GABON – PUTOVÁNÍ DO NITRA ČERNÉ AFRIKY

PROGRAM

 • Zájezd expedičního charakteru
 • Jedna z poslední skutečně divoké přírody v Africe
 • Sloni pralesní v NP Loango
 • Stopování a pozorování gorily nížinných v NP Moukalaba-Doudou
 • Pozorování velryb, panenské pláže
 • Pygmejské vesnice v okolí NP Waka
 • Tajemný rituál bwiti, tanec njembe, masky mokudji
 • Jedinečné mokudji masky (novinka od roku 2023)
 • Železný kostel od Gustava Eiffela, dřevěný kostel sv. Michala

 

CENA PROGRAMU: od 135 500 Kč / osoba / dvoulůžkové ubytování (při velikosti skupiny 6 pax)

CENA LETENKY: od 27 000  / osoba, včetně tax a poplatků  

CENA PROGRAMU S LETENKOU: od 162 400 Kč / osoba voulůžkové ubytování (při velikosti skupiny 6 pax)

CENA VÍZA: 4 100 Kč / osoba (poplatky, zajištění zvacího dopisu + cena samotného víza)                                                      

TERMÍNY PRO ROK 2023:     

 • 24. 6. - 10. 7. 2023  - uzavřený termín s prodlouženým programem v NP Lopé, cenu a přesný program zasíláme pro tento zíjezd účastíkům e-mailem, TERMÍN VYPRODÁN
 • 19. 7. - 2. 8. 2023 - TERMÍN VYPRODÁN
 • 1. 8. - 15. 8. 2023 - POSLEDNÍ VOLNÉ MÍSTO!                                                    

-   termíny jsou přibližné, upřesníme dle aktuálně dostupných letů, které se stále ještě „usazují“

 V ceně programu zahrnuto:

 • česky mluvící průvodce
 • místní stopaři dle potřeby
 • veškeré transfery dle programu (různé dopravní prostředky: minib us, taxíky, 4x4 auta, nákladní auta, lodě motorové i nemotorové pirogy, velký trajekt atd.)
 • 7x turistický hotýlek / bungalov / chata 
 • 2x pygmejské domky / chýše
 • 4x ubytování ve stanu
 • plná penze, vyjma dvou večeří v Libreville a jedné večeře v Port Gentile
 • vstupné do NP a rezervací dle programu
 • permit na gorily v NP Moukalalba Doudou ve výši 300 EUR / os.
 • safari dle programu
 • rituál bwiti, tance njembe
 • informační materiály
 • pojištění CK proti úpadku

 

V ceně programu nezahrnuto:

 • letenka vč. všech poplatků Praha / Vídeň – Libreville – Praha / Vídeň, cena od cca 27 000 Kč / osoba)
 • gabonské vízum 4 100 Kč /osoba 

V závislosti, zda se jedná o cestovatelské vízum, které se ne vždy vydává ať už on line či fyzicky na ambasádě. Pakliže jej nejde standardně vyžádat, využíváme pozvání přímo od gabonského ministerstva, kde máme kontakty.

 • bakšiš pro místní rangery a lokální průvodce, další tipy cca 80 EUR / os.
 • fakultativní pozorování velryb od 2 600 Kč/os., v zívislosti na počtu účastníků
 • jídlo a nápoje vyjma výše uvedených
 • pojištění léčebných výloh v zahraničí a storna zájezdu ze zdravotních důvodů
 • vše co není uvedeno v „V ceně programu zahrnuto"

Jedná se o zájezd expedičního charakteru jehož program může být na místeě ad hock upraven vzhledem k aktuání situaci na místě. 

Očkování a zdravotní příprava:

- doporučujeme před odjezdem absolvovat standardní lékařskou prohlídku a kontrolu u zubaře

- povinné je očkování proti žluté zimnici – bez záznamu o tomto očkování v mezinárodním očkovacím průkazu nelze zažádat o příslušná víza a být vpuštěn na území Gabonu

- ostatní doporučená očkování: platný tetanus, žloutenky A + B, meningokokové nákazy

- budeme se pohybovat v malarických oblastech, tedy doporučujeme brát protimalarickou profylaxi a pečlivě dodržovat principy pasivní ochrany

Ubytování:

Noclehy jsou kompromisem mezi chtěným a možným. Vždy se bude jednat o vcelku čisté ubytování. Ve městech budeme bydlet v těch několika málo turistických hotýlcích nebo na misiích (pokoje, bungalovy …). V divočině převážně v dobře vybavených kvalitních stanech či prostých bungalovech. Ve městech (Libreville, Lambaréne, Port Gentil) bude tekoucí voda, všude jinde využijeme na mytí tzv. „bucket shower“ – místní nám nanosí do koupelny velké kýble s čistou vodou a tou se můžete umýt. Nebudete s sebou potřebovat žádné speciální vybavení na stanování, vše bude na místě k dispozici. Jediné, co doporučujeme je vložka do spacáku či lehký spacák z hygienických důvodů.

Velikost skupiny:

-         6 účastníků

 

POPIS ZÁJEZDU

Zájezdy do Afriky připravuji a průvodcuji již více než 16 let. Když jsem hledala další přitažlivou a bezpečnou destinaci, kam bych připravila nový zájezd, padl mi v roce 2017 do oka Gabon. A byla to trefa do černého, od té doby tam jezdím každé léto na několik týdnů a stále mám co objevovat. Jde o z velké části nedotčenou zemi, kterou skoro z 80 % pokrývá mozaika různých ekosystémů, od primárního lesa přes tropické savany, mangrovy, opuštěné pláže, rozsáhlé vodní plochy, poříční les i tropické mýtiny. Gabon představuje jeden z posledních přírodních rájů na zemi a vláda, i když ne ideální, se snaží životní prostředí chránit. Infrastruktura sice není právě dokonalá, ale v tom nám pomůže splavnost mnohých řek. Co se týká bezpečnosti, nabízíme doslova „Švýcarsko“ Afriky. Našla jsem zde jedinou nevýhodu, jíž je výše cen, které jsou opravdu astronomické – ale zde máme jeden z hlavních důvodů, proč do Gabonu mnoho turistů nejezdí a doposud je zde netknutá příroda bez davů turistů.
Během našeho prvního průzkumu i pozdějších zájezdů jsem objevila zajímavou zemi, turisticky téměř nepolíbenou, s mnohdy zcela nedotčenou přírodou, divokými zvířaty, ale i vlídnými místními obyvateli, kteří rádi se vším pomohou. Když jsem se ptala v NP Moukalaba Doudou biologa, jenž tam pracuje již několik let, kolik turistů od začátku roku už bylo stopovat gorily, řekl mi, že šestnáct – ale ne skupin, jak jsem si myslela (a i to by mi přišlo jako nic), nýbrž jednotlivců. Já prý jsem sedmnáctá. A to byl konec srpna. I proto nechceme z tohoto zájezdu udělat masou akci a budeme se snažit co nejméně místní přírodu zatížit. Čeká vás země i zájezd doslova pro fajnšmekry. Zvířata jsou divoká, tedy vám na dobrou fotku příliš nezapózují, ale očima je dobře uvidíte a (pralesní slony téměř z bezprostřední blízkosti díky možnosti pozorování z loďky) hlavně si dovezete jedinečné a vskutku nezapomenutelné zážitky z nefalšované divočiny. Snad nejvíce na mne působí safari na loďce v Akace – připadám si vždy jako ve filmu „Cesta do pravěku“ – úzkým korytem řeky uprostřed neproniknutelné džungle plujeme na motorové piroze a na obou březích nás větří a pozorují pralesní sloni, občas do řeky skočil krokodýl, který se vyhříval na kameni, a se skřehotáním kolem nás prolétávají anhingy a další vodní ptáci.
Nezapomeneme ani na místní mimořádně pozoruhodnou kulturu, v níž se mísí prastaré tradice s křesťanstvím a celý tento tajemný soulad je pro nás, Evropany, doslova fascinující.

                                                                 Doufám, že se již těšíte!
                                                                 Za CK Stella Travel Sheila Singhová

ORIENTAČNÍ ITINERÁŘ

1. den - 2. den:

Přílet do Libreville (Gabon). Noc v Libreville. Odjezd do města Lambaréné, ležícího na mohutné řece Ogooué. Cestou zastávka u stánků s bushmeat, s cukrovou třtinou, ochutnávka atangy a bude-li možnost navštívíme i jednoho z posledních tradičních řezbářů afrických masek přímo u něj doma / v dílně. Po příjezdu do Lambaréné, prohlídka proslulé nemocnice, kterou zde roku 1913 založil Alsasan Albert Schweitzer. 

3. – 4. den:

Projížďka loďkou po řece Ogoouévyhlídka na nemocnici, kaloni, návštěva tradičního trhu na břehu řeky, kde uvidíte mnoho druhů čerstvých, uzených i sušených ryb, bush meat („divočina“) apod.. Odjezd do širší oblasti NP Waka s dosud panenským pralesem – kde hned za oficiálními hranicemi parku jsou vesnice pygmejů Babongo. Místní pygmejové se dodnes živí jako lovci a sběrači (tu a tam již začínají se žďárovým zemědělstvím). Další den ráno se s muži vydáme do deštného pralesa, kde se naučíme jak který strom, bylinu poznat a použít, jak udělat pasti na divoká zvířata a vykoupeme se v malebné říčce. V podvečer uvidíme tradiční ženský tanec njembe a budeme-li mít štěstí i jedinečný rituál tzv.“vynášení masek“ či tajemný rituál bwiti. Spát budeme přímo ve vesnici, v chýších pygmejů, což nám umožní po počátečním vzrušení místních z „návštěvy“, stát se nezajímavou součástí vesnice a v klidu pozorovat místní život.

Pozn.: Cesta za pygmeji je skutečně cestovatelsky náročná, vzhledem k velmi špatně sjízdným cestám a rozbitým mostům, ale stojí za to.

5. – 6. den:

Přejezd dále na jih přes městečko Tchibanga, až do NP Moukalaba-Doudou. Cestou jedinečná termitiště termitů rodu Cubitermes, se soumrakem bývají vidět na hranici savany a lesa vodušky, občas sloni. Příští den stopování goril nížinných, kterých zde žije několik tlup. Jedna z tlup je habituovaná, tedy se k ní za asistence stopařů a přírodovědců můžeme přiblížit a nerušeně pozorovat nížinné gorily v jejich přirozením prostředí. Večer se účastníme jako nenápadní pozorovatelé tajemného rituálu bwiti. Seznámíme se s tímto zajímavým náboženstvím / sektou, jež využívá pro navození transcendentálního stavu rytmickou hudbu bubnů, opojnou vůni vznikající pálením pryskyřice stromu okumé a hlavně stimulační a halucinogenní drogu z kořene keře iboga. Noci ve stanech.

UPOZORNĚNÍ – nejde o typickou turistickou atrakci, ale o opatrné pozorování těchto plachých vzácných jedinců, kdy na předním místě platí pravidlo: nestresovat je. V období července / srpna / zíří je nalezení tlupy a její pozorování vysoce pravděpodobné – stopaři jsou prakticky denně u tlupy a monitorují v jaké oblasti se tlupa pohybuje, zatím jsme pokaždé viděli. 

7. – 8. den:

Přejezd do městečka Sette Cama, ležícího na pobřeží Atlantiku, které je v této oblasti doslova protkáno brakickými lagunami. Oblast byla také prvním evropským přístavem na území dnešního Gabonu. Transfer formou safari po lagunách - vodní ptáci, hroši, krokodýli. Fakultativně noční pozorování krokodýlů. Pěší túra do nitra NP Loango (cca 20 km pěšky, rovinatý nenáročný terén, zavazadla ponesou nosiči). Cestou je třeba dodržovat bezpečnostní pravidla – jedná se oblast s divokými zvířaty, včetně popudlivých slonů pralesních, lidoopů, štětkounů atd.. Již cestou některá ze zvířat dozajista uvidíme a budeme moci pozorovat. Noc v plně vybavených stanech uvnitř NP Loango v oblasti Akaka.

9. den:

NP Loango - brzy ráno pozorování zvířat přímo u našeho kempu, který je na okraji rozlehlé světliny, možnost rybaření v nedaleké řece. Po brzkém obědě dlouhé pěší safari (až do podvečera) - stopování jedinečných pralesních slonů, antilop bahenních, buvolů pralesních, štětkounů afrických, chocholatek a různých druhů opic. Také se naučíme, jak poznat liány, ze kterých lze pít, na jaké rostliny dávat pozor a jaké naopak lze využít. Večer v divočině u ohně.

10. den:

Odjezd motorovým člunem z NP Loango – cestou „Cesta do pravěku“ – poplujeme malebnou krajinou a budeme pozorovat z blízkosti slony pralesní, kteří se nás nebudou tolik bát, a dostaneme se tedy k nim velmi blízko. Na hranici parku, na břehu obrovské laguny, navštívíme domorodou vesnici, kde se seznámíme s místními kulturními plodinami a jejich zpracováním včetně tradičního uzení ryb (např. taro, ananas, pomelo, plantainy, maniok, výroba svatebního likéru z palmové mízy, atd.). Noc u moře s krásnou opuštěnou pláží a skvělou gabonsko-francouzskou kuchyní.

11. den:

Odjezd do misie St. Anne v laguně Fernan Vaz, jejíž dominantou je jedinečný železný kostel, projekt Gustava Eiffela. Transfer do Port Gentil a lodí dojezd do krásné oblasti Trois Riviere, možnost koupání, odpočinku a relaxace na krásných bělostných plážích.

12. den:

Volný den u moře – odpočinek, relaxace, možnost koupání. Fakultativně pozorování velryb (keporkak / plejtvák dlouhoploutvý), které v této oblasti během léta migrují. 

13. den:

Dojezd rychlým člunem do města Port Gentil, návštěva malebné katedrály Saint Louis, kde se snoubí tradiční architektura se západoafrickou, použitím místních materiálů na jedinečný dřevěný interiér. Plavba velkým rychlým trajektem do Libreville.

14. - 15. den:

Prohlídka Libreville – jedinečný dřevěný kostel sv. Michala, jehož fasáda je pokryta mozaikami a dřevořezbami, naivně znázorňujícími výjevy z bible. Katedrála Notre-Dame de Lourdes s fasádou zdobenou malovanými kachly. Zbytky koloniální architektury, trhy Mon Bouet a Nkembo, trh s uměleckými předměty. Večerní odlet, přílet domů 15. den.

Pozn.: V Libreville byla velmi zajímavá a cenná sbírka masek, které se bohužel při stěhování do nových prostor „ztratily“, a tedy aktuálně není muzeum příliš zajímavé.

Cena

od 135 500

maximální velikost skupiny 6 pax

Nevybrali jste si?

Ceny zájezdů na míru jsou často levnější než skupinové zájezdy s českým průvodcem.
Napište nám a sami se přesvědčíte.

Vše

Kontakt

Váš dotaz nám můžete zavolat nebo napsat prostřednictvím kontaktního formuláře.