Malawi

Malawi má krásnou krajinu, vlnité kopce Nyika, zalesněnou plošinu Zomba, 3.000 metrů vysoký masiv Mulanje Massif, úrodné údolí Shire Valley, vysoké hory a nížiny.
V Malawi je devět rezervací pro divoká zvířata a nedotčená divočina. Jezdí se sem nejen na safari, ale také na pěší túry nebo kvůli potápění. Jsou tu krásné písečné pláže, třetí největší jezero Afriky, kde se dá odpočívat na plážích, krmit tropické rybičky, věnovat se vodním sportům.
Malawi je známé jako "Teplé srdce Afriky", žijí zde milí lidé, je to země úsměvů.
V Malawi najdete pravého ducha Afriky, tradiční vesnice a země doposud příliš nedotčená turistickým ruchem.
Malawi spadá do oblasti Velké příkopové propadliny, takže krása krajiny je tu zaručena.

Nachází se zde devět národních parků a rezervací:
* Nyika National Park
* Vwaza Marsh Game Reserve
* Kasungu National Park
* Nkhotakota Game Reserve
* Lake Malawi National Park
* Liwonde National Park
* Majete Game Reserve
* Lengwe National Park
* Mwabvi Wildlife Reserve

Deset důvodů k návštěvě:

1. Přátelští lidé
2. Panenská příroda s nádhernou scenérií
3. Nábytek a dřevořezby za velmi nízké ceny
4. Jízda po jezeře Malawi
5. Potápěčský ráj, výborné podmínky pro šnorchlování
6. Devět národních parků a rezervací
7. Stovky druhů orchidejí a dalších květin
8. Jízda na kanoích kolem odlehlých jezerních ostrovů
9. Politicky stabilní země
10. Bohaté kulturní dědictví nepoznamenané civilizací

Většinu území vyplňují hory a náhorní plošiny sklánějící se k východu do tektonické propadliny s jezerem Malawi (Ňasa), které pokrývá téměř 1/5 celkové rozlohy země. Z jezera na jihu vytéká řeka Shire a tvoří široké, místy bažinaté údolí lemované na východní straně horami (až 3.000 metrů vysokými).

Tropické podnebí ovlivňuje vnitrozemská poloha a nadmořská výška. Teploty jsou nejvyšší ve zlomovém údolí před vypuknutím letních dešťů a nejvydatnější srážky padají na severní vysočině.


V údolí řek jsou travnaté savany, které místy přecházejí v tropické lesy. Hory mají většinou travnatý porost, na horských svazích rostou také opadavé pralesy. Většina původních lesů byla vykácena a proměněna na pole a pastviny. Větší zvířata žijí již jen v rezervacích, u jezera Malawi se ve větším počtu vyskytují hroši.

Období dešťů je od listopadu do dubna, po zbytek roku je sucho. Srážky se pohybují od 635 do 3050 mm. Na náhorní plošině jsou teploty příjemné, mezi 20-27 °C, ale v zimě mohou klesnout až ke 4 °C.
V nížinách je mnohem tepleji, teploty dosahují až ke 39°C .
Různá nadmořská výška ovlivňuje podnebí v Malawi. Nejnižším místem je Shire Valley, velká vodní plocha jezera Malawi také ovlivňuje podnebí. Okraje jezera mají dlouhé teplé období a vysokou vlhkost vzduchu s průměrnou teplotou 24°C, teplota obvykle klesá ve vyšších výškách a také je více srážek. Malawi je známé rychlými změnami počasí.

Období mohou být rozdělena na chladné (květen až polovina srpna) a teplé od poloviny srpna do listopadu, období dešťů od listopadu do dubna, v severních a východních horách trvají déle, až do května. V Zomba jsou extrémní teploty 35°C a 7°C a hodně dešťů. Lilongwe ve střední části země - teploty 36°C až -3.4°C . V Malawi jsou velmi silné ultrafialové paprsky a je nutno se před nimi chránit.
Malawi je celoroční destinace, voda v jezeře Malawi je chladnější v červenci a srpnu, tyto měsíce jsou ideální pro pozorování zvířatj,ale dobré podmínky jsou od června do listopadu.

Období zimy (květen - září) je chladnější než letní měsíce, teploty u jezera a v nížinách jsou příjemné a velmi málo prší - v období sucha je menší riziko malárie a příjemnější pro pěší vycházky. Také pozorování zvířat je lepší, vegetace je řidší a zvířata se shromaždují u vody. Ve vyšších polohách jako je Nyika a Mulanje je však chladno v noci a sucho vytváří dojem spálené země. Nejlepší období pro návštěvu Malawi je od dubna do října.

Období léta (listopad - březen)
Léto přináší deště - velké bouřky, takže i mnoho hmyzu, krajina je hezčí v létě a je tu více ptáků, kteří zde přezimují. Avšak na březích jezera je velké horko a vlhko a je velké riziko malárie, žluté zimnice a chorob, které hmyz přenáší. Klima je zde subtropické, ve vyšších polohách chladnější, období dešťů od listopadu do dubna, klima pak je relativně suché, teploty od 20-27°C ve vyšších polohách a 39°C v nížinách a na jihu.

15. - 18.října se koná hudební festival Lake of Stars v Malawi na březích jezera Malawi, přitahuje talenty z celého světa a propaguje hudbu Malawi, přitahuje i turisty.


Vše

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.