Gambie

Gambie je přímořský stát v západní Africe, rozlohou nejmenší na africkém kontinentu. Leží při pobřeží Atlantského oceánu. Jeho jediným sousedem je Senegal. Důležitým hospodářským odvětvím se stává turistika, na pobřeží Atlantického oceánu vyrůstají rozsáhlé turistické komplexy. Gambijské pláže představují jedno z nejbližších celoročně teplých moří pro turisty ze západní Evropy. Odtud lze podniknout výlety zaměřené na pozorování ptáků, rybaření, plavbu na plachetnici nebo absolvovat návštěvu šimpanzího ostrova.

Gambie je nejmenší země na africké pevnině, je to africká destinace pro začátečníky. Malá země, snadno dosažitelná z Evropy, bezpečná a lze zde kombinovat trochu dobrodružství na řece Gambia s plážovým pobytem na pobřeží. V posledních 15 letech bylo vybudováno na pobřeží mnoho prázdninových resortů, je zde stálý sluneční svit a celoročně vysoké denní teploty. Období dešťů je od července do října, v tu dobu je vysoká vlhkost vzduchu a bouřky jsou večer častější. I když je Gambie spojena s plážovým pobytem, vnitrozemí nabízí zajímavou kombinaci přírodních parků, kde lze pozorovat faunu a zajímavý vesnický život.

10 důvodů proč navštívit Gambii

1. Banjul je hlavní město Gambie a je to zajímavé místo s trhy. Hlavní tržiště se jmenuje Albert Market, dají se zde nakoupit místní řemeslné výrobky, stříbrné šperky, šaty, boty, ovoce a zelenina. Pro pochopení britské koloniální minulosti je dobré navštívit War Memorial and Fountain u MacCarthy Square, památník byl vybudován při příležitosti korunovace britského krále Jiřího IV. v roce 1937.

2. Jinack Island je známý jako Paradise Island a leží na severní břehu řeky Gambia, je oddělen od pevniny Niji Bolon a jeho část tvoří Národní park Niumi, který je chráněnou mořskou oblastí delty. Ostrov má 11 km nedotčené pláže, ve vodách je často vidět delfíny.

3. Brikama 45 minut od Banjulu, patří k největším městům Gambie a je ideálním místem pro průzkum pobřeží a vnitrozemí. Hlavní turistickou atrakcí města je Brikama Craft Market a továrna, kde se vyrábí a prodávají výrobky z teaku, batiky, djmebe bubny, masky a další suvenýry. 5 km od Brikama najdete Makasutu Cultural Forest - zelená divočina napájená přítokem řeky Gambie, který se nazývá Mandina Bolon, je to privátní ekoturistická rezervace, která je otevřená pro vycházky s průvodcem do přírody.

4. Gambia River - je hlavní turistickou atrakcí a dominantou země. Ekologie řeky je rozdělena do dvou částí, jezerní a sladkovodní, což ovlivňuje vegetaci. Slaná voda se dostává až 150 km proti proudu až do Kantaur v období sucha (od listopadu do června), v dolním jezeře dominují mangrovníky podél břehů řeky s velkými rákosy v mezizóně, tam kde je voda sladká je více zveře - lze zde vidět krokodýly, delfíny a hrochy. Hlavní pozoronost přitahují ptáci u řeky a jejich rozmanitost při plavbách na lodi při úsvitu a západu slunce.

5. Gambia River National park je nejzajímavější chráněné území Gambie, kde žijí šimpanzi (zavedeni na Baboon Island v roce 1979 jako část programu znovuzavedení šimpanzů). Gambia River NP leží u Georgetown, 306 km/6 hodin od Banjulu a 2 hodiny od Kolda v Senegalu.

6. Ostrov Janjagbureh leží asi 300 km proti proudu řeky, přístavní město Janjangbureh se nazývá Georgetown a leží na severu. Bylo založeno v roce 1823, když Kolli, král Kataba, podepsal smlouvu s Alexandrem Grantem, jíž postoupil ostrov britské vládě. Oblast je nyní ekoturistickou destinací, je pokryta tropickým lesem a je ideální pro rybaření a pozorování hrochů a krokodýlů. Lze zde vidět mnoho budov z dob koloniálních z 19.století.

7. Wassu Circles jsou stojící kameny, které jsou místem pohřebišť starší více než 1200 let.

8. James Island - výlet inspirovaný knihou Alexe Haleyho a filmem Roots (Kořeny), můžete sem jet na plavbu lodí až na širokou řeku Gambie směrem k bývalému francouzskému obchodnímu centru Albreda a vesnici Juffureh. Navštivte místa, kde se natáčel film Kořeny a starou otrokářskou stanici.

9. Kmenové vesnice, i když v Gambii není tak velká etnická diversita jako v ostatních afrických zemích, doporučujeme prohlídku vesnic, žije zde zde 8 hlavních etnických skupin Mandingové, Wolofové, Kreolové nebo Akusové, Diolové, Fulanové nebo Peulové, Sererové a Tukulorové.

10. Kachikally Crocodile Pool je oblíbeným místem, kde můžete pozorovat stovky krokodýlů nilských.Vše

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.