnebí s průměrem 20°C, oblast kolem jezera Tanganyiaka je teplejší s průměrem 23°C. V hlavním městě Bujumbura šplhá průměrná roční teplota na 25°C. Deště jsou v Burundi nepravidelné, hlavní srážky převládají na severozápadě. Mění se také období sucha, někdy jsou tu dlouhá období sucha bez deště (červen - srpen). Jindy nastává krátké období dešťů září - listopad, krátké období sucha prosinec – leden, které následuje dlouhé období dešťů od února do května.

Jen 15 minut od Bujumbura leží Rusizi National Park a patří k předním atrakcím Burundi, krásná chráněná oblast kolem řeky Rusizi a její delty, kde žije mnoho ptáků asi 2.000 druhů, žijí zde i antilopy, hroši a krokodýli.

V neděli se můžete zúčastnit tradičních akcí bubeníků v Saga Plage. Svahilštinu se lze učit v Centre Cuturel Francaise.
Hlavní město Burundi - Bujumbura leží na severovýchodním cípu jezera Tanganyika a žije zde asi 800.000 obyvatel, je to největší město země a je jejím administrativním, komunikačním a ekonomickým centrem. Je to také hlavní přístav a většina výrobků ze země se odtud vyváží na lodích - káva, bavlna, kůže a cínová ruda. Bujumbura vyrostla z malé vesnice poté, co se stala vojenskou základnou Němců ve Východní Africe v roce 1889. Po 1.světové válce se stala administrativním centrem Belgické ligy národů s mandátem Ruanda - Urundi. Jméno města bylo změněno z Usumbura na Bujumbura, když se Burundi stalo nezávislým státem v roce 1962. Střed města je koloniální s velkým trhem, národním stadionem, velkou mešitou a katedrálou arcidiecézie Bujumbury.
V Bujumbuře je nová luxusní čtvrť Kigobe několik minut od centra a je zde také nový luxusní hotel a restaurace Dolce Vita Resort, odkud je nádherný výhled na jezero Tanganyika a na hory. K dispozici je i konferenční místnost, tenis, golf, wifi. Oblíbeným barem v Bujumbura je Chez Gérard, kde prodávají vynikající kebab - brochette, bar má několik dalších poboček ve městě.

5 km od centra Bujumbury na cestě vedoucí do DRC u Gatumba leží Royal Palm Resort, ve velké zahradě u písečných pláží. Bungala jsou moderně vybavená, je zde i internet.
V jižní části přístavu Bujumbura můžete vidět loď MV Liemba, která byla postavena německými staviteli lodí v roce 1913, i když se i potopila, stále ještě funguje. Trasy této lodi se mění a cesta stojí 50-60 EUR v kabině první třídy. Jezdí zde i mnoho dalších lodí podél břehů jezera Tanganyika.

Vše

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.