Togo

Togo je prezidentská republika v západní Africe, na západě sousedí s Ghanou, na východě s Beninem a na severu s Burkina Faso. Malá země nabízí husté pralesy, savany, pobřežní laguny, dlouhé písečné pláže a bažinaté pláně. Hlavní město Lomé leží v Beninském zálivu a je to jediné hlavní město ležící přímo na hranici. Moderní hotely lemují pláže, minulost města odhaluje koloniální architektura a tradice fetišistické trhy, kde se prodávají tradiční léčivé prostředky a vyřezávané figurky. V Togo je několik národních parků, kde žijí sloni, bůvoli a antilopy a tropičtí ptáci. Farmy, kde se pěstuje káva a kokos, vodopády a palmové plantáže charakterizují zemi. Na severovýchodě Togo leží tradiční hliněné veže obydlené kmeny Batammariba v krajině Koutammakou, místo Světového dědictví UNESCO od roku 2004.

V Togo žijí milí lidé, jsou to šikovní řemeslníci a mají rozmanitý folklór. Jsou tu přímořské resorty a nekonečně dlouhé zlaté pláže, tropický deštný prales pohoří Atakora, žijí zde ibisi, volavky, pelikáni, papoušci a další druhy kolem jezera Togo, ale také opice, sloni, antilopy, gazely, bůvoli a divoká prasata v Keran National Park. Zajímavé jsou obřady woodoo, doprovázené bubnováním Tom - Tom, velký trh - Grand Marche, smlouvání na trzích - je tu pro každého něco.

Zajímavá místa: 

Lome
Lome je město ležící na pobřeží u hranic s Ghanou, žije tu asi milión obyvatel, je trochu zašlé, hlavně díky občanským nepokojům, které postihly Togo v 90.letech 20. století.
Město bylo založeno kmenem Ewe v 18.století a stalo se hlavním městem německého Togolandu za koloniální okupace. Nejsou zde žádné atrakce, ale můžete tu navštívit trh Grande Marche, kde je bohatá nabídka textilií, které prodávají ženy známé jako Nana Benz, které zmonopolizovaly prodej oblečení v zemi. V Lome je několik budov z koloniální doby, včetně katedrály ve stylu gotickém z 19.století.
Asi 110 km SZ od Lomé najdete Chateau Vial v horách Kpalimé, hrad byl postaven ve 40. letech 20.století bohatým Němcem Mr. Vialem. Hrad se stal majetkem státu a je nyní turistickou atrakcí. Cesta do Toga začíná v Lomé a táhne se podél pobřeží asi 12 km mezi hranicí s Ghanou a novým přístavem. Během koloniální doby byla východní část Toga kontrolována Francouzy (země získala nezávislost v roce 1960), západní část Brity, kteří ji připojili ke Ghaně. To vysvětluje, proč je hranice s Ghanou tak blízko, je totiž téměř ve městě. Lome je příjemné město, můžete se svobodně procházet po trhu a obdivovat barevné stánky, pozorovat řemeslníky, kteří šivokně opracovávají dřevo a kov.
Při návštěvě Grande Marché nesmíte vynechat setkání s Nanas Benz, prodávající nejmódnější oblečení všech barev a designů, což je i výborný suvenýr. K večeru se město ochladí vánkem od Atlantiku a začíná tu noční život.

Voodoo
pochází z této oblasti Západní Afriky a přeneseno bylo např. na Haiti otroky. Voodoo je jeden z nejdůležitjších náboženských systémů v této oblasti, animistické náboženství, které má stovky různých bohů, ale věří se v jednu nejvyšší bytost. V Togo a Beninu jsou chrámy voodoo, kde jsou kněží, ale obřady voodoo se mohou konat kdekoliv. Obřady mají různé formy, často se účastníci dostávají do transu za doprovodu bubnů a tance. Stávají se pak necitelní k bolesti, pořezávají se ostrými předměty nebo si rozbíjejí láhve o hlavu.
Také obětování hraje důležitou roli v tomo náboženství, obětují se kuřata, ale i další tvorové jako kozy, psi a kočky. Velká váha je přisuzována fetišům, předmětům, ve kterých sídlí duše a které se stávají ústředním bodem uctíváni. Voodoo původně začalo na jihu Toga a Beninu a patří k místní kultuře v oblasti kolem Aneho. Všude jsou zde vidět chrámy, oltáře a fetiše po celé zemi, slavnosti voodoo se konají při každé příležitosti, více než sto lidí je vedeno fetišérem - nejvyšším knězem voodoo. Zpívají a poskytují oběti u oltářů bohům. Po ceremonii ženy začnou tančit za zvuků bubnů, hudba se zrychluje a tančící se dotávají do tranzu. Jsou v katatonickém stavu, se silnými svalovými křečemi a necitlivostí na bolest. Když jsou v tranzu, komunikují přímo s dušemi svých předků.

Sokode
je druhé největší město Togo a důležité obchodní cetrum na severu země, díky své strategické poloze jsou tu různé trhy, kde se prodává vše možné.


Tance u ohně
Ve vesnici jsou velké ohně, u kterých se tančí za hypnotického rytmu bubnů, tanečníci sbírají žhavé uhlíky a přejíždějí si s nimi po těle a dokonce si je dávají i do úst, aniž by se zranili nebo byly vidět známky bolesti. Je složité vysvětlit takové představení - je to odvaha, kouzlo? Možná, že jsou to opravdu fetiše, které je chrání před bolestí.

Kloto
je to malá vesnice ležící u města Kpalime, obklopená lesem, vodopády a prameny, bylo zde útočiště Němců za doby kolonilání, je tu stará nemocnice a hrad, který používal bývalý president Eyadema. Zámek byl postaven francouzským právníkem a ve 40.letech 20.století byl odebrán vládou, ale dnes je v rozkladu. Je možné se podívat kolem a udělat si představu jak politická elita Togo dříve žila, je zde ještě originální dekorace.


Togo je malá, ale velká země.


Malá země, která se nazývá Togo, vypadá jako by se ztrácela mezi sousedními zeměmi Ghanou, Burkinou Faso a Beninem. V této malé zemi jsou husté lesy, savana, pobřežní laguny, dlouhé písečné pláže a bažinaté pláně. Hlavní město Lomé leží v Beninském zálivu a je to jediné hlavní město, které leží přímo u hranic. Moderní hotely lemují pláže, minulost města je charakterizována koloniální architekturou a tradice lze objevit na známém trhu s fetiši, kde se prodávají tradiční léky a vyřezávané figurky pro odvrácení zla.

V Togo je několik národních parků, kde žijí bůvoli, sloni a antilopy a také mnoho tropických ptáků. Kávové a kokosové farmy, vodopády a palmové plantáže charakterizují zemi. Na severovýchodě Toga najdete tradiční hliněná obydlí kmenů Batammariba v oblasti Koutammakou, která byla prohlášena Světovým místem dědictví UNESCO v roce 2004.


10 důvodů proč navštívit Togo:

1. Malá rozloha země, snadná orientace a přijatelné ceny pro turisty.

2.
 Pobřeží Togo má atraktivní pláže a koloniální historii s portugalskými, německými a francouzskými stavbami, vyniká
koloniální město Togoville ležící na krásném ostrově nedaleko Lomé.

3.
 V blízkosti hlavního města Lomé lze navštivit největší fetišistický trh v Guinejském zálivu.

4.
 Staré město Porto Seguro, nyní známé jako Agbodrafo, bylo důležitým místem trhu otroků a tvoří součást legendární
otrokářské stezky.

5.
 Trekking do odlehlých animistických vesnic, žijicích z pohoří Kabyé, daleko od pobřeží v blízkosti savan severu.

6.
 Jedna z nejtradičnějších západoafrických etnických skupin Tamberna, příbuzní kmene Somba v Beninu, ještě si dělají
jizvy na těle a obličeji během rituálu inicializace, jejich obydlí vypadajícíh jako hrady, známé jako tata a postavené z
vepřovic.

7.
 Spektakulární wrestlingové festivaly neboli eval, konající se v oblasti Kabyé na severu.

8.
 Řemeslné výrobky z venkova mají vysokou kvalitu, etnická skupina Ewé z centrálního Toga vyřezává fetišistické sošky,
které lze koupit na místních trzích.

9.
 Oslavy tradičních festivalů vztahujících se ke sklizni, plodnosti a tradičním animistickým vírám probíhají celoročně a
zaslouží si návštěvu.

10.
 Jsou zde národní parky jako např. Faza - Malfakassa, kde žijí divoká zvířata.

Vše

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.