Jihoafrická republika

Ze všech zemí v této oblasti je JAR nejrozmanitější, protože nabízí i jiné atrakce než pouze safari - počínaje kosmopolitním Kapským Městem a vinicemi, plážemi Garden route a kouzelnými vrcholky Dračích hor konče.
JAR je však vynikající destinace na pozorování zvířat s velkou ekologickou diversitou, její veřejné rezervace nezatíží výrazněji ani cestovatele s nízkým rozpočtem. Jsou zde však i soukromé rezervace, které nabízejí luxus.
V JAR je dobrá síť silnic, vlajkovou lodí pro návštěvníky je NP Kruger a vedlejší soukromé rezervace.
Addo a okolí leží výhodně u Port Elizabeth při cestě po Garden Route.


Zajímavá místa: 

1. Národní park Kruger
Je nejznámější park v jižní Africe a je také nejlépe vybaven pro turisty, je tu 21 kempů a desítky lodgí v koncesích na 19.000 km2. V Krugeru je veškeré vybavení od bankomatů po dobře zásobené supermarkety v kempech a informační materiál. Proto je návštěva Krugeru vhodná pro ty, co jedou na safari poprvé, mimo jiné i co se příznivých cen týče. 
Na návštěvníky zde čeká Velká pětka, podle posledního sčítání tu žije asi 37.500 bůvolů, 13.700 slonů, 1.750 lvů, 1.000 levhartů, 600 nosorožců černých a 12.000 nosorožců bílých. Celkem zde bylo napočítáno 517 druhů ptáků.
Nejlepší období pro návštěvu: od června do září - savci, listopad - březen - ptáci
Délka pobytu: 3-5 dní pro jih a střed, asi 14 dní na prozkoumání celého parku
Ubytování: v kempech jsou levná tábořiště a chatky, lodge v soukromých koncesích jsou dražší. Kempy na jih od řeky Sabie jsou nejlepší na pozorování zvířat, ty, které jsou severně od řeky Letaba jsou více v divočině.

2. Privátní rezervace
Zatímco NP Kruger je přístupný široké veřejnosti, mnoho soukromých rezervací ležících západně od hranic NP  nabízí velice luxusní ubytování a prestižní safari kempy - MalaMala, Londolozi a Sabi Sabi. Tyto rezervace neodděluje od Krugeru žádný plot, takže se zvířata mohou volně pohybovat. Rozdíl je v tom, že soukromé rezervace nabízejí balíčky all-inclusive - s výbornou kuchyní a servisem a vynikajícím safari zážitkem v doprovodu kvalifikovaných rangerů.
Nejlepší období: červnen - srpen
Doba pobytu: minimálně dvě noci, ideálně 3-4 noci
Ubytování: většinou luxusní, ale existuje i za přijatelné ceny střední třídy
Mnoho rezervací má domluvu se sousedy a mohou si vzájemně jezdit na svá území. Pokud Vám to rozpočet dovolí, ubytujte se např. v MalaMala, Londolozi nebo Singita a pod.

3. Zvířecí rezervace Hluhluwe - Imfolozi
Celoročně nabízí vynikající pozorování zvěře z 50 provinčních rezervací v KwaZulu Natal. Tento park hrál zásadní roli v ochraně nosorožců (každý bílý nosorožec je potomkem místní populace, ve 20.století tu jich tu zbylo jen 20 a nyní je to jedna z nejlepších rezervací na pozorování těchto zvířat). Ve zvlněné krajině se zelenými údolími žije v hojném množství Velká pětka, nebo také pes hyenovitý a nyala.
Nejlepší období: od června do září - savci, listopad - březen - ptáci
Délka pobytu: 2-3 noci
Ubytování: kempování, levné a střední kategorie
Pěší safari s průvodcem na dvě hodiny se dá rezervovat na místě, předem je nutno zajistit 4 denní trek v divočině o rozloze 300 km2.

4. Zvířecí rezervace Pilanesberg
Tato nejbližší rezervace od Gautengu (Johannesburgu a Pretorie) o rozloze 550 km2 a bez malárie sousedí se Sun City a nachází se v kráteru. Taktéž je příhodným místem pro pozorování zvěře - Velké pětky, žije tu 350 druhů ptáků.
Nejlepší období: červen -září, listopad-březen - ptáci
Délka pobytu: 1-2 noci
Ubytování: kempování, střední a vyšší kategorie
Možnost nočního safari v autě 4x4. 

5. Zvířecí rezervace Madikwe
Rezervace je rovněž bez malárie a má podobný ekosystém jako Pilanesberg - je však odlehlejší, mnohem větší a nachází se zde hlavně exkluzivní lodge, buš kempy, obdobně jako v soukromých rezervacích u Kruger NP.
Rezervace vznikla z neproduktivního ranče v roce 1991 a bylo sem dovezeno 8.000 zvířat, 28 druhů velkých savců. Je tu výborná možnost pozorovat lvy, slony nosorožce, bůvoly a levharty.
Nejlepší období: červen - září
Délka pobytu: 2-4 noci
Ubytování: většinou luxusní i střední kategorie
Nepřítomnost malárie, výborní průvodci - doporučuje se pro rodiny s dětmi.

6. Přeshraniční park Kgalagadi
Byl vytvořen v roce 1999 s Botswanou a jedná se o odlehlou rezervaci s dunami a občasnými řekami Auob a Nossob. V krajině lze spatřit akácie, pouštní scenérie ukrývají mnoho predátorů - například lvy s černou hřívou, levhraty a menší druhy (surikaty, karakalové), žije tu i spousta dravých ptáků. Lze projet po vlastní ose.
Nejlepší období: v mokrých letech se zvířata shromažďují u řek od února do dubna, denní teploty jsou příjemnější od května do září
Délka pobytu: 3-6 nocí
Ubytování: několik kempů, kempování a chatky, luxusní lodge na straně Botswany.
Pokud pojedete z Kapského Města v srpnu-září můžete projet Namaqualandem s koberci květin.

7. ISimangaliso mokřadový park
Dříve Greater St Lucia Wetland - Světové místo dědictví UNESCO, chrání 200 km nedotčeného pobřeží od St.Lucia jezera do Kosi Bay. Žije zde 2.000 druhů obratlovců (pozemních, vodních), nachází se zde nejvyšší zalesněné duny, nejjižnější korálové útesy, 5 jednotlivých oblastí Ramsar. Místo je úžasné i pro plavby na lodi - pozorování hrochů a krokodýlů, vodních ptáků, sezonně pozorování velryb a želv.
Oblíbená je část Mkuze - dokonalá pro pozorování ptáků. Ze soukromých rezervací doporučujeme rezervaci Phinda, která je nejlepší v KwaZulu Natal.
Nejlepší období: květen - říjen
Délka pobytu: 2-7 nocí
Ubytování: od hostelů a kempů v St Lucia až 5* lodge v Phinda
Pro batůžkáře vhodná destinace - ubytování v St.Lucia a návštěva blízkého parku Hluhluwe.

8. Velký národní park Addo Elephant a okolí
Leží v nemalarické oblasti směrem na sever od Port Elizabeth.
Park vznikl v roce 1931 jako místo na ochranu posledních přeživších slonů, jejichž počet se postupně zmnohonásobil a lze je zde výborně pozorovat.
Původní park je středem nynější chráněnné oblasti o rozloze 17.000 km2 a táhne se od Zubbergu až dunovým polím u Port Alfred, zahrnuje 5 ze sedmi pozemních jihoafrických biomů. Je výbornou destinací pro self-drive, neboť zde žije Velká pětka, je tu několik soukromých koncesí - Shamwari a Kwandwe zvířecí rezervace.
Nejlepší období: celoročně
Délka pobytu: 2-3 noci
Ubytování: kempy a chatky v NP až 5* ubytování Shamwari a Kwandwe
Ideální místo pro self drive z Kapského Města po Garden Route.

Vše

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.