Pěší turistika

V JAR existuje mnoho pěších stezek pro turisty a pokud můžeme poradit, nejlepším obdobím, kdy se po Africe za tímto účelem vydat, je jaro -  lze pozorovat rozkvetlou krajinu.
V JAR existuje asi 50 tras - od těch, kam můžete jít sami, až po ty, kde potřebujete mít průvodce.
K těm patří např. Wartail Skywalk, Drifters Wild Coast Hiking trail, Cannibal Trail, Green Mountain Trail, Eve´s Trail.

20 nejlepších pěších tras v JAR:

Přechod centrálních Dračích hor
je náročný, nejsou tu stezky, ukazatele, chatky, obchody nebo jakékoliv vybavení. Počasí je zde nevyzpytatelné a každý den vás čekají náročné výstupy a sestupy. Musíte být hodně fit, silný a soběstačný.
Horská divočina však ale za odměnu osvěží Vaši duši. Od začátku trasy u parkoviště Sentiinel ve Free State je krátká, prudká část s žebříky, které umožní výstup na vrchol přírodní pevnosti Dračích hor. Zde ale značená trasa končí a odsud budete již odkázáni sami na sebe  - společnost Vám budou dělat jen orlosupi, antilopi či občasní pastevci.
uKhahlamba- Drakensberg park byl zapsán na seznam UNESCO v roce 2000 díky své kráse a rozmanitosti přirozeného prostředí s endemickými ptáky a rostlinami. 
První dny se držíte Velké hradby hor, kterou Zuluové nazývají UKhahlamba - Bariéra oštěpů. Je to nejdramatičtější část s krásnou řekou Tuugela, jež padá z vrcholku známého Amfiteatru, 5 km dlouhého, 1.200 metrů vysokého s dramatickým Sentinelem a Eastern Buttress - rozeklanými skalami Mweni Needles a hluboce vrytými zelenými údolími na úpatí srázu.
Klasický přechod od severu na jih k Bushman´s Nek u Underbergu v Kwa Zulu Natal zahrnuje 6 nejvyšších vrcholků: Mont aux Sources (3.283 m), Cleft Peak (3.281m), Champagne Castle (3.377 m), Mafadi (nejvyšší vrcholek JAR 3.450 m), Giant´s Castle (3.314 m) a Lesothský Thabana Ntleyana (3.482 m - nejvyšší vrcholek jižní Afriky). V závislosti na vašich navigačních schopnostech ujdete 210 km až 250 km za 10-12 dní. Posledních 10 km cesty je velmi náročných, Witsieshoek Mounatain Resort - nejbližší ubytování - může zorganizovat tarnsfer autem 4x4. Náročnost -5.

Alternativní možnosti
Existují i snažší možnosti, Peak High Mountaineering a Spanafrican Adventures nabízejí přechody s doprovodem i na kratší sekce, jako např. 4-5 denní trasa mezi Sentinel a Cathedral Peak v severní části. Tyto vrcholky jsou snažší ke zdolání. Třídennní 28 km trasa s průvodcem - Amphitheatre Heritage Hike, středně náročná, ale ve velké nadmořské výšce, začíná trekem k Witsieshoek Mountain lodge, kde strávíte dvě noci a končíte sestupem ke krásnému kempu Mahai.
Náročnost 4.

1. Pěti denní trasa - 60 km Giant´s Cup Hiking Trail vede po úpatí Dračích hor od Sani Pass k Bushman´s Nek vede v nižší nadmořské výšce, denní vzdálenosti jsou kratší, terén je zvlněný, často se tu vidí antilopy losí, ubytování je tu v chatkách, některé mají i bazény.
Náročnost 3.

2. Port St Johns do Coffee Bay - Wild Coast trek
Značená trasa byla dlouhá 280 km podél pobřeží Transkei, domov bývalého prezidenta Nelsona Mandely. Bohužel chatky se rozpadly, ale zbyly zde sekce, kde se dá použít místní ubytování nebo si vzít stany. V této oblasti jsou osady, zelené pahorky, prázdné písečné pláže a milí místní lidé. Je to také výborná kulturní zkušenost. Ubytovat se můžete v rondavelech - tradičních kruhových chatkách. Najmout si průvodce je lepší, jelikož cesta je špatně značená a často vede do vnitrozemí. Část od Port St Johns do Coffee Bay je nejkrásnější, trek trvá asi 5 dní.
Začátek je ve městě Port St Johns, projdete pobřežním lesem Silaka Nature Reserve, s výhledem na písečné zátoky, pak cesta pokračuje do vnitrozemí prudkým sestupem k řece Umngazi River a přechodem řek. Trajekt z Umngazi River Bungalows, pak první přenocování v Madakeni asi 13 km od začátku trasy. Zde vás uvítají vesničané a podají vám místní jídlo jako samp (kaše), fazole, pap (kukuřice) a omáčku.
Druhý den vás zavede z Madakeni do Tsweleni. Je to také 13 km, ale zvlněným náročným terénem. Je tu krásná flóra, orchideje, kopretiny a slaměnky, aloe.
Třetí den vede trasa kolem řeky Mpande River - 15 km, řeku přejdete při odlivu, pak pokračujete do přírodní rezervace Huleka, pobřeží les a můžete tu vidět i zahánění dobytka na pláž. Projdete kolem domků a dívejte se po Abakthweta - mladí muži s pomalovanou tváří na bílo, kteří procházejí poslední fází iniciačního obřadu. Navštivte místní shebben - bar ve vesnici Huleka.
Předposlední den z Huleka do Mdumbi je dlouhý s mnoha kopci a přechody řek.
Poslední den je snažší, s dramatickými srázy a sestupem na pláž, s přejezdem ústí řeky Mthatha na lodi. Krátká procházka, na oběd dorazíte do vesnice Coffee Bay.
(Alternativní možností je několik dalších tras s ubytováním v luxusních hotelích a penzionech)
Pětidenní slackpacking - trekking bez batohu, nese jej někdo jiný. Trasa začíní v Kob Inn a končí v Morgan Bay, jižně od Kei River. Místní ženy dělají nosiče, je dobré si najmout místního průvodce, abyste se dozvěděli něco z kultury Xhosa. Vezměte si plavky a potápěčské brýle.
Náročnost 3.

3. Otter Trail - Vydří stezka
Nejoblíbenější trasa v JAR na několik dní, 42 km, 5 dní v krásné krajině Garden Route National Park. Jedná se o trasu velice náročnou, ale jsou tu pěkné chatky, pobřežní les a prostor.
Náročnost 5.

4. Hoerikwaggo Tented Classic
Pětidenní 75 km trasa podél Kapského poloostrova spojuje dvě africké ikony - Cape Point a Kapské Město. Z vrcholku Stolové hory jsou dramatické výhledy na Robben Island, kde byl Nelson Mandela vězněn 18 let. Stále se zde mění krajina lze vidět i zvířata.
Náročnost 3.

5. Fynbos Trasa
Zpomalte a přivoňte si ke květinám při tomto třídenním treku, 36 km podél pláží a fynbosem porostlých kopečků Walker Bay Conservancy. Treky s botaniky.
Náročnost 1.

6. Whale Trail
Pětidenní trasa - 55 km přes rezervaci De Hoop, jedna z 8 Kapských květinových oblastí - Světové místo dědictví UNESCO.
Je absolutním klenotem, kdy půjdete krátké denní vzdálenosti, převezou Vám zavazadla a dostatek času na prohlídku divokých květin, skalních jezírek, velryb, pozorování ptáků a zvířat, chatky na přenocování.
Náročnost 4.

7. Oystercatcher Trail
Je to 4 denní trek - 48 km slackpacking podél pobřeží a pláží na Garden route, zahrnuje archelogickou prohlídku do Pinnacle Point Caves - jeskyní, které odhalují dávnou přítomnost lidí.
Náročnost 2.

8. Cederberg Heritage route
Prohlídka nepřístupného terénu oblasti Cedrových hor, s krásnými rozeklanými vrcholky, skalními malbami a botanickou diversitou, 4 denní trasa, 55 km, ubytování v místních misiích.
Náročnost 4.

9. Silver Sands Hiking trail
Pětidenní trasa s průvodcem, 55 km podél divokého pobřeží Namaqualandu, způsob jak obejvit úchvatnou geologii, mořský život a jarní květiny v odlehlé nehostinné části Jižní Afriky.
Náročnost 1.

10. Klipspringer Hiking Trail
Trasa pojmenovaná podle malé antilopy, kterou často po cestě vidíte, náročná 3 denní trasa, 33 km v Severním Kapsku, krásné vodopády Augrabies Falls NP, dramatická krajina a bizardní flóra polopoušní oblasti.
Náročnost 4.

11. Rim Of Africa
Trasa s průvodcem je dlouhá 600 km drsným hornatým terénem z Cedrových hor do pohoří Outeniqua na Garden Route, části jsou pěší - obvykle některé sekce jsou hard-core, ale i slackpacking, některé části i bez průvodce.
Náročnost 3.

12. Tsitsikamma Trail
Jedna z nejúchvatnějších tras v zemi, 6ti denní trasa, 61 km vede pohořím Tsitsikamma Východního Kapska původním lesem, mlžnými horskými vrcholky a hlubokými stržemi řek s ptáky a zvířaty. Transfer zavazadel umožňuje snažší přechod, ale je to přesto náročný trek, který vyžaduje být fit a soběstačnost.
Náročnost 5+.

13. Mehloding hiking Trail
O stezku se stará místní komunita, je dlouhá 61 km a jedná se o 4 denní trek, slackpacking odlehlými oblastmi na úpatí Dračích hor. 
Trasa vás zavede ke skalním malbám, do místních vesnic, seznámíte se s místním životem a je tu nádherná krajina.
Náročnost 5.

14. Imfolozi Wilderness Trail
Užijte si svobody vycházky v buši a spaní pod hvězdami při tomto 3-5 denním treku s rangerem v divočině, která vede přes Hluhluwe-Imfolozi Park.
Náročnost 2.

15. Rhebok Hiking Trail
Oranžové pískovcové skály a věže jsou hlavním lákadlem této nádherné 28 km dlouhé trasy s přenocováním v NP Golden Gate, dále pak křištálově průhledná voda sklaních jezírek, zvířata, divoké květiny.
Náročnost 4.

16. Num Num Trail
Trasa se kroutí dramatickým pohořím a pláněmi se zvířaty, je na 5 dní a dlouhá 36,5 km. Uvidíte zde původní lesní porosty, vodopády, skalní formace, ptactvo v Mpumalanga. Dobře položené a vybavené chatky.
Náročnost 3.

17. Fanie Botha Trail
Vytvořena před půlstoletím jako součást National Hiking Way, ikonická trasa v Mpumalanga patří stále k nejlepším v zemi, jsou tu krásné výhledy, přírodní bazénky na koupání a mnoho zvířat. Stezka je dlouhá 52 km, 5 dní, Graskop Route je náročná, ale jsou tu i kratší možnosti.
Náročnost 5.

18. Magoebaskloof Hiking Trail
Třídenní trasa dlouhá 50 km jakoby vedla zemí Pána prstenů. Přesně tak vypadá tato krajina s lesy, ptáky, opicemi, potůčky.
Náročnost 5.

19. Stamvrug Hiking Trail
Úchvatné výhledy, zvířata, původní les a skalní jezírka - dvoudenní trek, 25 km v soukromé rezervaci v Limpopo Waterberg Biospheriské rezervaci.
Náročnost 2.

20. Kruger Backpacking Trails
Dobrodružství při trekování s vekými zvířaty a spaní venku pod stanem v zemi Velké pětky. Při každé ze 4 denních tras v NP Kruger - Olofants, Mphongolo a Lonelly Bulls Trails - nesete vše, co potřebujete, vedeni jste rangerem. Typický africký trek.
Náročnost 2.

Vše

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.